Praca pracownika ochrony fizycznej, czy jak się potocznie mówi – ochroniarza, polega na zabezpieczaniu obiektów, osób lub mienia we wskazanym miejscu albo w ruchu. Stanowisko to może być zatem różnorodne, szczególnie w większych miastach, gdzie istnieje zapotrzebowanie na różne usługi ochroniarskie. Warto jednak wiedzieć, że najwięcej ofert na rynku pracy dotyczy ochrony budynków i kompleksów budynków (mieszkalnych, infrastruktury biznesowej, przemysłowej itp.), pracy jako ochroniarz w sklepie lub pracy na recepcji. Osoby na tym stanowisku mogą pracować w takich miejscach jak chociażby obiekty handlowe, biurowce, magazyny przemysłowe czy kompleksy mieszkaniowe.
Zatrudnienie na stanowisku ochroniarza wymaga odpowiednich uprawnień. Kandydaci przechodzą kurs kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej. Niezbędne może być także pozwolenia na broń, zależnie od stanowiska pracy. Na rynku dostępne są także oferty skierowane do ochroniarzy bez licencji, ci jednak mają znacznie mniejsze uprawnienia.
Szukasz zatrudnienia w ochronie? Sprawdź najnowsze oferty na Praca.pl i zaaplikuj już dziś! Zastanawiasz się, co będziesz robić jako ochroniarz albo ile możesz zarobić na tym stanowisku pracy? Zapoznaj się z pełnym opisem zawodu.
Praca pracownik ochrony fizycznej – co robi?
Pracownik ochrony fizycznej
- zapewnia bezpieczeństwo na terenie obiektów, takich jak sklepy, biura czy obiekty przemysłowe,
- zapewnia bezpieczeństwo ludzi,
- zapewnia bezpieczeństwo mienia ruchomego.
Zależnie od stanowiska pracy, do jego obowiązków należy np.:
- patrolowanie terenu,
- kontrola dostępu do budynku czy jego części,
- monitorowanie zachowania osób wchodzących i wychodzących ze sklepu spożywczego czy innego,
- monitorowanie systemów alarmowych,
- reagowanie na sytuacje awaryjne,
- sprawdzanie zabezpieczeń mienia,
- sprawdzanie tożsamości odwiedzających,
- obsługa systemów kontroli wejścia,
- wydawanie przepustek, kluczy, kart dostępu itp.,
- budowanie pozytywnego wizerunku organizacji poprzez witanie i żegnanie gości, udzielanie informacji.
Pracownicy ochrony muszą być gotowi do działania w każdej, nawet najbardziej stresującej sytuacji, co wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego i psychicznego. Często pracują w zmianowym systemie czas pracy. Praca może wiązać się z wykonywaniem obowiązków wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz, np. w celu monitorowania terenu pracodawcy. W tym drugim przypadku pracownik musi liczyć się ze zmiennymi temperaturami i warunkami atmosferycznymi.
Jak zostać pracownikiem ochrony fizycznej?
Zgodnie z Ustawą z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (rozdz. 1, art. 2, pkt. 6) pracownikiem ochrony nazywamy:
- osobę wpisaną na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego, i wykonującą zadania ochrony w ramach wewnętrznej służby ochrony albo na rzecz przedsiębiorcy, który uzyskał koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia,
- lub osobę wykonującą zadania ochrony, w zakresie niewymagającym wpisu na te listy, na rzecz przedsiębiorcy, który uzyskał koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia;
W praktyce oznacza to, że żeby zostać pracownikiem ochrony można, ale nie trzeba ukończyć specjalistycznego kursu. Należy jednak wiedzieć, że kwalifikowany pracownik ochrony ma znacznie szersze uprawnienia, poziom odpowiedzialności, a co za tym idzie, także większe możliwości zawodowe oraz wyższe zarobki.
Zgodnie z tym aktem prawnym, kwalifikowanym pracownikiem ochrony może zostać osoba, która:
1) posiada obywatelstwo polskie lub obywatelstwo innego państwa UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa
członkowskiego EFTA,
2) ukończyła 21 lat;
3) ukończyła co najmniej gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową;
4) ma pełną zdolność do czynności prawnych;
5) nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne oraz nie toczy się przeciwko niej postępowanie karne o takie przestępstwo;
6) posiada nienaganną opinię wydaną przez właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania komendanta powiatowego (rejonowego, miejskiego) Policji, sporządzoną na podstawie aktualnie posiadanych przez Policję informacji (...),
7) posiada zdolność fizyczną i psychiczną do wykonywania zadań, potwierdzoną orzeczeniami lekarskim i psychologicznym, których ważność nie upłynęła;
8) ma przygotowanie teoretyczne i praktyczne w zakresie wyszkolenia strzeleckiego, samoobrony, technik interwencyjnych oraz znajomość przepisów prawa związanych z wykonywaniem ochrony osób i mienia.
Do pracy w zawodzie przygotować może także np. technikum albo szkoła policealna. Absolwenci, którzy zdali egzamin, mogą uzyskać tytuł zawodowy technika ochrony fizycznej osób lub mienia.
Warto jednak pamiętać, że w wielu miejscach zatrudniani są pracownicy ochrony bez kwalifikacji. Wykonują proste zadania związane z obserwacją terenu, obsługą recepcji i wydawaniem przepustek itp.
Ile zarabia ochroniarz?
Jak informuje Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2024 (Sedlak & Sedlak) stawka rynkowa wynagrodzenia pracownika ochrony w Polsce wynosi około 4-6,6 tys. zł brutto. Wysokość wynagrodzenia zwiększa się często wraz z doświadczeniem i zdobyciem kwalifikacji. Różne stawki mogą obowiązywać także w różnych branżach.
Najnowsze oferty pracy dla kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej
Zdobądź pracę w ochronie! Aktualne oferty pracy na takie stanowiska jak nocny wartownik, agent ochrony, pracownik ochrony mobilnej, pracownik ochrony w sklepie znajdziesz na portalu Praca.pl. Oferty pojawiają się stosunkowo często. Warto ustawić Job Alert, by nie przegapić żadnej z nich. Aplikuj!
Praca pracownik ochrony fizycznej – najczęściej zadawane pytania:
-
Czy praca w ochronie fizycznej wymaga specjalnych uprawnień?
I tak, i nie, a konkretniej, wszystko zależy od miejsca zatrudnienia. Na rynku pracy funkcjonują zarówno stanowiska wykwalifikowanych pracowników ochrony, jak i ochroniarzy bez kwalifikacji. Ci pierwsi muszą spełnić wymagania ustawowe i przejść specjalistyczny kurs. W tym drugim przypadku firma szkoli kandydata na miejscu i powierza mu proste zadania związane z monitorowaniem obiektu, pracą na recepcji itp.
-
Jakie są główne obowiązki pracownika ochrony w obiekcie biurowym?
Pracownik ochrony w biurze / biurowcu przede wszystkim kontroluje, kto wchodzi i wychodzi z obiektu, ma za zadanie monitorowanie terenu przy użyciu kamer, prowadzi rejestru gości, a także reaguje w sytuacjach kryzysowych np. zawiadamia służby i pomaga w ewakuacji. Pracownik ten często pełni również rolę pierwszego punktu kontaktu dla odwiedzających, dlatego ważne jest, aby był dobrze przygotowany do profesjonalnej obsługi klienta, cechował się wysoką kulturą osobistą i umiał odpowiadać na pytania gości dotyczące np. lokalizacji różnych firm czy biur.