Kierownik apteki zarządza placówką farmaceutyczną, a konkretnie apteką. Osoba na tym stanowisku odpowiedzialna jest za nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem apteki. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim zarządzanie zespołem magistrów farmacji i techników farmaceutycznych, monitorowanie poprawności wydawania leków i realizowania recept, nadzorowanie finansów, tworzenie planów sprzedażowych i marketingowych, a także monitorowanie stanów magazynowych. Kierownik apteki, będący mgr farmacji (warunek konieczny), musi również spełniać warunki formalne do pełnienia tej funkcji, w tym posiadanie odpowiednich uprawnień i staży pracy. Miejscem pracy kierownika jest apteka, funkcja ta praktycznie uniemożliwia wykonywanie pracy zdalnej. Jest to także praca na pełny etat, w oparciu o umowę o pracę lub b2b, np. od poniedziałku do piątku w godzinach działania apteki. Zapotrzebowanie na rynku pracy na osoby odpowiedzialne za kierowanie apteką jest spore, niekiedy dostępne są także oferty pracy tymczasowej.
Kierownik apteki – co robi?
Funkcja kierownika apteki wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością, zarówno społeczną, jak i dotyczącą działania konkretnej placówki. Osoba na stanowisku kierownika w aptece odpowiada za zarządzanie placówką. Co dokładnie robi? Przede wszystkim sprawuje nadzór nad zespołem farmaceutów i techników, dbając o to, by była to praca w zgranym zespole i dobrej atmosferze. Kierownik czuwa nad zachowaniem wszelkich procedur związanych ze sprzedażą leków, zgodnie z przepisami obowiązującego prawa. Ponadto w zakresie jego obowiązków leży zamawianie towarów (leków oraz wyrobów medycznych) i monitorowanie stanów w magazynie aptecznym. Kontaktuje się też z hurtowniami farmaceutycznymi i innymi kontrahentami.
Jak zostać kierownikiem apteki?
Kandydaci do pracy na stanowisku kierownika apteki muszę mieć wykształcenie wyższe farmaceutyczne. Wymagany jest również kilkuletni staż pracy w aptece. W zawodzie niezwykle istotna jest znajomość przepisów prawnych dotyczących działalności aptekarskiej. Pracodawcy najchętniej zatrudnią magistra farmacji spełniającego wymagania formalne, który dodatkowo ma umiejętności koordynowania zespołu, jest osobą doskonale zorganizowaną i komunikatywną, potrafiącą motywować innych. Obecnie niezwykle ważna jest też umiejętność wykorzystania systemów informatycznych.
Pracownik farmaceutyczny / apteczny – predyspozycje zawodowe
Pracownik farmaceutyczny, zarówno na stanowisku farmaceuty, jak i kierownika apteki, czy chociażby technika farmaceutycznego, powinien posiadać wiedzę na temat produktów leczniczych, a także umieć udzielać informacji pacjentom w sposób jasny i pozbawiony technicznego żargonu. Pracownik apteki musi być osobą zaangażowaną w pracę, odpowiedzialną i dokładną. Pracownicy apteki powinni kierować się wysoką etyką pracy, gdyż są to zawody zaufania społecznego.
Ile zarabia kierownik apteki?
Ogólnie rzecz biorąc, kierownik apteki może liczyć na konkurencyjne wynagrodzenie, niemniej konkretne kwoty zależą od kilku czynników, takich jak lokalizacja apteki, wielkość placówki oraz doświadczenie i kwalifikacje samego pracownika. Atrakcyjne wynagrodzenie często uzupełniane jest o dodatkowe świadczenia pozapłacowe, takie jak premie, benefity oraz możliwości rozwoju zawodowego i dofinansowania do szkoleń. Atutem tej profesji również jest to, że kierownicy aptek mogą liczyć na stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Jak podaje Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, mediana płacy miesięcznej kierownika apteki to 9020 zł brutto, a jedna czwarta osób zarabia powyżej 10 310 zł brutto.
Najnowsze oferty pracy w farmacji
Pilnie szukasz pracy w aptece? Na Praca.pl znajdziesz aktualne oferty pracy dla kierowników aptek oraz innych pracowników farmaceutycznych, np. magistrów farmacji na pełny etat. Sprawdź dostępne oferty pracy w Twojej okolicy. Wiele z nich dotyczy województwa mazowieckiego i pracy w Warszawie, niemniej oferty pojawiają się praktycznie w całej Polsce. Zalecamy czy zastosować filtry wyszukiwania, aby dopasować wyniki do swoich preferencji dotyczących lokalizacji, rodzaju umowy czy zakresu obowiązków. Zacznij nową karierę w branży farmaceutycznej już teraz, aplikując na wybrane stanowiska!
Praca kierownik apteki – najczęściej zadawane pytania:
-
Jakie są podstawowe obowiązki służbowe osoby na stanowisku kierownika apteki?
Najważniejszymi obowiązkami kierownika apteki są: nadzór nad poprawnym i zgodnym z przepisami funkcjonowaniem apteki, zarządzanie zespołem techników farmacji i magistrów farmacji, dbanie o wysoką jakość obsługi pacjentów, monitorowanie magazynów i finansów placówki. Kierownik apteki nadzoruje prawidłowe przyjmowanie i realizowanie recept, a także za zamawianie produktów leczniczych i wyrobów medycznych, zgodnie z harmonogramem i potrzebami konkretnej placówki.
-
Jakie kwalifikacje są wymagane, aby zostać kierownikiem apteki?
W zawodzie mogą pracować osoby, które mają wykształcenie farmaceutyczne na poziomie co najmniej magistra, specjalizację z zakresu farmacji aptecznej, prawo do wykonywania zawodu, a także kilkuletni staż (3 lub 5 lat, zależnie od okoliczności uwzględnionych w przepisach) pracy w aptece. Dodatkowym atutem jest doświadczenie w zarządzaniu zespołem oraz specjalizacja w określonym obszarze farmacji.