Praca Spawacz

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 59

  • Ślusarz - spawacz

    Powiatowy Urząd Pracy w Strzelcach Krajeńskich   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 dni
  • Spawacz

    Powiatowy Urząd Pracy w Pleszewie   Dobra Nadzieja    praca stacjonarna
    aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 dni
  • Spawacz

    Powiatowy Urząd Pracy w Hajnówce   Narewka    praca stacjonarna
    aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 dni
  • Ślusarz-spawacz

    Powiatowy Urząd Pracy w Mikołowie z siedzibą w Łaziskach Górnych   Wyry    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 dni

Praca spawacz

Spawacz to zawód dużym w przemyśle, szczególnie w branżach maszynowej, elektromaszynowej, stalowej, motoryzacyjnej, produkcji elementów budowlanych. Pracownik obejmujący stanowisko spawacza jest odpowiedzialny za tworzenie trwałych połączeń między metalowymi elementami maszyn, konstrukcji, instalacji itp. Poprzez proces spawania, metalowe elementy tworzą wytrzymałe struktury wykorzystywane w różnych dziedzinach, od budownictwa po przemysł. Jeśli szukasz nowego miejsca pracy albo zastanawiasz nad wyborem ścieżki kształcenia, przyjrzyj się bliżej pracy spawacza, podstawowym umiejętnościom, które stanowią podstawę tej profesji, a także perspektywom na dobrze płatną pracę.

Charakterystyka zawodu spawacza

Spawacz jest jednym z bardzo potrzebnych i poszukiwanych zawodów, a pracodawcy nierzadko konkurują o zatrudnienie najlepszych specjalistów. Co robi spawacz? W swojej codziennej pracy wykorzystuje różne techniki i rodzaje spawania, aby stworzyć solidne połączenia, które odznaczają się nie tylko wytrzymałością, ale również precyzją. Jest to zawód, który wymaga wiedzy technicznej, umiejętności manualnych i zdolności do pracy w zmiennych, czasami trudnych warunkach. Spawacz musi być skupiony, dokładny i świadomy rygorystycznych standardów bezpieczeństwa, które są nieodłączną częścią jego pracy. Bez wątpienia profesja ta nie jest łatwa, niemniej pozwala na szybkie znalezienie pracy, a w miarę podnoszenia kwalifikacji, coraz lepsze zarobki. Spawacz MAG 135 czy spawacz stali nierdzewnej albo osoba chcąca zająć się spawaniem konstrukcji stalowych w budownictwie w Polsce znajdzie pracę często od ręki. Zapotrzebowanie na spawaczy, monterów spawaczy, ślusarzy spawaczy czy szlifierzy spawaczy jest ogromne, a spawacz ogólnie rzecz ujmując, należy do zawodów deficytowych w naszym kraju. Jeśli interesuje Cię branża spawalnicza, sprawdź najnowsze oferty pracy dla spawaczy na Praca.pl, a także koniecznie ustaw Job Alert dla tego zawodu.

Jak zostać spawaczem?

Żeby podjąć pracę w zawodzie spawacza, niezbędne jest przede wszystkim zdobycie odpowiedniego wykształcenia, przeszkolenia praktycznego, a także uzyskania uprawnień spawalniczych. Bez uprawnień spawalniczych nie można wykonywać tego zawodu, dlatego spodziewaj się, że pracodawca zapyta o nie w czasie rekrutacji. Jeśli chodzi o możliwości edukacji, to obejmują one kursy zawodowe, szkoły branżowe, technika oferujące specjalizacje w dziedzinie spawania. Kluczowe jest poznanie różnych metod spawania oraz zdobycie doświadczenia pod okiem specjalistów. 

Uprawnienia spawacza

W Polsce uprawnienia spawalnicze są absolutnie podstawowe dla osób pracujących w branży spawalniczej, ponieważ potwierdzają ich kompetencje w danym obszarze. Istnieją różne rodzaje uprawnień, które odnoszą się do konkretnych technik spawania oraz rodzajów materiałów. Oto kilka przykładów popularnych na rynku uprawnień spawalniczych:

  • Uprawnienia spawania gazowego. Pozwalają na wykonywanie spawania gazowego, który obejmuje procesy takie jak spawanie palnikiem gazowym lub spawanie tlenowe. Uprawnienia te mogą dotyczyć spawania stali, aluminium i innych metali.
  • Uprawnienia spawania elektrycznego. Dotyczą różnych metod spawania elektrycznego, takich jak spawanie łukowe metodą MMA, MIG/MAG czy TIG. 
  • Uprawnienia spawania rur. Osoby z tymi uprawnieniami są w stanie wykonywać spawanie rur o różnych średnicach i materiałach, włączając w to spawanie rur ze stali nierdzewnej czy stalowych.

