Poszukujesz stabilnej pracy na podstawie umowy o pracę, liczysz na atrakcyjne wynagrodzenie i możliwość rozwoju? Jeśli masz wykształcenie minimum średnie techniczne, praca mechanika maszyn i urządzeń produkcyjnych może być dla Ciebie. Osoba odpowiedzialna na naprawę maszyn i urządzeń, a także wykonywanie przeglądów i konserwacji maszyn pełni bardzo ważną rolę w każdym zakładzie produkcyjnym. Mechanik ten na co dzień zajmuje się diagnozowaniem usterek mechanicznych maszyn oraz usuwaniem awarii urządzeń mechanicznych. Dokonuje planowanych przeglądów i prac konserwacyjnych, a także współpracuje z operatorami maszyn, technikami utrzymania ruchu, elektrykami utrzymania ruchu i innymi pracownikami produkcji. Jest to praca stacjonarna w zakładzie produkcyjnym, w której jest mile widziane doświadczenie, chociaż absolwenci szkół branżowych i techników bez żadnego stażu także mają szansę na pracę. Czytaj dalej i dowiedz się, jakie miejsca pracy są dostępne, co leży w zakresie obowiązków tego pracownika, a także na jakie zarobki brutto miesięcznie może liczyć mechanik maszyn i urządzeń na produkcji.
Charakterystyka zawodu mechanika maszyn i urządzeń produkcyjnych
Mechanik maszyn i urządzeń produkcyjnych ma za zadanie utrzymanie ciągłości pracy urządzeń i instalacji w zakresie procesów produkcyjnych. Lista zadań na tym stanowisku obejmuje diagnozowanie, usuwanie awarii, a także wykonywanie przeglądów i konserwacji zgodnie z harmonogramem. Praca ta wymaga nie tylko technicznego know-how, ale także zdolności rozwiązywania problemów, ponieważ mechanik odpowiada za utrzymanie ciągłości pracy urządzeń. Ważna jest ponadto znajomość rysunku technicznego, umiejętność pracy z urządzeniami elektrycznymi, znajomość przepisów bhp.
Jak zostać mechanikiem maszyn i urządzeń produkcyjnych?
Pracodawcy najczęściej szukają osób mających doświadczenie w pracy z urządzeniami elektrycznymi. Żeby zostać mechanikiem w branży produkcyjnej, trzeba mieć umiejętność diagnozowania i usuwania usterek, często pod presją czasu. Kompetencje techniczne można zdobyć w szkole branżowej lub w technikum, a kwalifikacje podnosić np. na studiach inżynierskich.
Stanowisko mechanika maszyn produkcyjnych – predyspozycje zawodowe
Praca na stanowisku mechanika maszyn produkcyjnych to najczęściej praca manualna, obejmująca pracę przy maszynach, jak i polegająca na prowadzeniu dokumentacji dotyczącej wykonywanych napraw. W zawodzie sprawdzą się osoby o określonych predyspozycjach. Często mówi się o pewnym talencie, smykałce do zagadnień technicznych. Ważne jest jednak nie tylko zainteresowanie dziedzinami mechaniki, techniki czy elektryki, ale też dokładność, ostrożność, umiejętność przewidywania, cierpliwość i dociekliwość, a także chociażby opanowanie w sytuacjach awaryjnych i zdolność do pracy pod presją czasu. Te wszystkie cechy są niezwykle ważne w czasie usuwania awarii i usterek w hali produkcyjnej. Warto pamiętać, że w przypadku kłopotów z urządzeniami i przestojów w produkcji na mechanikach ciąży ogromna presja. Ważne jest, by mechanik umiał sobie z nią poradzić, był dokładny i skuteczny w czasie rozwiązywania problemów technicznych, a także zawsze dbał o bezpieczeństwo własne i innych pracowników.
Jak wygląda praca mechanika maszyn i urządzeń produkcyjnych?
Codzienna praca mechanika maszyn i urządzeń produkcyjnych obejmuje przede wszystkim usuwanie awarii maszyn biorących udział w produkcji, wykonywanie przeglądów, uzupełnianie dokumentacji technicznej. Praca to jest kluczowa w zapewnieniu ciągłości pracy urządzeń, zwłaszcza linii produkcyjnych. Mechanik pracuje na hali produkcyjnej, bywa więc zarażony na hałas, wysokie albo niskie temperatury, a także różnego rodzaju wypadki przy pracy. Bardzo ważne jest, by na co dzień stosował środki ochrony indywidualnej, a także przestrzegał zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Na Praca.pl znajdziesz atrakcyjne oferty pracy dla mechaników – sprawdź!
