Poszukujesz nowej pracy w niepełnym bądź pełnym wymiarze czasu pracy? Praca w usługach sprzątających często traktowana jest jako dodatkowe zajęcie, niemniej wiele zależy od uzgodnienia z pracodawcą. Ci zaś, starając się o zapewnienie usług na wysokim poziomie, starają się zgromadzić profesjonalną kadrę i coraz częściej proponują stabilne zatrudnienie na umowę o pracę i na przykład system zmianowy. W firmach zajmujących się sprzątaniem i utrzymaniem porządku w biurach, hotelach bądź u prywatnych klientów od kandydata zwykle nie wymaga się doświadczenia, można natknąć się także na informację w ofertach: jęz. polski niewymagany. Pracodawcy szukają za to osób otwartych na różnorodność, rzetelnych, dokładnych i uczciwych. Jakie obowiązki ma pracownik sprzątający, pokojowy, woźny czy pracownik gospodarczy w ciągu dnia pracy? Przeczytaj opis zawodu i zacznij przeglądać najnowsze oferty dotyczące tych stanowisk!
Charakterystyka zawodu pracownika sprzątającego
Jeśli rozglądasz się za pracą pracownika sprzątającego, na początek musisz wiedzieć, że to stanowisko wymagają fizycznie. Poza sprawnością ruchową, dobrym wzrokiem i wytrzymałością, od osoby, która je zajmuje, oczekuje się sumienności, dokładności oraz zdolności do utrzymywania porządku i czystości na terenie obiektu. Zakres obowiązków sprzątaczki / sprzątacza obejmuje usuwanie zabrudzeń z różnych powierzchni i materiałów, odkurzanie, mycie podłóg, okien oraz sanitariatów, a także np. utrzymanie porządku w holu i innych pomieszczeniach biurowych. Na tym stanowisku często wymagane jest elastyczne podejście do godzin pracy oraz dyspozycyjność od poniedziałku do piątku, a niekiedy także w weekendy, zależnie od grafiku ustalanego z klientami. Oczywiście doświadczenie w pracy na stanowisku pracownika sprzątającego jest mile widziane, niemniej często nie jest ono obligatoryjne, a nowe osoby są przyuczane do zawodu.
Jak zostać pracownikiem sprzątającym?
Wiele firm pilnie poszukuje personelu sprzątającego, dlatego praca często dostępna jest od ręki. Chętnie przyjmowani są pracownicy z Ukrainy oraz z orzeczeniem o niepełnosprawności, nie przekreślającym jednak możliwości wykonywania prac porządkowych. Praca polega na wykonywaniu zadań związanych z utrzymaniem czystości, a zakres obowiązków może różnić się w zależności od konkretnego miejsca pracy. Wobec osób zatrudnionych wymagane jest zaangażowanie, chęć do pracy, uczciwość i dyspozycyjność. Często obowiązuje elastyczny grafik, a sprzątanie może odbywać się np. zmianowo (w hotelach), w porach wieczornych (w biurach) czy w weekendy lub wybrane dni (w prywatnych domach).
Stanowisko pracownika sprzątającego – predyspozycje zawodowe
Kandydaci do pracy powinni być przede wszystkim sumienni, dokładni i wyczuleni na szczegóły, żeby móc sprostać zadaniu bardzo dokładnego sprzątania i czyszczenia. Jest to praca obciążająca fizycznie, dlatego niezbędna jest wytrzymałość i sprawność, a także dobry wzrok, spostrzegawczość. Bez wątpienia jest to praca dynamiczna wymagająca umiejętności organizacji pracy własnej.
Jak wygląda praca pracownika sprzątającego?
