Praca agenta nieruchomości, jak można się domyślać, polega na pośredniczeniu w transakcjach kupna, sprzedaży, wynajmu oraz najmu nieruchomości, najczęściej mieszkań i domów. Agenci ds. nieruchomości są zatrudnieni w biurach i agencjach nieruchomości, gdzie korzystają ze swojej wiedzy rynkowej oraz umiejętności negocjacyjnych, by służyć wsparciem zarówno sprzedającym, jak i kupującym. Praca agenta nieruchomości jest bez wątpienia ciekawa, ale i pełna wyzwań. Najlepsi przedstawiciele ds. nieruchomości mogą liczyć na wysokie zarobki, opierające się przede wszystkim na prowizjach od sprzedaży. Warto także wiedzieć, że w pracy agenta czy brokera nieruchomości niezwykle istotny jest networking. Jest to zawód dla osób, które cechuje charyzma, cierpliwość i wyrozumiałość niezbędne w kontaktach z klientami i interesariuszami. Praca ta wymaga również wysokiego stopnia dyspozycyjności, ponieważ agent musi być gotowy na prowadzenie spotkań z klientami i przeglądanie ofert nieruchomości w różnych godzinach oraz dniach tygodnia.
Zainteresowany czy zainteresowana karierą w nieruchomościach? W takim razie warto odbyć szkolenia, które przygotowują do zawodu, zapewniając podstawową wiedzę o prawach, obowiązkach oraz aspektach prawnych związanych z obrotem nieruchomościami. Sprawdź, jak zostać przedstawicielem / przedstawicielką ds. nieruchomości i zacznij pracę w agencji nieruchomości!
Agent nieruchomości praca – na czym polega?
Praca agenta nieruchomości polega na pośrednictwie w transakcjach kupna, sprzedaży i wynajmu różnego typu nieruchomości. Niektórzy specjalizują się w jednym typie nieruchomości np. sprzedaży mieszkań. Specjalista ds. nieruchomości umawia spotkania z klientami, prezentuje nieruchomość, a także negocjuje warunki umów. Pracownik ten współpracuje z różnymi osobami, np. z innymi agentami nieruchomości ze swojego biura, doradcami ds. sprzedaży nieruchomości, brokerami w celu realizacji celów sprzedażowych. Do jego zadań należy także monitorowanie rynku nieruchomości, cen mieszkań, przepisów prawnych dotyczących obrotu nieruchomościami, tak, by móc oferować klientom najaktualniejsze informacje o cenach, dostępności i potencjalnych inwestycjach.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że jest to praca wykonywana zarówno w biurze, jak i w terenie, nierzadko w nienormowanym czasie pracy, w tym także praca w weekendy.
Jak zostać agentem nieruchomości?
Agent nieruchomości nie jest obecnie zawodem regulowanym (został objęty deregulacją w 2014 roku). Oznacza to, że teoretycznie niemal każdy może wykonywać tę profesję. Warto jednak wiedzieć, że Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami wciąż nakłada pewne ograniczenia na osoby chcące zająć się pośrednictwem nieruchomości. Przede wszystkim ktoś taki nie może być osobą skazaną prawomocnie za: umyślne przestępstwo przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, przeciwko wymiarowi sprawiedliwości, przeciwko wiarygodności dokumentów, przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu i interesom majątkowym w obrocie cywilnoprawnym, przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami
wartościowymi, przestępstwo, o którym mowa w art. 165a Kodeksu karnego, przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej lub umyślne przestępstwo skarbowe (art. 180a, pkt. 1.1). Co więcej, pośrednik w obrocie nieruchomościami ma obowiązek posiadania ubezpieczenia OC za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami (i za szkody wyrządzone przez inne osoby, które pomagają mu w obrocie nieruchomościami).
Co prawda nie jest to wymóg prawny, niemniej agenci nieruchomości mogą uzyskać także Licencję Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości oraz Licencję Zarządcy Nieruchomości Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Żeby zdobyć licencję Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami, trzeba mieć minimum wykształcenie średnie. W wielu agencjach preferowane są osoby mające licencję PFRN bądź te, które ukończyły studia wyższe związane z zarządzaniem bądź pośredniczeniem w transakcji nieruchomościami.
