Praca Ślusarz

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 57

  • Pomocnik ślusarza

    Powiatowy Urząd Pracy w Skierniewicach   Słomków    praca stacjonarna
    aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 dni
  • Pomocnik ślusarza

    Powiatowy Urząd Pracy w Skierniewicach   Słomków    praca stacjonarna
    aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 dni
  • Ślusarz

    Powiatowy Urząd Pracy w Zwoleniu   Zwoleń    praca stacjonarna
    aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 dni
  • Ślusarz

    Powiatowy Urząd Pracy w Koninie   Przyjma    praca stacjonarna
    aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 dni
  • Pomocnik ślusarza

    Powiatowy Urząd Pracy w Głubczycach   Nowa Cerekwia    praca stacjonarna
    aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 dni
  • Ślusarz

    Powiatowy Urząd Pracy w Zabrzu   Ruda Śląska    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 dni
  • Pracownik produkcji/ślusarz

    Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni   Gdynia    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 dni

Praca Ślusarz

Zaczynasz szukać aktualnych ofert pracy na stanowisko ślusarza? Na rynku pracy bez trudu natkniesz się na ogłoszenia o pracę typu: praca ślusarz Niemcy, zatrudnię ślusarza konstrukcji stalowych czy szukam ślusarza urządzeń komunalnych. Osoby z wykształceniem technicznym ślusarskim mają spore możliwości, jeśli chodzi o wybór miejsca pracy. Czy prace ślusarskie i monterskie to dobry kierunek zawodowy? Poznaj bliżej opis stanowiska ślusarza i dowiedz się, na czym faktycznie polega to stanowisko pracy.

Charakterystyka zawodu ślusarza

Ślusarz to zawód techniczny wymagający dużej precyzji oraz umiejętności manualnych. Osoba zajmująca stanowisko ślusarza tworzy, naprawia, łączy i modyfikuje różne elementy metalowe, wykorzystując do tego różnego rodzaju narzędzia ręczne i mechaniczne lub elektryczne. Pracownik techniczny z wykształceniem ślusarskim może zatrudnić się w przemyśle, gdzie razem z mechanikiem, monterem oraz spawaczem instaluje urządzenia, a następnie np. wraz z operatorem maszyn czuwa nad utrzymaniem ruchu maszyn i urządzeń produkcyjnych. W miastach ślusarze zajmują się często działalnością usługową, prowadząc własną działalność gospodarczą polegającą m.in. na usuwaniu awarii ślusarskich w domach mieszkalnych czy instalowaniu modułów zamków.

Jak zostać ślusarzem?

Ślusarza należy do grupy zawodów technicznych. Dlatego osoby, które aplikują na to stanowisko, muszą posiadać wykształcenie techniczne. Kandydaci kończą technikum lub szkołę branżową, po której mogą podejść do egzaminu i zdobyć tytuł technika. Alternatywą jest ukończenie kursu zawodowego. Codzienna praca ślusarza wymaga znajomości przepisów, narzędzi oraz technik stosowanych w pracy ślusarza.

Czego powinien nauczyć się kandydat na ślusarza? Przede wszystkim musi mieć umiejętności takie jak:

  • znajomość rysunku technicznego,
  • umiejętność obróbka metalu różnymi technikami, 
  • umiejętność zastosowania narzędzi i maszyn.

Stanowisko ślusarza – predyspozycje zawodowe

Prawdopodobnie nie każdy odnajdzie się w  pracy jako ślusarz. Zawód ten wymaga bowiem od kandydatów nie tylko odpowiednich umiejętności technicznych, ale też fizycznej siły, wysoko rozwiniętych umiejętności manualnych, sprawności wzrokowo-ruchowej i dużej dawki cierpliwości! Ślusarz powinien być też wyczulony na detale, mieć umiejętność pracy z ruchomymi częściami i maszynami, a w pracy kierować się zasadami bezpieczeństwa.

Ślusarz – co robi?

Nazwa stanowiska ślusarz kojarzy się wielu osobom z naprawianiem zamków i dorabianiem kluczy. Jednak tak naprawdę zakres obowiązków ślusarza może być bardzo szeroki. Co, co na co dzień robi ślusarz, zależy od specyfiki danego miejsca pracy. Pracownik może tworzyć, naprawiać i serwisować maszyny przemysłowe, montować konstrukcje stalowe, tworzyć elementy przemysłowe, pracując jako konstruktor maszyn, czy nawet instalować i serwisować silniki elektryczne wraz z zespołem fachowców technicznych. Należy podkreślić, że ślusarz musi znać przepisy bhp i nieustannie się do nich stosować, gdyż praca z maszynami i w środowisku przemysłowym wiąże się z ryzykiem wypadków przy pracy.

