Główny księgowy ma nadzór nad całą rachunkowością i sprawozdawczością finansową firmy. Osoba zajmująca to stanowisko jest odpowiedzialna za przygotowywanie raportów finansowych, dekretowanie i księgowanie dokumentów, a także chociażby sporządzanie deklaracji podatkowych pracowników. Jest to praca niezwykle odpowiedzialna i pełna wyzwań. Drobny błąd w księgowości może mieć bowiem poważne konsekwencje prawne, dlatego stanowisko to obejmują osoby z bogatym doświadczeniem, gruntowną wiedzą z zakresu księgowości i finansów, ale także umiejętnościami zarządzania zespołem i koordynowania pracy w dziale księgowości. Główni księgowi są zatrudnieni we wszelkiego rodzaju branżach, od firm produkcyjnych i usługowych, poprzez instytucje finansowe, po sektor publiczny, organizacje non-profit itp. Szukaj w naszym serwisie ofert pracy – główny księgowy, samodzielny księgowy, starsza księgowa, główny specjalista ds. rachunkowości czy zastępca głównego księgowego.
Główny księgowy – co robi?
Główny księgowy to odpowiedzialna funkcja, która może też dawać osobie ją obejmującej dużo satysfakcji. Specjalista lub specjalistka odpowiada za kompleksowe zarządzanie finansami danej organizacji, przestrzeganie przepisów prawa podatkowego i rachunkowego, nadzór nad prawidłowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych, sporządzanie sprawozdań finansowych i deklaracji podatkowych, a także kontrolę nad dokumentacją księgową. Warto też wiedzieć, że choć to stanowisko w pełni samodzielne, główny księgowy często współpracuje z audytorami zewnętrznymi oraz organami podatkowymi, dbając dzięki temu o transparentność finansową przedsiębiorstwa. Prowadzenie pełnej księgowości i rozliczeń wymaga umiejętności obsługi komputera, oprogramowania specjalistycznego służącego do prowadzenia ksiąg, analizy danych finansowych, a także arkuszy kalkulacyjnych itp.
Jak zostać głównym księgowym?
Kariera głównego księgowego jest marzeniem wielu osób myślących o pracy w księgowości i rachunkowości. Żeby objąć to wysokie stanowisko, należy mieć co najmniej kilkuletnie doświadczenie w branży. Zacznij nową karierę od zdobycia odpowiedniego wykształcenia w dziedzinie rachunkowości, finansów, matematyki lub ekonomii. Do skutecznej pracy w dziale księgowości potrzebna jest też znajomość obowiązujących przepisów prawa podatkowego i rachunkowego, a także umiejętność obsługi specjalistycznego oprogramowania księgowego. Kompetencje te możesz nabyć np. na kursach dla księgowych czy w technikum o profilu ekonomicznym. Pamiętaj jednak, że w czasie rozwijania swojej ścieżki zawodowej warto uzupełniać wykształcenie i podnosić kwalifikacje. W przypadku stanowiska głównego księgowego kursy i wykształcenie średnie mogą nie wystarczyć. Pracodawcy preferują osoby po studiach wyższych.
Główny księgowy to kierownicze stanowisko związane z zarządzaniem zespołem. Atutem będą zatem również studia podyplomowe czy chociażby certyfikowane kursy z zarządzania.
Ile zarabia główny księgowy?
Główny księgowy to zawód wiążący się z prestiżem i wysokimi zarobkami. Główni księgowi mogą liczyć na miesięczne wynagrodzenia rzędu 7,5-13,5 tys. zł brutto (wg Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, Sedlak&Sedlak).
Najnowsze oferty pracy dla głównego księgowego
Na naszym portalu znajdziesz atrakcyjne oferty pracy dla księgowych różnych szczebli. Często pojawiają się ogłoszenia dotyczące i stanowiska młodszego księgowego, i samodzielnego eksperta ds. rachunkowości czy głównego księgowego. Chcesz wiedzieć, kogo pilnie poszukują pracodawcy? Zacznij przeglądać aktualne oferty pracy i zaaplikuj!
Praca główny księgowy – najczęściej zadawane pytania:
-
Czy główny księgowy to trudny zawód?
Pozycja głównego księgowego jest niezwykle odpowiedzialna oraz wiąże się z wielozadaniowością – co może czynić ten zawód trudnym. Główni księgowi muszą mieć także doskonale rozwinięte umiejętności numeryczne, analityczne i rozległą wiedzę z dziedziny rachunkowości i finansów by sprostać swojej roli. Warto jednak pamiętać, że do stanowiska głównego księgowego przygotowują niższe posady w księgowości, w ramach których pracownicy szlifują swoje umiejętności i podnoszą kompetencje, by w przyszłości moc wykazać się pełną samodzielnością na tym wysokim stanowisku.
-
Jakie muszę mieć kwalifikacje, by zdobyć stanowisko głównego księgowego?
Pracodawcy przychylnie patrzą na kandydatów, którzy posiadają wykształcenie wyższe w zakresie rachunkowości, finansów, ekonomii bądź matematyki, a także bogate doświadczenie na stanowisku księgowego – preferowane jest doświadczenie jako starszy specjalista ds. księgowości lub zastępca głównego księgowego. Wymagana jest oczywiście znajomość bieżących przepisów prawa podatkowego, ustawy o rachunkowości, a także umiejętność przygotowywania różnego rodzaju sprawozdań finansowych i analiz. Dodatkowym atutem będzie znajomość specyficznych dla branży norm i regulacji.