Elektroenergetyk to wykwalifikowany specjalista, którego praca polega na zarządzaniu, utrzymaniu w sprawności oraz eksploatacji systemów energetycznych. Może zajmować się kontrolą pomiarów projektowaniem systemów energetycznych i usuwaniem awarii. Żeby wykonywać swoją pracę, elektroenergetyk musi mieć wykształcenie kierunkowe, a także odpowiednie uprawnienia. Cenne będą również umiejętności analityczne oraz zdolności do szybkiego rozwiązywania problemów, kreatywność. Niezwykle istotna jest znajomość i poszanowanie dla przepisów bhp. Specjalista ds. elektroenergetyki zwykle pracuje w elektrowniach, firmach produkcyjnych, przedsiębiorstwach dystrybucyjnych, firmach zajmujących się modernizacją i budową infrastruktury energetycznej itp.
Jeśli jesteś zainteresowany / zainteresowana wykonywaniem pracy w charakterze technika elektroenergetyka, inżyniera elektroenergetyka, elektromontera sieci elektroenergetycznych, elektroenergetyka elektrowni cieplnych, technika utrzymania ruchu urządzeń elektroenergetycznych, konstruktora sieci energetycznych czy chociażby specjalisty ds. inwestycji energetycznych, zacznij przeglądać ogłoszenia w naszym serwisie, a także ustaw Job Alert dla wybranych zawodów. Wykształcony elektroenergetyk w miastach w całej Polsce ma spore możliwości, jeśli chodzi o wybór ścieżki zawodowej. Zaaplikuj! Nie wiesz, czy to praca odpowiednia dla Ciebie? Czytaj dalej i dowiedz się, czym elektroenergetyk zajmuje się na co dzień, ile zarabia i jak nim zostać.
Elektroenergetyk – co robi?
Elektroenergetyk odpowiada za projektowanie, utrzymanie w sprawności technicznej zgodnie z przyjętymi normami oraz nadzór nad infrastrukturą i urządzeniami elektroenergetycznymi. Jego zakres obowiązków uzależniony jest od miejsca wykonywania pracy i posiadanych uprawnień, niemniej zwykle jego zadań należy:
- prowadzenie przeglądów technicznych linii elektrycznych,
- modernizacja linii napowietrznych i kablowych nn i sn,
- czuwanie nad sprawnością maszyn i urządzeń elektroenergetycznych,
- prowadzenie cyklicznych przeglądów urządzeń i maszyn,
- wykonywanie przeglądów i modernizacji linii produkcyjnych,
- lokalizacja i usuwaniu awarii na urządzeniach elektroenergetycznych i sieciach energetycznych,
- tworzenie dokumentacji technicznej, pomiarowej, instrukcji, kompletowanie niezbędnych dokumentów,
- tworzenie ekspertyz i opinii dotyczących modernizacji i eksploatacji sieci energetycznej,
- wsparcie realizacji projektów elektroenergetycznych.
Warto zwrócić uwagę na miejsce pracy elektroenergetyka. Niektóre zadania są wykonywane w budynkach, zakładach produkcyjnych, elektrowniach i itp., inne zaś w terenie. Różne mogą być także godziny pracy tego specjalisty np. elektroenergetyk ds. usuwania usterek może być wzywany o różnych porach dnia i nocy czy w weekendy i święta.
Jak zostać elektroenergetykiem?
Jest to bez wątpienia jeden z perspektywicznych zawodów. Jeśli chcesz zostać elektroenergetykiem, musisz zdobyć wykształcenie wyższe techniczne, najlepiej w kierunku elektroenergetyka lub pokrewnym. Przyszli specjaliści już w trakcie nauki muszą zdobyć doświadczenie poprzez staże lub praktyki w firmach energetycznych. Ważne są również uprawnienia SEP do pracy na urządzeniach elektrycznych i energetycznych. Dodatkowo, warto rozwijać umiejętności z zakresu nowoczesnych technologii, takich jak systemy GIS czy programowanie sterowników PLC.
Ile zarabia elektroenergetyk?
Wykwalifikowany elektroenergetyk może liczyć na dobre zarobki, stabilną pracę i możliwość rozwoju zawodowego. Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń osoba zajmująca średnie stanowisko zarabia najczęściej od 5 do 7,5 tys. zł brutto miesięcznie. Stawka rynkowa w zawodzie starszego specjalisty ds. elektroenergetyki jest wyższa: to od 5,7 do 9,1 zł brutto na miesiąc.
Najnowsze oferty pracy dla inżyniera elektroenergetyka
Szukasz nowej, stabilnej pracy? Elektrycy i energetycy należą w Polsce do zawodów deficytowych. Oferty pracy dla osób z umiejętnościami elektroenergetycznymi pojawiają się dość często. Na chętnych czeka praca w elektrowniach, firmach remontowych, serwisach, przedsiębiorstwach produkcyjnych itp. Szuka się osób do prowadzenia prac inżynierskich, przeglądów i modernizacji linii napowietrznych, sprawdzania i udziału w usuwaniu awarii sieci. Można natknąć się na ogłoszenia dotyczące pracy elektromontera pod ziemią, kierownika robót elektroenergetycznych, do obsługi technicznej odbiorców w rejonowej dyspozycji mocy... W zawodzie elektroenergetyka możliwości wyboru stanowiska są naprawdę szerokie. Sprawdź aktualne oferty pracy na Praca.pl i aplikuj już teraz!
Praca elektroenergetyk – najczęściej zadawane pytania:
-
Jakie są typowe obowiązki elektroenergetyka?
Elektroenergetyk zwykle odpowiada za nadzór, właściwą eksploatację oraz utrzymanie sprawności systemów i urządzeń elektroenergetycznych. Do jego zadań należy między innymi projektowanie i realizacja inwestycji przyłączeniowych, monitorowanie i analiza pracy systemów energetycznych, wykonywanie przeglądów i modernizacji infrastruktury. Specjalista ten interweniuje także w sytuacjach awaryjnych, gdzie jego rola polega na szybkim usuwaniu usterek i przywracaniu ciągłości dostaw energii.
-
Jakie musisz mieć kwalifikacje, żeby pracować jako elektroenergetyk?
Jeśli chcesz zostać elektroenergetykiem, musisz zadbać o wykształcenie wyższe techniczne w dziedzinie energetyki, elektrotechniki lub automatyki. Ważne jest posiadanie uprawnień SEP do pracy na urządzeniach energetycznych oraz znajomość specyficznych narzędzi i technologii stosowanych w energetyce, jak GIS czy systemy SCADA. Ponadto wymagane są wiedza z zakresu prawa energetycznego oraz doświadczenie w prowadzeniu dokumentacji technicznej.