Praktyki to dla wielu uczniów, studentów i absolwentów pierwszy krok na ścieżce zawodowej. Praktyki pozwalają na zdobycie cennego doświadczenia oraz umiejętności niezbędnych w danej branży, ale także na sprawdzenie, czy dana dziedzina faktycznie odpowiada danej osobie. Wiele firm i organizacji oferujących praktyki i staże zawodowe poszukuje młodych ludzi chętnych do nauki, ambitnych i kreatywnych, którzy wniosą nowe spojrzenie i zapał do zespołu specjalistów. Młodzi ludzie, studenci dzienni i zaoczni, uczniowie szkół branżowych czy techników, mogą rozwijać się w bardzo wielu dziedzinach. Niemal w każdej chwili dostępne są oferty w takich branżach jak marketing, HR, prawo czy IT. W wielu przypadkach ogłoszenia dotyczą praktyk, staży lub stanowisk młodszego specjalisty albo pomocnika. Przyjmuje się na nie osoby uczące się i nie mające żadnego bądź dużego doświadczenia. Znajdź pracę albo płatne praktyki w Twoim mieście i zdobądź doświadczenie w dziale, branży, dziedzinie zawodowej, z którymi chcesz związać swoją przyszłość. Ogłoszenia znajdziesz w naszym serwisie! Przeczytaj także, czym dokładnie zajmuje się praktykant, jak wyglądają praktyki czy staż w zespole specjalistów oraz przekonaj się, czy jest to dla Ciebie dobre rozwiązanie.
Praktykant – co robi?
Praktykant dołącza do firmy, instytucji czy organizacji w celu zdobycia praktycznego doświadczenia zawodowego, zazwyczaj w ramach swojego kierunku studiów / kierunku edukacji średniej branżowej czy technicznej lub z uwagi na swoje zainteresowania. Co do zasady praktykant nie tyle wykonuje pracę, co uczy się zawodu pod okiem opiekuna, wypełniając różne, mniej odpowiedzialne i prostsze obowiązki. To bardzo ważne, gdyż każdy pracodawca przyjmujący młodą osobę na praktyki powinien umożliwić jej naukę i wyznaczyć opiekuna praktyk. Zatem co robi praktykant? To oczywiście zależy od specyfiki firmy i branży, niemniej jego głównym zadaniem może być chociażby wsparcie pracowników w bieżących projektach, pomoc w codziennych obowiązkach specjalistom lub zespołowi, a także, jak wcześniej wspomniano, nauka specyficznych umiejętności i poznawanie procedur związanych z daną branżą. Przykładowo praktykant w dziale obsługi klienta może wykonywać takie czynności jak uzupełnianie danych w bazie klientów, sprawdzanie dokumentacji związanej z realizacją zamówień, kontaktowanie się z klientami pod nadzorem starszego pracownika.
Praktyki a staż zawodowy
Podstawową różnicą między praktykami a stażem zawodowym w Polsce jest charakter tych form pracy w firmie. Praktyki mają charakter przede wszystkim edukacyjny i są związane z procesem nauki. Praktyki studenckie są częścią programu nauczania na uczelniach wyższych, w szkołach branżowych czy technikach przygotowujących do wykonywania konkretnego zawodu. Staż zawodowy jest bardziej skoncentrowany na zdobyciu konkretnego doświadczenia w pracy, zwykle trwa też dłużej od praktyk. Staże są często jest kierowane do absolwentów szukających pierwszego doświadczenia zawodowego. Obie formy oferują możliwość nauki i rozwoju, ale staż zwykle zapewnia bardziej intensywne włączenie w zadania zawodowe.
Jak zostać praktykantem?