Aby zdobyć uprawnienia spawalnicze, konieczne jest ukończenie kursów z danego rodzaju spawania. Następnie, po zdobyciu odpowiedniej wiedzy teoretycznej i praktycznej, kandydat musi zdać egzamin praktyczny przed komisją. Po pomyślnym zaliczeniu egzaminu otrzymuje on certyfikat potwierdzający posiadanie uprawnień spawalniczych w określonym zakresie. Warto pamiętać, że uprawnienia mają termin ważności, dlatego też konieczne jest ich regularne odnawianie.

Spawacz – co robi?

Spawacz potrafi tworzyć trwałe konstrukcje, które kształtują nasze otoczenie i mają ogromne znaczenie w przemyśle i budownictwie. Zakres obowiązków na tym stanowisku pracy zależny jest od miejsca pracy, branży, poziomu posady. Inne zadania ma spawacz w pracach montażowych w pracy na terenie placu budowy, a nieco inne spawacz elementów maszyn i urządzeń w zakładzie przemysłowym. Ogólnie rzecz ujmując, pracownik przygotowuje elementy do spawania, dobiera odpowiednią metodę i wykonuje złącza dedykowanymi narzędziami na podstawie rysunku technicznego, własnej wiedzy i doświadczenia jako spawacz. W pracy kluczowe są również umiejętność czytania rysunku technicznego, wiedza dotycząca technologii, precyzja i pamiętanie o procedurach bhp. Należy pamiętać, że praca ze sprzętem spawalniczym oznacza wysokie ryzyko wypadków przy pracy, dlatego pracownik musi stosować odzież ochronną i przestrzegać przepisów bezpieczeństwa.

Podstawowe obowiązki związane ze spawaniem różnych elementów w pracy jako spawacz:

  • przygotowanie materiałów. Spawacz musi przygotować powierzchnie do spawania poprzez oczyszczenie i odpowiednie przygotowanie elementów metalowych, które będą ze sobą łączone;
  • wybór techniki i narzędzi. Spawacz wybiera odpowiednią technikę spawania oraz rodzaj elektrody lub innych materiałów spawalniczych, w zależności od rodzaju metalu i warunków pracy. Kieruje się przy tym specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem;
  • realizacja spawania. To główna część pracy, podczas której spawacz tworzy trwałe połączenia między metalami, kontrolując parametry spawania, takie jak prąd i napięcie;
  • kontrola jakości. Po zakończeniu procesu spawania spawacz dokładnie sprawdza jakość połączenia, wykrywa ewentualne defekty, które mogą wpłynąć na wytrzymałość konstrukcji, a także poprawia złącze, eliminując wady;
  • przestrzeganie norm i procedur bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo w tej profesji jest priorytetem. Spawacz musi przestrzegać ścisłych procedur bhp podczas pracy, w tym noszenia odpowiedniego sprzętu ochronnego oraz zapewnienia właściwego wentylacji i zabezpieczenia przed iskrami.

Spawacz MAG – kto to?

Spawacz MAG (Metal Active Gas) to specjalista w dziedzinie spawania metodą MIG/MAG. Wykorzystuje on metodę spawania za pomocą łuku elektrycznego, gdzie gaz ochronny, a w przypadku MAG również dodatkowy drut elektrodowy, zapewniają odpowiednie warunki do łączenia metali. Spawacz MAG może pracować przy spawaniu stali, aluminium oraz innych stopów metali, tworząc trwałe połączenia w konstrukcjach i elementach metalowych. Metoda MAG 135 jest szczególnie popularna na rynku pracy.

Spawacz TIG – co robi?

Spawacz TIG (Tungsten Inert Gas) specjalizuje się w metodzie spawania TIG, znanej również jako spawanie łukiem wolframowym. Ta technika wymaga wyjątkowej precyzji, ponieważ spawacz TIG kontroluje ręcznie doprowadzenie elektrody wolframowej i dodatkowego materiału spawalniczego. To metoda często stosowana przy spawaniu stali nierdzewnej, aluminium czy miedzi, w obszarach, gdzie kluczowe są wyjątkowa jakość i dokładność połączeń.

