Asystent działu księgowości odgrywa ważną rolę w zarządzaniu finansami każdej firmy, instytucji czy organizacji. Ma za zadanie wprowadzanie danych do systemów księgowych, weryfikację dokumentów finansowych, pomaganie w przygotowywaniu rozliczeń i deklaracji podatkowych oraz asystowanie w innych pracach działu księgowości. Osoby na tym stanowisku mogą pracować w różnych sektorach i typach przedsiębiorstw – od małych firm po duże korporacje w działach finansowych, działach audytu czy kadr i płac. Zawód ten wymaga precyzji, umiejętności organizacyjnych oraz biegłości w obsłudze programów księgowych i biurowych. Pozwala także na rozwój kariery w fascynującej i bardzo perspektywicznej dziedzinie księgowości. Szukasz pracy jako asystentka działu księgowości, asystent działu księgowego albo asystentka działu finansowo-administracyjnego? Wielu pracodawców pilnie poszukuje osób do pracy w charakterze pomocy księgowej. Na praca.pl znajdziesz atrakcyjne oferty pracy. Zapoznaj się także z pełnym opisem stanowiska.
Asystent działu księgowości – co robi?
Asystent / asystentka księgowości zajmuje się wsparciem bieżących operacji księgowych w firmie. Jej obowiązki to m.in.:
- wprowadzanie danych,
- ewidencja operacji gospodarczych,
- weryfikowanie dokumentów księgowych np. faktur,
- przygotowywanie deklaracji VAT i ZUS,
- uczestniczenie w sporządzaniu raportów finansowych,
- asystowanie w rozliczeniach z klientami i dostawcami,
- sprawdzanie wpłat klientów i kontrahentów,
- archiwizacja dokumentacji księgowej,
- obsługa komunikacji biurowej,
- zarządzanie zaopatrzeniem biura księgowego,
- organizacja spotkań,
- przyjmowanie korespondencji i przesyłek,
- wsparcie działu finansowego czy zespołu audytu.
Jak zostać asystentem księgowego?
Kandydaci i kandydatki do pomocy działów księgowych czy administracyjno-księgowych muszą mieć przygotowanie teoretyczne do takiej pracy, a więc przede wszystkim wykształcenie w zakresie finansów, rachunkowości czy matematyki. Pracodawcy często wymagają podstawowej znajomości obsługi programów księgowych i umiejętności obsługi sprzętu biurowego. Atutem z pewnością będzie doświadczenie w pracy biurowej lub księgowej, nawet na najniższych stanowiskach asystenckich bądź w ramach stażu / praktyk. Kandydaci powinni również wykazywać się dobrą organizacją pracy, dokładnością, umiejętnością analizy danych i rozwiniętymi zdolnościami komunikacyjnymi.
Ile zarabia asystent księgowości?
Mediana zarobków asystenta księgowości wynosi 5,3 tys. zł brutto na miesiąc wynika z najnowszego Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Warto pamiętać, że asystent czy asystentka ds. księgowości mogą także liczyć na różne benefity, np. prywatną opiekę zdrowotną.
Najnowsze oferty pracy dla asystenta ds. księgowości
Sprawdź najnowsze ogłoszenia o pracę na takie stanowiska jak młodszy asystent ds. księgowości, asystentka księgowej, asystentka działu finansowego czy pracownik biurowy ds. administracji finansowej. Oferty dotyczące podobnych stanowisk pojawiają się regularnie. W każdym ogłoszeniu znajdziesz zakres obowiązków, warunki zatrudnienia i oczekiwania wobec kandydatów. Zaaplikuj!
Praca asystent działu księgowości – najczęściej zadawane pytania:
-
Jakie są najważniejsze obowiązki asystenta działu księgowości?
Asystent działu księgowości wypełnia wiele zadań, których celem jest wsparcie prawidłowego funkcjonowania działu finansowego / księgowego. Do obowiązków osoby na tym stanowisku należy przede wszystkim wprowadzanie danych do systemów księgowych, weryfikowanie i archiwizowanie dokumentacji finansowej, przygotowywanie deklaracji CIT i VAT, dbanie o zaopatrzenie biura księgowego, prowadzenie kalendarza spotkań, załatwianie bieżących spraw (odbieranie telefonów, obsługa poczty itp.), obsługa kasy fiskalnej. Asystent może również uczestniczyć w procesie audytu wewnętrznego, w trakcie którego wspiera zespół audytowy w analizie i ocenie finansowej firmy.
-
Jakie muszę mieć kwalifikacje, by zostać asystentem działu księgowości?
Żeby zdobyć pracę na stanowisku asystenta działu księgowości, zazwyczaj musisz posiadać wykształcenie średnie lub wyższe w dziedzinie finansów, rachunkowości, matematyki, ewentualnie zarządzania. Istotne są także wysoko rozwinięte umiejętności organizacyjne, dokładność oraz biegła obsługa komputerów, w tym programów księgowych i biurowych. Wielu pracodawców wymaga też podstawowej znajomości przepisów podatkowych oraz doświadczenia w pracy administracyjno-księgowej. W niektórych przypadkach obligatoryjna może być znajomość języka obcego np. angielskiego czy niemieckiego.