Samodzielny księgowy (samodzielna księgowa, jest to wciąż profesja zdominowana przez kobiety) to obiecujące stanowisko, które objąć mogą kandydaci z odpowiednią znajomością rachunkowości, prawa podatkowego oraz sposobów księgowania dokumentów kosztowych. Obecnie korzystanie z usług księgowych jest nieodłącznym elementem działalności gospodarczej przedsiębiorstw. Część firm zleca księgowość zewnętrznym podmiotom, czyli biurom księgowym, a część zatrudnia własnych samodzielnych księgowych i księgowe. W obu przypadkach do głównych zadań specjalisty ds. księgowości należy m.in. weryfikacja i księgowanie dokumentów księgowych, przygotowywanie sprawozdań finansowych czy prowadzenie ewidencji dokumentów kupna-sprzedaży i innych. Czytaj dalej by dowiedzieć się, gdzie znajdziesz atrakcyjne oferty pracy dla księgowych w różnych dziedzinach gospodarki oraz jak zaaplikować na atrakcyjne posady w Twojej okolicy. Poznaj opis stanowiska samodzielnego księgowego!
Charakterystyka zawodu samodzielnego księgowego
Samodzielny księgowy to niezwykle odpowiedzialne stanowisko, na którym podstawowym zadaniem jest prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz księgi głównej firmy. W codziennej pracy pracownik wykorzystuje różnorodne narzędzia, w tym choćby elektroniczne pliki, oprogramowanie księgowe i serwisy do prowadzenia rozliczeń podatkowych. Samodzielny księgowy wprowadza transakcje do systemu, uzgadnia salda kont księgowych oraz prowadzi rejestr dokumentów księgowych. Żeby wykonywać tę pracę, konieczna jest doskonała znajomość prawa podatkowego i metod księgowania, a także dobra organizacja pracy oraz umiejętności analityczne i numeryczne.
Jak zostać samodzielnym księgowym?
Księgowy obecnie nie jest zawodem regulowanym, nie oznacza to jednak, że każdy osiągnie sukces w tej profesji. Niezbędne jest odpowiednie wykształcenie w dziedzinie finansów lub rachunkowości. Praca jako księgowy wymaga też znajomości przepisów podatkowych, w tym rozliczania VAT, CIT, PIT, a także współpracy z organami takimi jak ZUS czy GUS. Żeby poznać tajniki pracy w księgowości, można np. odbyć specjalistyczny kurs zawodowy, przygotowujący do pracy księgowego. Dla pracodawców liczy się przede wszystkim doświadczenie, dlatego w trakcie nauki warto brać aktywny udział w zadaniach praktycznych. Szkolenia organizuje między innymi Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.
Stanowisko głównego księgowego – predyspozycje zawodowe
Praca na stanowisku samodzielnego księgowego to spore wyzwanie. Posada wiąże się z odpowiedzialnością za prowadzenie finansów przedsiębiorstw, co bywa stresujące i wymaga nie tylko znajomości prawa podatkowego i przepisów rachunkowych, ale także doskonałych umiejętności analitycznych czy chociażby zarządzania zespołem. Samodzielny księgowy z dużym stażem często pełni w firmie funkcję głównego księgowego (accounting team leader), a taka osoba musi potrafić koordynować pracę podwładnych zajmujących się pełną lub uproszczoną księgowością, sporządzać deklaracje podatkowe, a także analizować koszty działalności firmy. W przypadku posady głównego księgowego może być niezbędne wykształcenie wyższe z zakresu rachunkowości, prawa, matematyki lub ekonomii, a także doświadczenie na stanowiskach niższego szczebla, np. jako młodszy księgowy lub specjalista ds. księgowości z językiem angielskim.
Jak wygląda praca jako samodzielna księgowa?
Praca samodzielnej księgowej czy samodzielnego księgowego to nie tylko księgowanie faktur w systemie czy sporządzanie deklaracji podatkowych dla pracowników. To często również prowadzenie ewidencji środków trwałych, obsługa księgi handlowej oraz rejestru dokumentów księgowych. Księgowa / księgowy musi dbać o rzetelną analizę kont, aby jak najszybciej wykryć ewentualne błędy i różnice względem formalnym i rachunkowym. Księgowy / księgowa współpracuje z instytucjami takimi jak Urząd Skarbowy, ZUS czy urząd pracy. Dlatego obok fachowej wiedzy, istotna jest też umiejętność budowania profesjonalnej relacji z instytucjami publicznymi oraz klientami / kontrahentami.