Chcesz zostać praktykantem? Zacznij od wskazania obszaru zawodowego, który Cię interesuje, a następnie szukaj ofert praktyk w firmach i organizacjach działających w tej dziedzinie. Żeby aplikować, zwykle musisz dostarczyć rekruterowi CV i list motywacyjny, Pamiętaj, by podkreślić w nich swoje zainteresowania, cele edukacyjne i zawodowe oraz ewentualne doświadczenie. Warto wspomnieć też o inicjatywach np. szkolnych / uczelnianych, działalności charytatywnej i społecznej. Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić warunki praktyk, w tym zakres obowiązków, czas trwania, a także to, czy praktyka jest płatna.
Praca praktykant – kompetencje miękkie kandydata
Praktykanci cenieni są przede wszystkim za zapał do nauki, wysoką motywację i kompetencje miękkie. Dla pracodawców dużym atutem u praktykanta mogą być chociażby:
- rozwinięte zdolności komunikacyjne,
- umiejętność pracy w zespole,
- otwartość na naukę,
- kreatywność, nieszablonowe myślenie,
- zapał i entuzjazm,
- umiejętność radzenia sobie z wielozadaniowością,
- znajomość języków obcych,
- znajomość nowych technologii,
- zdolności organizacyjne,
- punktualność.
Czy praktyki studenckie są płatne?
Masz już na celowniku praktyki w wymarzonym biurze? Zanim zaczniesz wykonywać obowiązki, zwróć uwagę na kwestię wynagrodzenia dla praktykanta. Praktyki studenckie mogą być zarówno płatne, jak i niepłatne, w zależności od branży, firmy i specyfiki praktyk. W niektórych sektorach, zwłaszcza w dużych korporacjach i organizacjach międzynarodowych, praktyki bardzo często są płatne, a praktykantom oferuje się dodatkowe świadczenia, jak zwrot kosztów dojazdu, dofinansowanie do posiłków w pracy, benefity. Niemniej, jeśli praktyki są częścią programu edukacyjnego, często nie gwarantują żadnego wynagrodzenia ani dodatków. Miej to na uwadze i zawsze dokładnie sprawdzaj warunki oferty przed aplikacją.
Najnowsze oferty dla praktykanta
Na naszym portalu Praca.pl znajdziesz atrakcyjne oferty pracy dla praktykantów, kierowane zarówno dla studentów i uczniów w trakcie nauki, jak i absolwentów. Znajdź idealne praktyki dla siebie! Możesz zaaplikować na wybrane stanowiska od razu, a także zapisać się do Newslettera oraz włączyć Job Alert.
Praca praktykant – najczęściej zadawane pytania:
-
Jak wybrać najlepsze praktyki dla siebie?
Wybranie najlepszych praktyk nie musi być trudne. Na początku zastanów się, jakie chcesz osiągnąć przez nie cele zawodowe oraz jakie chcesz rozwinąć umiejętności. Zaleca się szukać praktyk, które odpowiadają Twoim zainteresowaniom i kierunkowi edukacji. Wówczas istnieje mała szansa, że się zniechęcisz, a rośnie prawdopodobieństwo, że dobrze spożytkujesz czas w czasie praktyk. Podczas wyboru sprawdź dokładnie firmę oferującą praktyki. Czy jest to renomowany pracodawca? Czy praktyki stwarzają możliwość nauki pod okiem doświadczonych specjalistów? Czy warunki praktyk są atrakcyjne? Czy istnieje możliwość zatrudnienia po zakończeniu praktyk? Czy praktyki są płatne? Pamiętaj, że najlepsze praktyki zawodowe to te, które przyniosą Ci najwięcej korzyści w długoterminowej perspektywie kariery zawodowej.
-
Czy jako praktykant mogę liczyć na wsparcie i opiekę ze strony pracodawcy?
Tak, pracodawca powinien zapewnić praktykantowi wsparcie, a w szczególności wyznaczyć doświadczonego pracownika, który będzie pełnił rolę mentora praktykanta. W ramach pomocy w nauce zawodu praktykant powinien też dostawać na początku proste zadania, a także otrzymywać regularny feedback, w którym oceniane są jego czy jej postępy. Najlepiej, gdy praktykant ma także możliwość uczestnictwa w szkoleniach wewnętrznych.