Asystentka stomatologiczna to jedno ze stanowisk w branży medycznej. Osoba, która obejmuje tę posadę, zapewnia wsparcie dentystom i higienistkom stomatologicznym w codziennej pracy. Asystentki stomatologiczne są zatrudniane w klinikach stomatologicznych, gabinetach prywatnych oraz centrach medycznych. Praca asystentki stomatologicznej polega przede wszystkim na asystowaniu przy zabiegach stomatologicznych oraz przygotowywaniu gabinetu do pracy. To także ona odpowiada za sterylizację narzędzi i materiałów, utrzymanie czystości w gabinecie. Jednak zawód ten to nie tylko koordynacja działań w gabinecie dentystycznym. Ważnym aspektem pracy asystentki jest opieka nad pacjentem, informowanie go o zabiegu, przygotowywanie oraz dbanie o to, aby każda wizyta przebiegała profesjonalnie, komfortowo, w miłej atmosferze. Jeśli interesuje Cię praca jako asystentka stomatologiczna, przeczytaj dokładnie opis stanowiska. Następnie sprawdź kategorię pracy Medycyna / Opieka zdrowotna na praca.pl albo od razu wpisz w pasku wyszukiwania: asystentka stomatologa. W naszym serwisie znajdziesz atrakcyjne oferty pracy na stanowisku asystentki stomatologicznej, a także dotyczące pokrewnych profesji, takich jak rejestratorka medyczna / rejestrator medyczny, młodszy specjalista ds. telefonicznej obsługi pacjentów, recepcjonistka w przychodni, koordynator gabinetu medycznego. Aplikuj na wybrane posady i zacznij nową karierę już teraz!
Asystentka stomatologa – co robi?
Interesuje Cię branża opieki medycznej i szukasz nowej pracy jako asystentka stomatologa? Musisz wiedzieć, że do Twoich zadań należeć będzie przygotowanie gabinetu stomatologicznego do pracy, a także asystowanie lekarzowi stomatologowi podczas zabiegów. Na co dzień będziesz odpowiadać także za sterylizację narzędzi, dezynfekcję powierzchni, a także za to, by wszystkie potrzebne materiały były dostępne i gotowe do użycia. W zakresie obowiązków prawdopodobnie znajdzie się również zamówienie materiałów niezbędnych do pracy i ogólne utrzymanie gabinetu w czystości i przestrzeganie procedur medycznych i sanepidu. Jest to jednak również praca z pacjentem, którego jako asystentka lekarza stomatologii będziesz przygotowywać do zabiegów i procedur medycznych. Podsumowując, asystentka wspiera dentystę w codziennych obowiązkach, dba o otoczenie i dostępność sprzętu, przygotowywanie pacjenta do zabiegu i utrzymywanie pozytywnej atmosfery w gabinecie.
Jak zostać asystentką stomatologa?
Zapotrzebowanie na asystentki stomatologów utrzymuje się na stałym poziomie na rynku pracy. Wszędzie tam, gdzie funkcjonują gabinety dentystyczne, potrzebne są także asystentki. Niekiedy istnieje możliwość pracy praktycznie od ręki, a sam proces rekrutacyjny rzadko jest długi i skomplikowany. Najczęściej wystarczy CV z potwierdzeniem kwalifikacji i rozmowa rekrutacyjna, w czasie której kandydatka potwierdza swoją wiedzę z zakresu procedur dentystycznych. Od kandydatek i kandydatów do tej pracy wymaga się wykształcenia kierunkowego (technik dentystyczny). Mile widziane przez pracodawców jest wcześniejsze doświadczenie pracy w przychodni dentystycznej, gabinecie stomatologicznym czy w szpitalu. Kandydatki powinny posiadać dobrze rozwinięte umiejętności komunikacyjne. Ważne są też zdolności organizacyjne, umiejętność przestrzegania procedur, efektywnego zarządzania czasem.
Stanowisko asystent stomatologa – predyspozycje zawodowe
Osoba pracująca na stanowisku asystenta stomatologicznego powinna być sumienna i odpowiedzialna. Ważne jest, by wykazywać się dbałością o szczegóły. Ma to ogromne znaczenie w czasie sterylizacji i przygotowywania narzędzi oraz asystowania lekarzowi w pracy. Inne ważne w tym zawodzie predyspozycje zawodowe to umiejętność pracy w zespole i dobra organizacja pracy. Nie bez znaczenie jest także umiejętność tzw. zachowania zimnej krwi, spokojnego i szybkiego reagowania w trudnych sytuacjach, w przypadku pilnych zdarzeń. Nie można zapominać, że jest to praca z ludźmi, dlatego asystentka dentystyczna musi być komunikatywna, posiadać umiejętność budowania dobrych relacji zarówno z pacjentami, jak i z personelem medycznym.
Ile zarabia asystentka stomatologiczna?
Wynagrodzenie asystentki stomatologicznej zwykle wyższe jest w dużych miastach oraz w dużych klinikach dentystycznych. Jak podaje Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, mediana płac w tej profesji to 4040 zł brutto miesięcznie.
Najnowsze oferty pracy dla asystentki dentystycznej
Ogłoszenia dotyczące pracy tymczasowej i stałej dla asystentek stomatologicznych pojawiają się dosyć często. Zobacz aktualne oferty pracy na praca.pl. Możesz również wskazać preferowane miejsce pracy (miejscowość, województwo), a także inne parametry, jak rodzaj umowy, wymiar etatu czy poziom stanowiska.
Praca asystentka stomatologa – najczęściej zadawane pytania:
-
Jakie są podstawowe obowiązki służbowe asystentki stomatologicznej?
Asystentka stomatologiczna w swojej codziennej pracy odpowiada za przygotowywanie gabinetu stomatologicznego do pracy. Kolejnym głównym zadaniem jest asystowanie dentystom podczas procedur stomatologicznych oraz utrzymanie czystości i porządku w gabinecie. Niekiedy do jej obowiązków należy także prowadzenie dokumentacji medycznej, rejestrowanie pacjentów czy zamawianie materiałów (jeśli łączy funkcję asystentki stomatologicznej i rejestratorki medycznej, co się zdarza w małych gabinetach prywatnych).
-
Jakie wymagania trzeba spełniać, by pracować jako asystentka stomatologiczna?
Od kandydatek i kandydatów zwykle wymaga się wykształcenie minimum średniego i tytułu technika dentystycznego (w czasie rekrutacji niekiedy trzeba okazać dyplom potwierdzający uzyskanie zawodu). Dla pracodawców liczy się także doświadczenie w pracy w podobnym stanowisku, dobra znajomość języka polskiego oraz umiejętność samodzielnego wykonywania powierzonych zadań. Pracodawcy cenią sobie kandydatów otwartych na naukę nowych umiejętności, dbających o rozwój zawodowy.