Ślusarz urządzeń przemysłowych

Praca ślusarza urządzeń przemysłowych to perspektywiczna specjalizacja, wymagająca jednak zaawansowanych umiejętności i szerokiej wiedzy technicznej, także z zakresu mechaniki i nierzadko elektryki. Ślusarze obejmujący to stanowisko muszą mieć doświadczenie w pracy z różnymi typami maszyn i urządzeń.

Ślusarz w miastach – możliwości pracy

Ślusarze są potrzebni w wielu branżach rozwijanych w środowisku miejskim. Osoby z wykształceniem ślusarskim często decydują się na otworzenie własnej firmy bądź zatrudnienie w przedsiębiorstwie usługowym zajmującym się montażem elementów lub ich naprawą. W takim wypadku niezbędny będzie jednak prawdopodobnie własny samochód i gotowość na dojazdy do klientów. W przypadku takich ślusarzy wymiar etatu może zależeć od liczby zleceń. Część firm w miastach decyduje się na prowadzenie tzw. pogotowia ślusarskiego, które funkcjonuje także w nocy lub w weekendy.

Ile zarabia ślusarz?

Zarobki ślusarza zależą od wielu czynników, jak doświadczenie, specjalizacja, tego, czy dana osoba jest zatrudniona na etat, czy prowadzi własną działalność gospodarczą itp. Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń na stanowisku ślusarza mediana wynagrodzenia wynosi 4700 zł brutto miesięcznie.

Praca jako ślusarz – warunki zatrudnienia, dostępne umowy, system czasu pracy

Ślusarz zatrudniony w przemyśle najczęściej jest objęty zmianowym systemem pracy. Umowa o pracę nie zawsze jest dostępną opcją, część firm woli zatrudniać ślusarzy na kontrakt b2b, umowę zlecenie czy umowę o dzieło. Ślusarze w firmach usługowych prowadzących naprawy usterek mogą wymagać gotowości do pracy w nocy czy w weekendy i święta.

Ślusarz – perspektywy zawodowe, ścieżka kariery

Ślusarz może rozwijać swoje umiejętności, stając się prawdziwym artystą w swoim fachu. Ma też możliwość wyboru określonej ścieżki zawodowej, od ślusarza sprzętu domowego, przez ślusarza urządzeń przemysłowych, konstruktora konstrukcji stalowych w budownictwie, aż po stanowiska kierownicze w przemyśle i w usługach.

Sprawdź najnowsze oferty pracy dla ślusarza

Jeśli opanowałeś zagadnienia spawalnicze, a dodatkowo posiadasz zdolności manualne, jesteś świetnym fachowcem w dziedzinie skrawania, łączenia, tworzenia oraz naprawiania elementów metalowych, nie powinieneś mieć kłopotów ze znalezieniem pracy w Polsce. Co więcej, ślusarze poszukiwani są w innych krajach UE, atutem może być chociażby komunikatywna znajomość języka niemieckiego. Jeśli aktualnie szukasz pracy, w portalu Praca.pl znajdziesz atrakcyjne oferty pracy na stanowisku ślusarza. Możesz zaaplikować od razu i zgłosić swoją gotowość do pracy, jak i ustawić Job Alert dla posady ślusarza, śledząc kolejne pojawiające się propozycje zatrudnienia.

FAQ: Praca ślusarz – najczęściej zadawane pytania:

  • Czym się zajmuje ślusarz w swojej pracy?

Ślusarz jest technikiem zajmującym się tworzeniem, montażem, naprawą i modyfikacją różnego typu konstrukcji metalowych, a także narzędzi, urządzeń i maszyn zawierających elementy metalowe. Jego zakres obowiązków zależy od miejsca pracy, a te czekają w przemyśle, budownictwie i usługach.

  • Jakie są wymagania, aby zostać ślusarzem?

Żeby zacząć pracę jako ślusarzem, zazwyczaj wymagane jest ukończenie odpowiedniego kierunku szkoły branżowej / zawodowej lub technikum oraz zdobycie tytułu technika. Bardzo ważne jest też posiadanie wysoko rozwiniętych umiejętności manualnych, precyzja i cierpliwość w działaniu.