Ministerstwo Finansów w Warszawie
Dyrektor Generalny poszukuje kandydatów\kandydatek na stanowisko:
Dyrektor Generalny poszukuje kandydatów\kandydatek na stanowisko:
Główny specjalista
Miejsce pracy: Warszawa
Ogłoszenie o naborze Nr 106949
Warunki pracy
Warunki dotyczące charakteru pracy na stanowisku i sposobu wykonywania zadań:
- Praca administracyjno-biurowa, obsługa komputera powyżej 4 godzin dziennie
- Krajowe lub zagraniczne wyjazdy służbowe
- Zagrożenie korupcją
- Częste reprezentowanie urzędu na zewnątrz
Zakres zadań
- Prowadzi postępowania podatkowe w przypadku unikania opodatkowania w zakresie innych podatków niż podatek dochodowy od osób prawnych oraz podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie dochodów (przychodów) wskazanych w art. 12, art. 13 i art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustalania dodatkowego zobowiązania podatkowego, o którym mowa w Rozdziale 6a Działu III ustawy – Ordynacja podatkowa, w ramach ww. postępowań. Opracowuje w tych sprawach odpowiedzi na skargi i skargi kasacyjne do sądów administracyjnych oraz opracowuje projekty skarg kasacyjnych od wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych, w celu przeciwdziałania unikaniu opodatkowania, które jest jednym z głównych elementów uszczelniania systemu podatkowego.
- Prowadzi postępowania dotyczące wydawania opinii zabezpieczających (ich zmiany, uchylenia) oraz wydawania decyzji określających warunki cofnięcia skutków unikania opodatkowania. Opracowuje w tych sprawach odpowiedzi na skargi i skargi kasacyjne do sądów administracyjnych oraz sporządza projekty skarg kasacyjnych od wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych.
- Opiniuje wnioski o wydanie interpretacji indywidualnych w zakresie uzasadnionego przypuszczenia zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania oraz 2 środków ograniczających umowne korzyści oraz wniosków o wydanie opinii o stosowaniu zwolnienia, o której mowa w art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w zakresie istnienia uzasadnionego przypuszczenia wydania decyzji z zastosowaniem art. 119a OrdPU oraz środków ograniczających umowne korzyści.
- Reprezentuje Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w postępowaniach sądowo-administracyjnych w sprawach uregulowanych w Rozdziałach 1, 2, 4 i 5 Działu IIIa – OrdPU.
- Analizuje informacje i opracowuje dokumenty wykorzystywane w projektowaniu założeń ustaw związanych ze stosowaniem klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Uczestniczy w procesie legislacyjnym w zakresie dotyczącym procedowanych projektów, a także opiniuje oraz przedstawia propozycje uzupełnienia projektów aktów normatywnych, raportów oraz innych dokumentów dotyczących przeciwdziałania unikaniu opodatkowania we współpracy z właściwą merytorycznie komórką organizacyjną w MF.
- Identyfikuje struktury agresywnego planowania podatkowego oraz współpracuje międzynarodowo z administracjami podatkowymi innych krajów w zakresie przeciwdziałania unikaniu opodatkowania.
- Prowadzi postępowania w sprawie uchylenia interpretacji indywidualnej. Opracowuje w tych sprawach odpowiedzi na skargi i skargi kasacyjne do sądów administracyjnych oraz sporządza projekty skarg kasacyjnych od wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych.
- Prowadzi postępowania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie dochodów (przychodów) wskazanych w art. 12, art. 13 i art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz współpracuje w tym zakresie z Wydziałami Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania I i III.
Wymagania niezbędne
wykształcenie: wyższe magisterskiedoświadczenie zawodowe/staż pracy: co najmniej 3 lata doświadczenia zawodowego w obszarze prawa podatkowego
- Znajomość prawa podatkowego (Ordynacja podatkowa, CIT, PIT, PCC, podatek od spadków i darowizn, podatki i opłaty lokalne)
- Znajomość zagadnień ekonomii i prawa gospodarczego
- Umiejętność interpretacji i stosowania przepisów prawa
- Umiejętność wyciągania wniosków i proponowania rozwiązań
- Umiejętność argumentowania
- Umiejętność współpracy w zespole
- Niepełnienie służby zawodowej ani niepracowanie w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2020 r. poz. 306, 284 i 322)
- Posiadanie obywatelstwa polskiego
- Korzystanie z pełni praw publicznych
- Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe
Wymagania dodatkowe
- Wykształcenie: studia podyplomowe z zakresu prawa podatkowego
- Znajomość problematyki międzynarodowego prawa podatkowego oraz współpracy międzynarodowej