Inspektor BHP pełni kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa na miejscu pracy. To właśnie on prowadzi nadzór nad przestrzeganiem przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Inspektorzy wypełniają swoje obowiązki w przedsiębiorstwach należących do różnych sektorów gospodarczych, od budownictwa, przez usługi, po przemysł ciężki. Inspektorzy BHP są odpowiedzialni za przeprowadzanie kontroli, prowadzenie dokumentacji oraz uczestnictwo w procesie tworzenia warunków pracy zgodnych z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Szukasz pracy jako starszy inspektor ds. BHP, młodsza inspektorka BHP, a może inspektor ochrony przeciwpożarowej? Zacznij przeglądać najnowsze ogłoszenia, zgłoś swoją kandydaturę i znajdź zatrudnienie w Twojej okolicy już dziś!
Inspektor BHP – co robi?
Inspektor BHP nadzoruje przestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Jego główne zadania obejmują m.in.:
- sporządzanie raportów dotyczących warunków pracy,
- przeprowadzanie regularnych inspekcji,
- identyfikowanie potencjalnych zagrożeń w miejscu pracy.
Specjalista ds. BHP i ochrony środowiska niekiedy organizuje także szkolenia dla pracowników, mające na celu podnoszenie świadomości dotyczącej bezpieczeństwa. W razie wypadku na terenie pracy, inspektor bierze udział w prowadzeniu dochodzenia i analizie przyczyn zdarzenia. Jest to niezwykle odpowiedzialne stanowisko, gdyż od skuteczności inspektora ds. BHP zależy właściwa ochrona pracowników.
Jak zostać inspektorem BHP?
Aby zostać inspektorem BHP, konieczne jest spełnienie warunków ustawowych. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (§4. 2):
1) inspektorem do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) starszym inspektorem do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca:
a) zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 3-letni staż pracy w służbie bhp lub
b) wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Jak widać, kluczowe jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia. Liczy się także doświadczenie zawodowe. Ponadto, przyszli inspektorzy powinni wykazywać się doskonałą znajomością przepisów prawnych oraz umiejętnością ich praktycznego stosowania. Muszą cechować się wysoką etyką pracy, być osobami dokładnymi, drobiazgowymi, spostrzegawczymi i asertywnymi.
Ile zarabia inspektor BHP?
Jak informuje Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, mediana zarobków inspektora bezpieczeństw i higieny pracy w Polsce wynosi 5610 zł (2024). Zarobki w tym zawodzie mogą być jednak bardzo różnorodne. To samo badanie pokazuje, że 25% najlepiej opłacanych inspektorów osiąga płace na poziomie co najmniej 7060 zł brutto na miesiąc bądź wyższe.
Najnowsze oferty pracy dla inspektora BHP
Na portalu Praca.pl można znaleźć wiele ofert pracy dla osób z różnym wykształceniem i przygotowaniem. Pojawiają się także oferty skierowane do inspektorów BHP, starszych specjalistów w wydziale BHP, regionalnych inspektorów ds. BHP czy specjalistek ds. bhp i p.poż. Oferty pracy są dostępne w różnych sektorach i często wymagają od kandydatów mobilności oraz gotowości do odbywania podróży służbowych. Znajdź pracę w wymarzonej firmie albo w służbie bezpieczeństwa i higieny pracy. Zaaplikuj!
Praca inspektor BHP – najczęściej zadawane pytania:
-
Jakie cechy powinien posiadać dobry inspektor BHP?
Dobry inspektor BHP musi być dokładny, systematyczny i posiadać doskonałe umiejętności komunikacyjne. Ważna jest również wysoka etyka pracy, odporność na presję, zdeterminowanie.
-
Czy praca inspektora BHP wiąże się z dużą odpowiedzialnością?
Tak, praca inspektora BHP jest bardzo odpowiedzialna, ponieważ od jego decyzji i działań zależy bezpieczeństwo i zdrowie pracowników i innych osób przebywających w danej. Inspektor musi więc nie tylko znać przepisy, ale także skutecznie dbać o ich przestrzeganie przez wszystkie osoby, które mogą być narażone na niebezpieczeństwo.