Zwykle agent nieruchomości musi dysponować prawem jazdy i własnym autem, by sprawnie i szybko stawiać się w różnych lokalizacjach w mieście. Oczywiście praca ta zakłada stały kontakt z ludźmi, niezbędna jest więc także nienaganna prezencja i wysoka kultura osobista.
Praca jako agent nieruchomości – predyspozycje zawodowe
Agent nieruchomości powinien wykazywać się doskonałymi umiejętnościami interpersonalnymi, w tym zdolnościami negocjacyjnymi, komunikacyjnymi oraz umiejętnością budowania relacji z klientami. W zawodzie tym cenne są:
- cierpliwość,
- wyrozumiałość,
- pozytywne nastawienie do klienta,
- zdolność do samodzielnego planowania pracy,
- umiejętność zarządzania wieloma zadaniami jednocześnie,
- wysoka kultura osobista i nienaganna prezencja,
- odporność na stres.
Ile zarabia agent nieruchomości?
W wielu przypadkach agent nieruchomości otrzymuje prowizję od zrealizowanych transakcji, co oznacza, że jego dochody mogą być bardzo zmienne. System prowizyjny pozwala na osiąganie wysokich zarobków, jednak bywa też powodem wysokiego stresu. Ponadto, ogólnie rzecz biorąc, seniorzy na tym stanowisku zwykle zarabiają więcej dzięki większemu doświadczeniu i lepszemu portfolio klientów. Agent może również zwiększyć swoje zarobki, specjalizując się w lukratywnych niszach rynku, takich jak nieruchomości luksusowe czy komercyjne. Zgodnie z danymi Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń za stawkę rynkową wynagrodzenia agenta nieruchomości uważa się zarobki rzędu 5500-9450 zł brutto na miesiąc.
Najnowsze oferty pracy agent nieruchomości
Zainteresowani pracą w zawodzie agenta nieruchomości mogą znaleźć aktualne oferty pracy na Praca.pl. Zwróć uwagę na często powtarzające się wymagania pracodawców, np. doświadczenie w sprzedaży b2b, doświadczenie w pracy doradcy klienta, zdolności negocjacyjne, prawo jazdy kat. B. czy licencja. Biura nieruchomości często oferują pracownikom elastyczny grafik, wynagrodzenie w systemie prowizyjnym, benefity. Zobacz ogłoszenia dotyczące takich stanowisk jak agentka nieruchomości, starszy specjalista ds. sprzedaży i wynajmu nieruchomości, sprzedawca nieruchomości.
Praca agent nieruchomości – najczęściej zadawane pytania:
-
Jakie muszę mieć kwalifikacje, żeby zacząć pracę jako pośrednik nieruchomości?
By pracować jako agent nieruchomości, zazwyczaj musisz mieć licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami albo doświadczenie w pośredniczeniu nieruchomościami, na przykład jako młodszy specjalista ds. wynajmu nieruchomości. Wiele agencji przyjmuje osoby bez doświadczenia na stanowiska juniorskie i przyucza je do zawodu. Co więcej, atutem będzie wykształcenie wyższe w dziedzinie biznesu, obrotu nieruchomościami lub pokrewnych dziedzinach. Przydatne może być także chociażby doświadczenie w obsłudze klienta lub sprzedaży.
-
Jak budować udaną karierę jako agent nieruchomości?
Prowadzenie kariery jako agent nieruchomości wiąże się z rozwijaniem długofalowych relacji z klientami, co wymaga cierpliwości, zrozumienia i pozytywnego nastawienia do klientów. Każdy agent nieruchomości pracuje na własne nazwisko. Kluczowe jest zatem budowanie sieci kontaktów i utrzymywanie dobrych relacji w branży, co pomaga w zdobywaniu referencji i informacji o najnowszych trendach rynkowych oraz cenach nieruchomości. Wiele osób decyduje się na specjalizację w określonych typach nieruchomości, by wyróżnić się na tle konkurencji. Dodatkowo, wykorzystanie technologii i platform online do listowania nieruchomości i wirtualnych wycieczek może zwiększyć zdolność agenta do dotarcia do potencjalnych klientów i zarządzania nieruchomościami. Kompetencje cyfrowe zdecydowanie wspierają rozwój kariery agenta nieruchomości!