Spawacz MIG – czym się zajmuje?

Spawacz MIG (Metal Inert Gas) specjalizuje się w technice MIG, znanej też jako spawanie łukiem gazowym. Proces ten polega na podgrzewaniu metalu do połączenia za pomocą elektrycznego łuku i gazów ochronnych. Spawacz MIG może pracować przy spawaniu różnych rodzajów stali i aluminium. Metoda znajduje zastosowanie w produkcji konstrukcji, elementów motoryzacyjnych i innych dziedzinach przemysłu.

Spawacz MIG, MAG, TIG – gdzie może pracować?

Spawacze MIG, MAG i TIG mają szerokie pole wyboru, jeśli chodzi o znalezienie zatrudnienia. Mogą pracować chociażby w przemyśle metalowym, przy produkcji maszyn, w budownictwie, przemyśle samochodowym oraz w produkcji konstrukcji stalowych czy aluminiowych. Ich umiejętności są niezwykle wartościowe na współczesnym rynku pracy, a umiejętność obsługi robota spawalniczego, wysoka precyzja i znajomość zaawansowanych technologii często są gwarancją atrakcyjnych zarobków. Warto też wiedzieć, że spawacz jest w Polsce jednym z zawodów deficytowych, a praca dla osób z uprawnieniami spawalniczymi często jest dostępna od ręki.

Spawacz rurociągów – czy to trudna praca? Co robi?

Spawacz rurociągów to specjalista, który zajmuje się łączeniem rur w systemy przewodów. To praca wymagająca precyzji i zdolności do pracy w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych. Spawacz rurociągów może pracować w przemyśle naftowym, gazowniczym, energetycznym oraz w dziedzinach wymagających zaawansowanych instalacji. Jednym z najlepiej płatnych zawodów na świecie, ale również niezwykle wymagających, jest spawacz podwodny, wykonujący połączenia rurociągów oraz elementów infrastruktury przemysłowej w morzach i oceanach.

Spawacz konstrukcji stalowych w budownictwie – czy to wymagający zawód?

Spawacz konstrukcji stalowych odgrywa kluczową rolę w budowie różnego rodzaju konstrukcji, od mostów po hale przemysłowe. Jego obowiązki obejmują, tak jak na każdym innym stanowisku spawalniczym, przygotowanie elementów do spawania, spawanie elementów na podstawie rysunku technicznego, dobór odpowiednich technik i materiałów spawalniczych, a także dbanie o jakość i bezpieczeństwo wykonanych połączeń elementów konstrukcji stalowych. Oczywiście także na tym stanowisku znajomość rysunku technicznego jest absolutną podstawą pozwalającą na wykonywanie obowiązków zawodowych. Bardzo często jest to praca na wysokościach zagrożona wypadkami w pracy, dlatego niezwykle istotne jest przestrzeganie procedur bhp. Obecnie bardzo wielu pracodawców poszukuje osób do spawania różnych elementów konstrukcyjnych w budownictwie, duże doświadczenie w zawodzie nie zawsze jest wymagane.

Spawacz aluminium – wymagania, gdzie pracuje?

Spawacz aluminium specjalizuje się w łączeniu tego lekkiego metalu, który ma zastosowanie między innymi w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, budownictwie oraz wielu innych dziedzinach. Praca ta wymaga specjalistycznych umiejętności ze względu na charakterystykę aluminium i jego podatność na deformacje podczas spawania. Spawacze aluminium są poszukiwani przez pracodawców z całej Polski.

Spawacz okrętowy – jak nim zostać? Zakres obowiązków

Spawacz okrętowy to specjalista pracujący w przemyśle stoczniowym. Osoba na tym stanowisku zajmuje się łączeniem metalowych elementów konstrukcji statków. Jej obowiązki obejmują spawanie w trudnych warunkach morskich, dbanie o bezpieczeństwo i jakość wykonanych połączeń oraz współpracę z innymi specjalistami przy budowie i naprawach okrętów.

