Przedstawiciel handlowy to często oferowane stanowisko w Warszawie. Tworzone jest w firmach z różnych branż – od technicznej, przez ubezpieczeniową, bankową, telekomunikacyjną, po medyczną. Przedstawiciele handlowi mogą pracować jako doradcy ds. klienta biznesowego, regionalni przedstawiciele handlowi, doradcy handlowi ds. produktów cyfrowych, przedstawiciele medyczni, starsi specjaliści ds. kluczowych klientów. Nierzadko pojawiają się także oferty pracy na takie stanowiska jak doradca techniczno-handlowy czy przedstawiciel handlowy ds. sprzedaży budowlanej. Niezależnie od miejsca pracy, branży i specjalizacji, jest to po pierwsze praca z ludźmi, a po drugie praca biurowa (stacjonarna bądź home office) wykonywana przy komputerze, a często także z telefonem w ręku. Do głównych zadań na tym stanowisku należy przygotowywanie ofert handlowych, prowadzenie negocjacji oraz budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami.
Warszawa przedstawiciel handlowy – co robi?
Przedstawiciel handlowy w Warszawie może mieć różny zakres obowiązków, niemniej niezależnie od specyfiki danej firmy, pracownik ten zwykle odpowiada za pozyskiwanie nowych klientów oraz utrzymywanie relacji z obecnymi klientami przedsiębiorstwa. Osoba na tym stanowisku może pracować w terenie, odbywając spotkania z klientami i prowadząc negocjacje handlowe, ale także może spędzać czas w biurze na przygotowywaniu ofert handlowych i strategii sprzedaży. Ważnym zadaniem przedstawiciela handlowego jest analiza potrzeb klientów i dostosowywanie do nich odpowiednich produktów lub usług. Przedstawiciel handlowy często musi też uczestniczyć w szkoleniach produktowych oraz branżowych, aby na bieżąco śledzić zmiany na rynku.
Jak zostać przedstawicielem handlowym w Warszawie?
Pracodawcy poszykują osób z umiejętnościami sprzedażowymi i dobrą znajomością rynku lokalnego. Co to oznacza w praktyce? Najchętniej przyjmowane są osoby charyzmatyczne, z doskonałą dykcją, potrafiące przykuć uwagę i zainteresować rozmówcę. Jednak rozwinięte umiejętności komunikacyjne i wrodzony talent do pracy z ludźmi to nie wszystko. Sporym atutem będzie znajomość technik sprzedażowych i technik negocjacyjnych poparte certyfikatem z kursu branżowego. W przypadku pracy w międzynarodowym środowisku pracodawcy mogą oczekiwać przedstawienia certyfikatu językowego lub poprowadzić rekrutację w języku, jaki jest wymagany na danym stanowisku, np. po angielsku. Rzadko wymaga się konkretnego wykształcenia, niemniej chętnie zatrudniane są osoby z dyplomem z marketingu czy chociażby psychologii biznesu. Coraz większe znaczenie w zawodzie mają także kompetencje cyfrowe.
Ile zarabia przedstawiciel handlowy Warszawa?
Mediana zarobków przedstawiciela handlowego to 6740 zł brutto miesięcznie, wynika z najnowszego Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Warto jednak wiedzieć, że płace mogą być znacznie wyższe. Po pierwsze dlatego, że zarobki w Warszawie najczęściej przewyższają te oferowane w innych miejscowościach w Polsce (m.in. z uwagi na wyższe koszty życia w stolicy), ale również dlatego, że przedstawiciele handlowi często pracują w systemie prowizyjnym, otrzymując prowizję od sprzedaży. W niektórych branżach np. dób luksusowych, samochodowej czy nieruchomości, a także w przypadku pracowników o bardzo wysokiej skuteczności, prowizje te mogą być więc bardzo wysokie.
Najnowsze oferty pracy dla przedstawicieli handlowych w Warszawie
Jeśli szukasz nowej pracy w Warszawie, jesteś osobą charyzmatyczną, dynamiczną, a także masz dobrą dykcję i biegle mówisz po polsku (lub w innych językach), posada przedstawiciela handlowego, pracownika wsparcia sprzedaży lub sprzedawcy może być dla Ciebie odpowiednia. Jak ją zdobyć? Przede wszystkim zacznij sprawdzać oferty pracy w serwisie Praca.pl i wyślij swoje CV! Nie przejmuj się, jeśli nie masz doświadczenia. Zapotrzebowanie na przedstawicieli handlowych jest spore, a osoby początkujące mogą zdobyć stanowiska takie jak młodszy specjalista ds. klienta indywidualnego czy stażysta w dziale handlowym. Sprawdź, jakie masz możliwości!
Praca przedstawiciel handlowy Warszawa – najczęściej zadawane pytania:
-
Jakie cechy powinien mieć dobry przedstawiciel handlowy?
Dobry i skuteczny przedstawiciel handlowy musi być komunikatywny, zdolny do pracy w zespole, a także posiadać wysoko rozwinięte umiejętności negocjacyjne. Ważna jest również zdolność do szybkiego uczenia się i empatia pozwalające na dopasowywaniu oferty do potrzeb klienta. Powinien także umieć zachować profesjonalizm niezależnie od sytuacji i umieć sobie radzić z tzw. trudnymi klientami.
-
Czy praca przedstawiciela handlowego wiąże się z częstymi podróżami?
Wiele zależy od konkretnego stanowiska, jednak praca przedstawiciela handlowego często wiąże się z koniecznością odbywania podróży służbowych, zarówno w obrębie miasta, jak i poza jego granicami. Podróże te są związane z bezpośrednimi spotkaniami z klientami oraz udziałem w targach lub chociażby konferencjach branżowych.