Pracownika ochrony może zajmować się ochroną osób i mienia, zarówno w miejscach publicznych, jak i prywatnych obiektach. Osoby na tym stanowisku pracują jako strażnicy, agenci ochrony lub technicy systemów alarmowych. Mają za zdanie na przykład czuwanie nad bezpieczeństwem w obiektach logistycznych, centrach handlowych, biurowcach, w miejscach imprez masowych itp. Pracodawcy mogą wymagać od kandydata na to stanowisko posiadania licencji kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej i wpisu na listę kwalifikowanych pracowników ochrony. Warto jednak wiedzieć, że pilnie poszukiwani są także ochroniarze bez licencji, którzy wykonują mniej odpowiedzialne zadania. W zawodzie ochroniarza bardzo ważne są dyspozycyjność, uczciwość i gotowość do pracy w systemie zmianowym, często 24h.
Interesuje Cię praca w dziale ochrony? Zacznij przeglądać oferty, zapoznaj się z zakresem obowiązków i wymaganiami i zaaplikuj. Praca pracownika ochrony czeka na chętnych w wielu miejscach w całej Polsce. Nie jesteś pewny / pewna, czy to dobra posada dla Ciebie? Czytaj dalej i dowiedz się, jak zostać pracownikiem ochrony, za jakie ochronne działania możesz być odpowiedzialny/a, a także ile zarabia ochroniarz.
Ochroniarz – co robi?
Ochroniarz dba o bezpieczeństwo osób oraz mienia przed kradzieżą i innymi zagrożeniami.
Pracownik ochrony zazwyczaj:
- monitoruje teren poprzez obserwację bezpośrednią oraz systemy monitoringu wizyjnego,
- w przypadku wykrycia nieprawidłowości, interweniuje i stosuje odpowiednie procedury zabezpieczeń.
Jego działania mogą również obejmować kontrolę dostępu do obiektów, wydawanie przepustek, sprawdzanie wnoszonych przedmiotów do budynku, patrolowanie terenu, reagowanie na alarmy, informowanie służb o niebezpiecznych zdarzeniach.
Ochroniarz może zajmować się także chronieniem osób. W tym wypadku towarzyszy osobie chronionej w różnych lokalizacjach, monitorując otoczenie i zwracając uwagę na potencjalne zagrożenia.
Jak zostać ochroniarzem?
Na polskim rynku pracy funkcjonują dwa typy ochroniarzy, osoby wpisane na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej oraz osoby bez kwalifikacji. Praca czeka zarówno na jednych, jak i na drugich, przy czym kwalifikowani ochroniarze mają znacznie szerszy zakres działań.
Jeśli chodzi o wykwalifikowanego specjalistę, jak podaje Ustawa o ochronie osób i mienia, pracownikiem ochrony może zostać osoba, która:
- ma obywatelstwo polskie, obywatelstwo innego państwa Unii Europejskiej, Szwajcarii, państwa należącego do EFTA,
- ma ukończone 21 lat;
- skończyła co najmniej gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową;
- ma pełną zdolność do czynności prawnych;
- nie była w przeszłości skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne oraz obecnie nie toczy się przeciwko niej postępowanie karne o takie przestępstwo;
- posiada nienaganną opinię wydaną przez właściwego z uwagi na jej miejsce zamieszkania komendanta Policji (powiatowego, miejskiego, rejonowego),
- ma fizyczną i psychiczną zdolność do wykonywania zadań, co jest potwierdzone ważnymi orzeczeniami lekarskim i psychologicznym,
- uzyskała przygotowanie teoretyczne i praktyczne w zakresie wyszkolenia strzeleckiego, samoobrony, technik interwencyjnych oraz znajomość przepisów prawa związanych z wykonywaniem ochrony osób i mienia.
Do pracy w zawodzie pracownika ochrony przygotować może także technikum, szkoła policealna. Absolwenci tych szkół, którzy zdali egzamin państwowy, mogą uzyskać tytuł zawodowy technika ochrony fizycznej osób lub mienia.
Jak jednak wyżej wspomniano, w wielu miejscach przyjmowani są ochroniarze bez kwalifikacji, do prostych zadań związanych z pilnowaniem bezpieczeństwa i ochroną mienia, wydawaniem przepustek, pracy na portierni itp. W tym przypadku mile widziane są osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Sprawdź najnowsze oferty pracy na stanowisko ochroniarza i zwróć uwagę na to, jakie są wymagania danego pracodawcy wobec aplikantów.
Ile zarabia pracownik ochrony fizycznej?
Jak informuje badanie przeprowadzone w 2024 roku przez Sedlak & Sedlak, stawka wynagrodzenia rynkowego pracownika specjalisty ds. ochrony w Polsce wynosi około 4-6,6 tys. zł miesięcznie brutto. Niewykwalifikowanym ochroniarzom w miastach często proponuje się najniższe stawki. Wielu upatruje w tym zawodzie szansę na to, by dorobić do pensji. Z kolei w firmach ochroniarskich przyjmujących pracowników z technicznymi kwalifikacjami średnie zarobki bywają dużo wyższe.
Najnowsze oferty pracy w ochronie
Szukasz pracy, która pozwoli Ci dorabiać do wynagrodzenia? A może jesteś wykwalifikowanym ochroniarzem i chcesz w pracy konwojować mienie, ochraniać VIP-ów czy zajmować się innymi odpowiedzialnymi zadania? Zacznij przeglądać aktualne oferty pracy w naszym serwisie i wyślij swoje CV do pracodawcy!
Praca ochroniarz – najczęściej zadawane pytania:
-
Czy żeby pracować jako ochroniarz muszę mieć jakieś specjalne certyfikaty?
Na rynku pracy znaleźć można ogłoszenia skierowane zarówno do wykwalifikowanych pracowników ochrony, jak i osób bez kwalifikacji, które chcą dorobić, wykonując proste zadania związane z monitorowaniem mienia czy nieruchomości.
-
Jakie cechy powinien posiadać każdy dobry ochroniarz?
Dobry ochroniarz mus wykazywać się wysokim poziomem uczciwości oraz umiejętnością szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych. Ważna jest również dobra kondycja fizyczna, umiejętność pracy w zespole, zdolność do zachowania zimnej krwi w obliczu zagrożenia, wysokie poczucie odpowiedzialności, opanowanie i spostrzegawczość.