• Młodszy Specjalista / Specjalistka ds. doskonałości operacyjnej

    POLPHARMA S.A.   Starogard Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Twój zakres obowiązków: Wsparcie zmian w zakresie poprawy procesów, jakości oraz zwiększenia wydajności operacyjnej; Tworzenie kultury ciągłego doskonalenia; Koordynowanie działań związanych z poprawą jakości i produktywności; Współudział we wdrażaniu zmian zgodnie z wytycznymi i...
Zobacz więcej ofert pracy

Continuous Improvement/Lean Expert

Advisory Group TEST Human Resources
Kraków
praca stacjonarna
3185 dni temu

If you are interested in developing your career within an emerging Shared Service Centre owned by a major german company, please see the following job offer:

Kraków
Nr ref.: 5221

Requirements:

  • 4+ years of experience in process analysis and project management based on Lean, Six Sigma and Kaizen methodologies •
  • Hands-on project experience •
  • Change management experience will be an asset •
  • Ability to work creatively and analytically in a problem-solving environment
  • Effective communication on different levels within the organization •
  • Excellent team work and skills to work in distributed delivery environment
  • Ability to prioritize own work also across different stakeholders and to work under pressure to strict deadlines •
  • Very good written and spoken English language •
  • Good level of German language will be a strong asset •
  • Willingness to travel, possibility for international projects in 2016

Responsibilities:

  • Actively identify and deliver NWoW projects (New Way of Working) in Finance and Accounting area at the local site and across the wider international business •
  • Monitor workstream progress for delivery against plan, budget and scope
  • Prepare and lead workshops utilizing Lean Management tools •
  • Tailor New Way of Working solutions for the project •
  • Build capabilities on operational level and develop key mindsets and behaviours of other team members and employees