Starszy mechanik urządzeń przemysłowych
Starszy mechanik urządzeń przemysłowych, oprócz wykonywania prac konserwacyjnych czy usuwania nagłych awarii, pełni również ważną rolę w prowadzeniu dokumentacji dotyczącej przeprowadzonych napraw i przeglądów, a niekiedy także nadzoruje pracę zespołu lub szkoli nowe osoby.
Ile zarabia mechanik maszyn i urządzeń produkcyjnych?
Wynagrodzenie mechanika maszyn i urządzeń produkcyjnych jest zróżnicowane i zależy m.in. od doświadczenia, posiadanych umiejętności oraz rodzaju pracy i zakresu odpowiedzialności. Pracownicy często mogą jednak liczyć na atrakcyjne wynagrodzenia podstawowe i różnego rodzaju benefity np. prywatną opiekę medyczną. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana pensji mechanika maszyn i urządzeń wynosi 6200 zł brutto miesięcznie.
Praca w dziale utrzymania ruchu – warunki zatrudnienia
Mechanicy są często przyjmowani na pełen etat na umowę o pracę, jednak istnieje także możliwość pracy tymczasowej lub wykonywania konserwacji i remontów maszyn na zlecenie. Warunki zatrudnienia dla mechaników maszyn produkcyjnych są w istocie uzależnione od rodzaju zakładu produkcyjnego, panującego w nim systemu czasu pracy i polityki kadrowej. Negocjując warunki pracy w firmie, warto jednak mieć na uwadze, że pracodawca nie może zaproponować Ci umowy cywilnoprawnej, jeśli praca ma znamiona stosunku pracy, np. wykonywana jest w określonym miejscu i czasie i obejmuje wykonywanie poleceń przełożonego.
Elektromechanik, elektryk, mechanik, automatyk – perspektywy zawodowe dla zawodów technicznych
W Polsce zawody techniczne, takie jak mechanik maszyn i urządzeń produkcyjnych, elektromechanik, elektryk czy automatyk, stwarzają bardzo obiecujące perspektywy zawodowe. Są to w wielu częściach kraju profesje deficytowe pozwalające na zatrudnienie praktycznie od ręki. Ze względu na rozwój przemysłu i branży technologicznej zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów z obszaru technicznego stale rośnie i można się spodziewać, że sytuacja ta szybko się nie zmieni. Dla osób zainteresowanych pracą w tym sektorze obecnie dostępnych jest wiele ofert zatrudnienia. Zobacz, jakie masz opcje, przeglądając ogłoszenia na Praca.pl!
Najnowsze oferty pracy dla mechanika utrzymania ruchu maszyn produkcyjnych
Zainteresowany / zainteresowana pracą jako mechanik? Nie musisz daleko szukać. Aktualne oferty pracy na stanowisko mechanika maszyn produkcyjnych i pokrewne posady znajdziesz w naszym serwisie. Zacznij nową karierę w dziedzinie przemysłu. Wystarczy, że ustawisz Job Alert, będziesz regularnie przeglądać nowe oferty, a po zapoznaniu się z opisami stanowisk, wysyłać swoje zgłoszenia do pracodawców. Im więcej aplikacji wyślesz, tym większą masz szansę na pracę, pamiętaj jednak, by korzystać z filtrów wyszukiwarki, by dotrzeć do propozycji zatrudnienia, które faktycznie odpowiadają Twoim preferencjom. Zaaplikuj już dziś!
Praca mechanik maszyn i urządzeń produkcyjnych – najczęściej zadawane pytania:
-
Jakie są podstawowe obowiązki mechanika maszyn i urządzeń produkcyjnych?
Mechanik maszyn i urządzeń produkcyjnych odpowiada przede wszystkim za bieżącą naprawę, konserwację oraz wykonywanie przeglądów maszyn i urządzeń produkcyjnych. Jego obowiązki obejmują też często zapewnienie ciągłości pracy maszyn, szczególnie tych związanych z liniami produkcyjnymi oraz pozostałymi urządzeniami w zakładzie produkcyjnym.
-
Czy doświadczenie jest wymagane przy ubieganiu się o pracę w charakterze mechanika maszyn produkcyjnych?
Wielu pracodawców oczekuje od kandydatów pewnego stopnia doświadczenia w naprawie, konserwacji i przeglądach maszyn. Staż pracy zawsze jest mile widziany, jednak wiele ofert pracy dla mechaników maszyn i urządzeń produkcyjnych jest także otwartych dla osób, które dopiero chcą rozpocząć nową karierę w tej dziedzinie.