Młodszy księgowy – zakres obowiązków
Rozpoczynając karierę w dziedzinie księgowości, większość osób zdobywa stanowisko młodszego księgowego. W zakresie obowiązków takiej osoby leży między innymi prowadzenie uproszczonej księgowości, księgowanie dokumentów pod nadzorem specjalisty, sporządzanie raportów czy dekretowanie dokumentów. Ta posada to swoiste szkolenie praktyczne, które umożliwia zdobycie doświadczenia w różnych dzidzinach księgowości, co stanowi bardzo cenne przygotowanie do awansu na stanowiska wyższego szczebla, takie jak samodzielny księgowy czy w dalszej perspektywie główny księgowy.
Specjalista działu księgowości z językiem angielskim
Znajomość języka angielskiego otwiera wiele drzwi do kariery w międzynarodowym środowisku biznesowym. Również specjaliści działu księgowości z językiem angielskim są pilnie poszukiwani tak w Polsce, jak i za granicą. Oprócz standardowych obowiązków, księgowi z językiem angielskim często mają kontakt z klientami i kontrahentami spoza kraju, a to wymaga umiejętności biegłej komunikacji w języku angielskim oraz umiejętności pracy z międzynarodowym oprogramowaniem księgowym.
Ile zarabia samodzielny księgowy?
Wynagrodzenie samodzielnego księgowego zależy takich czynników jak doświadczenie zawodowe, lokalizacja miejsca pracy, zakres obowiązków i odpowiedzialności. Zwykle więcej zarabiają samodzielni księgowi pracujący na własny rachunek, tj. prowadzący biuro księgowe obsługujące wiele firm. Niemniej praca w dziale księgowym dużej korporacji także może wiązać się z atrakcyjnym wynagrodzeniem. Wypłata zazwyczaj rośnie w miarę zdobywania doświadczenia. Jak podaje Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń w przypadku samodzielnego księgowego mediana miesięcznej płacy brutto wynosi 6120 zł, a starszego specjalisty ds. księgowości 7100 zł.
Praca jako samodzielna księgowa – warunki zatrudnienia, dostępne umowy, praca zdalna
Samodzielny księgowy bywa zatrudniany na różnych umowach, takich jak umowa o pracę, umowa zlecenie, kontrakt b2b czy umowa o dzieło. Miejscem pracy może być siedziba firmy, niemniej coraz częściej dostępne są opcje pracy zdalnej. Księgowy może pracować w godzinach pracy biura, jednak osoby prowadzące samodzielne biuro księgowe często mają elastyczne godziny pracy. Jest to zawód dający wiele swobody, jeśli chodzi o warunki zatrudnienia i pracy.
Perspektywy zawodowe księgowego – kierownik działu księgowego
Księgowy może rozwijać się zawodowo. Po kilku latach doświadczenia jako samodzielny księgowy, pracownik może awansować na stanowisko kierownika działu księgowego. Jest to stanowisko wiążące się z większą odpowiedzialnością za księgowość firmy, a także związane z zarządzaniem zespołem oraz podejmowaniem kluczowych decyzji w kwestiach rachunkowości. Księgowy z ambicjami powinien nieustannie podnosić swoje kwalifikacje. Zawód ten wymaga też ciągłego aktualizowania swojej wiedzy, gdyż prawo podatkowe i sposoby księgowania zmieniają się dość często.
Aktualne oferty pracy dla samodzielnego księgowego
Jeśli jesteś zainteresowany pracą jako samodzielny księgowy, zacznij przeglądać oferty pracy dostępne na Praca.pl. Niezależnie od tego, czy preferujesz pracę w małej firmie, dużej korporacji czy może jako freelancer, w naszym portalu bez trudu znajdziesz oferty odpowiadające Twoim oczekiwaniom. Pamiętaj także, żeby ustawić Job Alert dla posady księgowego / księgowej oraz zapisać się do Newslettera. W ten sposób nie przegapisz żadnych ciekawych ogłoszeń o pracę!
Praca samodzielny księgowy – najczęściej zadawane pytania:
-
Jakie są najważniejsze obowiązki samodzielnego księgowego?
Samodzielny księgowy nierzadko ma szeroki zakres obowiązków. Do podstawowych zadań w tym zawodzie należy bieżące prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgi głównej, księgi handlowej, księgowanie faktur, sporządzanie deklaracji podatkowych, analiza kont, uzgadnianie sald kont księgowych oraz prowadzenie ewidencji środków trwałych. Samodzielny księgowy współpracuje z pracownikami działu kadrowego, a także kontaktuje się z instytucjami finansowymi i ZUS-em.
-
Jakie są perspektywy zawodowe dla samodzielnego księgowego?
Samodzielny księgowy ma wiele możliwości rozwoju zawodowego. Osoby ambitne i chętnie podnoszące kwalifikacje często czeka awans na stanowiska kierownicze, takie jak kierownik działu księgowości czy główny księgowy. Wiele osób wybiera też opcję pracy jako freelancer bądź prowadzenie własnego biura rachunkowego.