Praca pracownika sprzątającego oznacza wykonywanie różnorodnych prac porządkowych na terenie obiektu, między innymi: odkurzania, mycia szyb, czyszczenia urządzeń sanitarnych, a niekiedy także robienia prania i prasowania (w przypadku osób sprzątających zatrudnionych w prywatnych domach na stanowiskach pomocy domowej, gosposi). Pracownik ds. czystości i porządku utrzymuje czystość i porządek w biurach, w przestrzeni sklepów i galerii handlowych, na halach produkcyjnych, na uczelniach, w urzędach oraz w wielu innych miejscach. W niektórych przypadkach, na przykład w pracy jako pokojowy / pokojówka w hotelu, zadania pracownika sprzątającego obejmują również zmianę pościeli, wietrzenie pomieszczeń i ogólne przygotowywanie pokoi dla gości oraz dbanie o ich komfort. Warto zwracać uwagę na ogłoszenia firm sprzątających poszukujących pracowników, jakie znajdziesz na Praca.pl!
Pracownik serwisu sprzątającego – co robi?
Pracownik serwisu sprzątającego jest to osoba odpowiedzialna za utrzymanie czystości w różnych obiektach, takich jak choćby biura, hale przemysłowe, supermarkety, urzędy, kina, teatry, restauracje, biblioteki, galerie sztuki, hale sportowe, baseny, siłownie, uczelnie i inne miejsca publiczne. Codzienne zadania tego pracownika obejmują m.in. odkurzanie, mycie podłóg, sprzątanie toalet i innych pomieszczeń sanitarnych, utrzymanie ogólnego porządku na danej przestrzeni. Zatrudnienie w serwisie sprzątającym oznacza zwykle dużą stabilność i wykonywanie zadań w kilku wyznaczonych miejscach, a także terminowe wypłaty.
Pokojówka w hotelu
Pokojowi i pokojówki pracują w hotelach i pensjonatach. Ich rola polega na dbaniu o czystość i porządek w pokojach dla gości oraz w przestrzeni publicznej obiektu. Do obowiązków osoby obejmującej to stanowisko należy odkurzane, zmienianie pościeli, uzupełnianie środków czystości osobistej w pokojach, sprzątanie po posiłkach zamawianych do pokojów, a niekiedy też np. prasowanie, czyszczenie butów i innych części garderoby na zlecenie gości. Na tym stanowisku nieodmienne jest mile widziane doświadczenie, ale wiele hoteli jest otwartych na osoby bez żadnego doświadczenia zawodowego.
Woźny – warunki pracy
Stanowisko woźnego funkcjonuje przede wszystkim w szkołach, ale też np. w różnych instytucjach pożytku społecznego np. w sądach. Praca woźnego polega na utrzymaniu czystości w powierzonym obiekcie i wokół niego, np. myciu podłóg i okien, zamiataniu. Woźny załatwia też drobne sprawy związane z użytkowaniem budynku, posiada również klucze do pomieszczeń gospodarczych i innych. Na to stanowisko pracodawcy poszukują osób dobrze zorganizowanych, rzetelnych, komunikatywnych. Woźny może pracować na pełen etat lub w innych systemach czasu pracy, a konkretne warunki zatrudnienia i godziny pracy są uzgadniane z pracodawcą.
Pracownik gospodarczy terenu zewnętrznego
Pracownik gospodarczy terenu zewnętrznego to kolejny zawód funkcjonujący w branży usług sprzątania. Osoba, która go wykonuje, na co dzień zajmuje się utrzymaniem porządku na zewnątrz budynków i na terenach przyległych do obiektu. Obowiązki zawodowe obejmują w tym przypadku porządkowanie i sprzątanie terenów, usuwanie śmieci, pielęgnację zieleni, w tym często koszenie trawy, oraz ogólną konserwację infrastruktury zewnętrznej. Stanowisko to może być atrakcyjne dla osób, które poszukują pracy w obszarze usług sprzątania i są gotowe do raczej wymagającej pracy na świeżym powietrzu, w zmiennych warunkach pogodowych. Wielu pracodawców stale poszukuje osób do sprzątania terenów firm. Warto sprawdzić dostępne oferty pracy w Praca.pl.
Ile zarabia pracownik sprzątający?
