Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach
Dyrektor Generalny poszukuje kandydatów\kandydatek na stanowisko:
Dyrektor Generalny poszukuje kandydatów\kandydatek na stanowisko:
Główny specjalista
Miejsce pracy: Katowice
Ogłoszenie o naborze Nr 143741
Warunki pracy
- trudne warunki pracy w terenie związane z wykonywaniem kontroli w zakładach górniczych
- częsty i bezpośredni kontakt z klientem zewnętrznym, w tym wystąpienia publiczne
- zagrożenie korupcją
- duże obciążenie narządu wzroku związane z pracą przy monitorach komputerowych
- praca przy komputerze w pozycji siedzącej wymagająca wysiłku statycznego
W budynku urzędu znajdują się między innymi: udogodnienia dla osób niewidomych i słabowidzących - kontrastowe oznakowania, beacon systemu YourWay, oznakowania pomieszczeń z możliwością głosowego odczytu, dla osób mających problemy ze słuchem - przenośna pętla indukcyjna, można również skorzystać z usługi tłumacza polskiego języka migowego online.
Wejście do budynku urzędu oraz komunikacja pomiędzy kondygnacjami, odbywa się wyłącznie po schodach, brak udogodnień dla osób mających trudności w poruszaniu się, szczególnie dla osób poruszających się na wózkach.
Zakres zadań
- Wykonuje zadania Prezesa WUG w zakresie nadzoru i kontroli nad ruchem zakładu górniczego poprzez przeprowadzanie kontroli w podziemnych, odkrywkowych i otworowych zakładach górniczych w zakresie bezpieczeństwa informatycznego systemów funkcjonujących na podstawie technik informatycznych, m.in. przemysłowych systemów sterowania eksploatowanych w zakładach maszyn, urządzeń i instalacji, w tym dokonuje analizy występujących zagrożeń i sposobów przeciwdziałania im oraz wydaje decyzje z upoważnienia Prezesa WUG, w celu egzekwowania obowiązków wynikających z przepisów prawa.
- Analizuje stan bezpieczeństwa informatycznego systemów funkcjonujących na podstawie technik informatycznych w zakładach górniczych oraz bierze udział w inicjowaniu wdrażania postępu technicznego i nowych rozwiązań w zakresie dotyczącym tych systemów, w celu proponowania kierunków działań Departamentu, zmierzających do poprawy bezpieczeństwa ich pracy.
- Analizuje stan bezpieczeństwa systemów informacyjnych w urzędach górniczych, proponuje Prezesowi WUG wdrożenie odpowiednich i proporcjonalnych środków technicznych, operacyjnych i organizacyjnych w celu zarządzania ryzykiem dla bezpieczeństwa informacji w procesach wpływających na świadczenie usług przez urzędy oraz realizacji obowiązków w zakresie cyberbezpieczeństwa określonych przepisami prawa.
- Prowadzi systematyczne szacowanie ryzyka wystąpienia incydentu oraz zarządza tym ryzykiem, a w szczególności podejmuje działania, współpracuje z innymi podmiotami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa oraz opracowuje procedury mające na celu zapobieżenie incydentowi, wykrywanie i analizowanie go, ograniczanie jego zasięgu lub reagowanie na niego i przywrócenie normalnego działania.
- Opracowuje, stosuje i aktualizuje dokumentację dotyczącą bezpieczeństwa systemu informacyjnego wykorzystywanego do świadczenia usługi oraz pełni nadzór nad tą dokumentacją, w tym chroni przed jej zniszczeniem, uszkodzeniem, utratą integralności oraz nieuprawnionym dostępem w celu zapewnienia jej aktualności i zgodności z przepisami prawa w tym zakresie.
- Rozpatruje wnioski w sprawach związanych z: dopuszczaniem wyrobów do stosowania w podziemnych zakładach górniczych, udzielaniem zezwoleń na odstępstwa od określonych wymagań przepisów oraz pozwoleń na oddanie do ruchu podstawowych obiektów, maszyn i urządzeń zakładu górniczego, w zakresie swojej specjalności technicznej, w celu przygotowania projektów decyzji administracyjnych w powyższym zakresie.
- Inicjuje, przygotowuje i przedstawia do akceptacji założenia do projektów wewnętrznych aktów prawnych i procedur dotyczących zadań realizowanych na stanowisku oraz współuczestniczy w procesie opiniowania powszechnych aktów prawnych celem usprawnienia organizacji w urzędach górniczych oraz zapewnienia działania zgodnego z obowiązującymi regulacjami prawnymi.
Wymagania niezbędne
wykształcenie: wyższe magisterskie w zakresie informatykidoświadczenie zawodowe/staż pracy: co najmniej 5 lat doświadczenia zawodowego (powyżej) w dziedzinie IT
- Znajomość zasad funkcjonowania administracji publicznej, w tym urzędów górniczych
- Znajomość przepisów Prawa geologicznego i górniczego oraz rozporządzeń wydanych na mocy tej ustawy, w tym rozporządzenia w sprawie dopuszczania wyrobów do stosowania w zakładach górniczych, w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących prowadzenia ruchu podziemnych, odkrywkowych i otworowych zakładów górniczych , w zakresie systemów funkcjonujących na podstawie technik informatycznych
- Znajomość Kodeksu postępowania administracyjnego
- Znajomość Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia
- Znajomość ustawy o służbie cywilnej
- Znajomość ustawy o systemie oceny zgodności
- Znajomość przepisów w zakresie Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa, informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne
- Znajomość przepisów o ochronie danych osobowych
- Posiadanie wiedzy z zakresu obsługi i administrowania systemami operacyjnymi Windows, UNIX/Linux, bazami danych oraz zabezpieczenia danych
- W służbie cywilnej nie może być zatrudniona osoba, która w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r. pracowała lub pełniła służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub była współpracownikiem tych organów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów - nie dotyczy kandydatek/kandydatów urodzonych 1 sierpnia 1972 r. lub później. Osoba wybrana do zatrudnienia będzie musiała złożyć oświadczenie lustracyjne, jeżeli urodziła się przed 1 sierpnia 1972 r.
- Skuteczna komunikacja
- Asertywność
- Samodzielność i inicjatywa
- Radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych
- Posiadanie obywatelstwa polskiego
- Korzystanie z pełni praw publicznych
- Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe
Wymagania dodatkowe
- Znajomość systemów operacyjnych Windows Serwer.
- Biegła znajomość pakietu biurowego MS Office oraz znajomość środowisk bazodanowych MSSQL.
- Znajomość administracji systemami Windows Serwer oraz Linux.
- Znajomość zagadnień budowy i konfiguracji sieci LAN/WAN.
- Znajomość zagadnień związanych z prowadzeniem serwisów internetowych oraz intranetowych (HTML, Java, PHP, MySQL).