Praca na stanowisku spawacza – predyspozycje zawodowe

Bycie spawaczem to wyzwanie, które wymaga pewnych predyspozycji. Istotne są wysoce rozwinięte zdolności manualne, precyzja w działaniu i duża cierpliwość. Niezbędne podczas łączenia metali są także umiejętność skupienia się na szczegółach oraz doskonała percepcja wzrokowa. Ponadto, spawacz musi być gotów pracować w różnych warunkach, często w pozycjach niewygodnych lub w trudno dostępnych miejscach. Inne ważne cechy spawacza to umiejętność pracy w zespole, skrupulatność i dbałość o procedury bezpieczeństwa. Pracodawcy szukają osób odpowiedzialnych, których cechuje wysoka etyka pracy, dbałość o narzędzia. Spawacze są poszukiwani w Polsce i za granicą. Można natknąć się na ogłoszenia, w których wymagana jest komunikatywna znajomość języka niemieckiego i gotowość do wyjazdów w zagraniczne delegacje.

Ile zarabia spawacz?

Zarobki spawacza mogą różnić się w zależności od rodzaju spawania, doświadczenia pracownika, lokalizacji i branży, w jakiej działa zatrudniająca go firma. Początkujący spawacze mogą liczyć na niższe wynagrodzenie, bliskie minimalnej krajowej, ale w miarę zdobywania doświadczenia i zdobywania specjalizacji zarobki zwykle rosną. Z kolei spawacze pracujący w specjalistycznych dziedzinach, takich jak spawanie elementów ze stali nierdzewnej, aluminium czy spawanie w przemyśle petrochemicznym, mogą oczekiwać bardzo atrakcyjnych wynagrodzeń. Jak informuje Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, mediana miesięcznej wypłaty spawacza to 5350 zł brutto, co przy umowie o pracę daje około 4000 zł netto.

Praca jako spawacz – warunki, umowa

Warunki pracy spawacza mogą być zróżnicowane, inaczej też pracuje spawacz w miastach, a inaczej np. osoba zatrudniona do prac morskich czy w innym terenie. Najczęściej miejscem pracy spawacza są hale przemysłowe w firmach zajmujących się produkcją, placówki budowlane czy pracownie rzemieślnicze. Spawacze mogą być zatrudniani na stałe przez przedsiębiorstwa lub pracować na kontrakt czy umowę b2b. Umowy o pracę, umowy zlecenie i umowy o dzieło to częste formy zatrudnienia. Czas pracy zwykle dostosowuje się do potrzeb produkcji / pracodawcy / zleceniodawcy, co może oznaczać prace w systemie zmianowym lub w weekendy, a nawet nocą, w przypadku konieczności nagłej interwencji.

Spawacz – perspektywy zawodowe, ścieżka kariery

Praca jako spawacz otwiera kilka możliwości rozwoju zawodowego. Zdobywanie kolejnych kwalifikacji i specjalizacji, takich jak spawanie w trudnych warunkach lub w specjalnych technikach, może prowadzić do awansu i wyższych zarobków. Spawacz może również rozważyć otwarcie własnego warsztatu lub działalności jako samodzielny spawacz na zlecenie.

Praca spawacz – oferty pracy

Aktualne oferty pracy dla spawaczy są często dostępne w różnych branżach, w tym w przemyśle, budownictwie, motoryzacji, przemyśle metalowym oraz w stoczniach. Aplikuj na stanowisko spawacza w Twojej okolicy poprzez Praca.pl. W naszym serwisie znajdziesz ogłoszenia  bezpośrednio od pracodawców, jak i z urzędów pracy i agencji pracy tymczasowej.

Praca spawacz – najczęściej zadawane pytania:

  • Czy muszę mieć doświadczenie, żeby zacząć pracę jako spawacz?

W zależności od stanowiska, zarówno osoby początkujące, jak i doświadczone, mogą znaleźć pracę jako spawacz. Jest to jeden z zawodów deficytowych w Polsce, dlatego spawacze, nawet początkujący, zwykle nie mają kłopotów ze znalezieniem posady.

  • Jakie są wymagane kwalifikacje do pracy spawacza?

Podstawowym wymaganiem jest zdobycie odpowiednich umiejętności i uprawnień spawalniczych poprzez szkolenia lub kursy zawodowe. Spawacze uczą się określonych technik spawania, zdobywają uprawnienia i mogą realizować w ich ramach zadania zawodowe.

  • Czy muszę posiadać własny sprzęt? 

W większości przypadków pracodawca dostarcza niezbędny sprzęt spawalniczy, niemniej doświadczeni spawacze mogą mieć swój własny sprzęt roboczy.