Wysokość wynagrodzenia pracownika sprzątającego zależy od kilku czynników, takich jak region, w jakim działa, jego doświadczenie zawodowe, zakres obowiązków oraz chociażby rodzaj umowy. Warto mieć na uwadze, że jest to zazwyczaj praca na niepełny etat, często traktowana jako dodatkowa / weekendowa. Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń pracownik sprzątający osiąga średnio płace rzędu 3690 zł brutto miesięcznie (mediana). Bycie seniorem w tym fachu niekoniecznie gwarantuje wyższe wypłaty. Liczy się przede wszystkim zaangażowanie i umiejętność dokładnego sprzątania, które przekładają się na liczbę zleceń.
Osoba do sprzątania – warunki zatrudnienia, dostępne umowy, system czasu pracy
Na rynku pracy można spotkać się z posadami zakładającymi bardzo różne warunki zatrudnienia w tym fachu. Profesjonalne firmy sprzątające często proponują umowę o pracę na pełen etat, niemniej możliwe są też umowy zlecenie lub praca kontraktowa. W przypadku zatrudnienia w serwisie sprzątającym zwykle jest to praca od poniedziałku do piątku, choć godziny wykonywania usług mogą być elastyczne i obejmować wieczory, porę nocną i weekendy. Warto przejrzeć oferty na Praca.pl, gdzie pracodawcy poszukują różnych profili pracowników, jednocześnie zapewniając różne opcje umów i elastyczność w wyborze godzin pracy.
Pracownik utrzymania czystości – perspektywy zawodowe, ścieżka kariery
Sprzątanie obiektu nie zawsze wiąże się z możliwością rozwoju, niemniej osoby, które wykazują zaangażowanie i sumienność w wykonywaniu obowiązków, mogą awansować w branży usług sprzątania. Tak dzieje się często np. w przypadku pracy pokojowej w hotelu, gdzie istnieje opcja awansu na managera piętra, koordynatora prac pokojówek i inne kierownicze stanowiska. Warto także mieć na uwadze, że firmy sprzątające często oferują szkolenia, które pomagają pracownikom zdobywać nowe umiejętności i rozwijać swoją ścieżkę zawodową. Dobrze płatna, choć wiążąca się ze sporym ryzykiem zawodowym, może być praca np. przy myciu okien biurowców.
Aktualne oferty pracy dla pracownika sprzątającego, sprzątaczki
Jeśli szukasz nowej pracy jako pracownik sprzątający, przede wszystkim zacznij regularnie sprawdzać dostępne oferty pracy na Praca.pl. To właśnie tutaj pracodawcy publikują aktualne oferty pracy dla pracowników sprzątających, sprzątaczek, pokojowych, woźnych czy pomocy domowych. Zwróć uwagę na formy zatrudnienia, zarówno na pełen etat, jak i w ramach innych umów oraz w innych systemach czasu pracy. Dzięki temu możesz znaleźć posadę dostosowaną do swoich potrzeb i preferencji.
Praca jako pracownik sprzątający – najczęściej zadawane pytania:
-
Jakie są najważniejsze obowiązki osoby pracującej w serwisie sprzątającym?
Pracownik serwisu sprzątającego na co dzień zajmuje się utrzymaniem porządku i czystości w różnych obiektach, na przykład w biurach, halach przemysłowych, hotelach, urzędach, szkołach i innych obiektach użyteczności publicznej. Zadania osoby na tym stanowisku obejmują między innymi odkurzanie, mycie podłóg, mycie okien, sprzątanie sanitariatów oraz utrzymywanie ogólnego porządku w pomieszczeniach.
-
Jakie warunki zatrudnienia są typowe dla pracy w serwisie sprzątającym?
Pracodawcy oferują bardzo różne warunki zatrudnienia w serwisie sprzątającym. Pracownicy mogą być zatrudniani na pełen etat w ramach umowy o pracę, ale taż np. na umowę zlecenie. System czasu pracy bywa uzgadniany indywidualnie i często zależy od liczby zamówień na usługi, jakie ma firma w danym miesiącu.