Praca lakiernika wymaga umiejętności precyzyjnego przygotowania powierzchni oraz obsługi urządzeń lakierniczych. Lakiernicy są pilnie poszukiwani przez pracodawców działających w różnych branżach. Są to technicy, który znajdują zatrudnienie np. w znajdują zatrudnienie w warsztatach blacharsko-lakierniczych, autoryzowanych serwisach samochodowych, przy liniach lakierniczych w przemyśle produkcyjnym czy w różnorakich zakładach zajmujących się malowaniem metodą proszkową. Chętnym często oferowana jest umowa o pracę i zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy. Na Praca.pl znajdziesz atrakcyjne oferty pracy dla różnych zawodów technicznych. Sprawdź te dotyczące profesji lakiernika oraz podobne oferty. Jeśli szukasz nowej pracy w perspektywicznym zawodzie deficytowym w Polsce, praca jako lakiernik może być strzałem w dziesiątkę. Nie jesteś pewien / pewna, czy to zajęcie dla Ciebie? Przeczytaj szczegółową charakterystykę tego stanowiska pracy i poznaj możliwości, jakie daje fach lakiernika na polskim rynku pracy.
Lakiernik – co robi?
Lakiernik to technik mający zwykle określony wachlarz zadań. Przede wszystkim zajmuje się przygotowaniem powierzchni do lakierowania oraz samym lakierowaniem elementów i bieżącą kontrolą elementów na linii lakierniczej. Zależnie od miejsca pracy, obowiązki lakiernika obejmują szpachlowanie i szlifowanie do wyrównania powierzchni, odtłuszczanie i aplikowanie lakieru wg wytycznych oraz karty technologicznej. Lakiernicy muszą nieustannie kontrolować jakość wykonywanej pracy. Jest to zarówno weryfikacja jakości i kontrola wizualna, jak i pomiary grubości pokrywy lakierniczej. Pracownik posługuje się różnymi metodami, w tym chociażby lakierowaniem technologią na mokro czy metodą proszkową. Jednak nie jest to jedynie fizyczna. Lakiernik odpowiada także za prowadzenie dokumentacji jakościowej oraz technologicznej związanej z realizowanymi zadaniami.
Jak zostać lakiernikiem?
Istotna w tej pracy jest wiedza techniczna dotycząca metod lakierowania oraz wykorzystywanego sprzętu, w tym znajomość obsługi narzędzi pneumatycznych. Dlatego pracodawcy szukają osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym / branżowym lub średnim technicznym w dziedzinie lakiernictwa. Możliwe jest też odbycie kursu zawodowego, komercyjnego lub organizowanego przez instytucje pośrednictwa pracy (urząd pracy, agencje pracy tymczasowej). Pracodawcy w czasie rekrutacji zwracają uwagę na doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku oraz znajomość technik lakierowania i przygotowywania powierzchni potwierdzoną stażem w poprzednim miejscu pracy. Jednak także nieposiadający żadnego doświadczenia kandydaci powinni aplikować na oferty pracy. Mogą w ten sposób zdobyć posadę juniorską i podnosić swoje kwalifikacje pod okiem starszych stażem pracowników. Miejsca zatrudnienia czekają przede wszystkim w warsztatach blacharsko-lakierniczych, lakierowniach, w branży automotive czy meblowej.
Lakiernik samochodowy, blacharz samochodowy – praca w branży automotive
Lakiernik samochodowy to jeden z poszukiwanych zawodów w Polsce. Technik ten odpowiada za lakierowanie elementów karoserii w czasie produkcji i za naprawy blacharskie w branży samochodowej. Tak jak w innych branżach, ma za zadanie przygotowanie powierzchni do lakierowania, a następnie lakieruje elementy i wykonuje końcową kontrolę jakości. Lakiernicy w branży automotive pracują w autoryzowanych serwisach bądź w prywatnych warsztatach blacharsko-lakierniczych.
Malarz przemysłowy, malarz konstrukcji stalowych
Lakiernik w przemyśle, na przykład specjalizujący się w lakierowaniu konstrukcji stalowych, wykonuje prace malarskie na dużą skalę. Przykładowo, jego zadania obejmują przygotowanie powierzchni do pokrycia i malowanie metodą lakierowania na mokro. Malarz przemysłowy musi przestrzegać norm bezpieczeństwa i standardów jakościowych wykonywanej pracy.
Lakiernik meblowy
Lakiernik meblowy pracuje w firmach produkujących meble, warsztatach stolarskich i specjalizuje się w lakierowaniu i wykańczaniu powierzchni meblowych. Praca ta wymaga nie tylko precyzji w przygotowywaniu powierzchni, stosowaniu odpowiednich technik lakierowania i dbałości o szczegóły wykończenia, ale także pewnego zmysłu estetycznego, znajomości trendów i specyfiki rodzajów drewna. Lakiernicy meblowi niekiedy pracują w ramach własnej działalności, przyjmując zlecenia od klientów indywidualnych oraz firm z branży meblowej
Pomocnik lakiernika
Pomocnik lakiernika to stanowisko juniorskie. Pracownik ten wspiera głównego lakiernika w codziennych zadaniach. Do jego obowiązków należy chociażby przygotowanie elementów do lakierowania, utrzymywanie porządku na stanowisku lakierniczym oraz wykonywanie prostych prac lakierniczych. Posada ta przeznaczona jest dla osób rozpoczynających swoją karierę w lakiernictwie. Nauka pod okiem doświadczonego specjalisty pozwala zdobyć doświadczenie i praktyczną wiedzę z zakresu technik lakierowania.
Stanowisko lakiernika – predyspozycje zawodowe
Pracodawcy szukają osób, które cechuje dokładność, cierpliwość i umiejętność koncentracji. Praca ta wymaga także dobrej koordynacji wzrokowo-ruchowej. Istotne są umiejętności manualne i odporność na zmęczenie. Warto pamiętać, że jest to praca przede wszystkim fizyczna, często wymagająca stania lub pracy w niewygodnych pozycjach. Lakiernicy narażeni są również na hałas, niskie i wysokie temperatury, a także działania substancji chemicznych. Osoby te powinny być wyczulone na procedury bhp i kontrolować stan zdrowia.
Ile zarabia lakiernik?
W branży lakierniczej atrakcyjne wynagrodzenie najczęściej otrzymują osoby pracujące w dużych fabrykach produkujących samochody i inne pojazdy. Ile zarabia lakiernik brutto? Jak podaje Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń w tym zawodzie mediana płacy miesięcznej to 5040 zł.
Najnowsze oferty pracy dla lakiernika w miastach
Na Praca.pl regularnie pojawiają się aktualne oferty pracy dla lakierników w różnych miastach. Kandydaci mogą znaleźć u nas oferty związane z lakierowaniem samochodów, malowaniem konstrukcji stalowych, mebli itp. Możliwości pracy dla lakierników są naprawdę różnorodne. Dokładnie czytaj ogłoszenia! Oferty często zawierają informacje o wymaganiach, zakresie obowiązków oraz warunkach zatrudnienia proponowanych przez pracodawcę.
Praca lakiernika – najczęściej zadawane pytania:
-
Jakie umiejętności są niezbędne do pracy jako lakiernik?
Na stanowisku lakiernika najważniejsze umiejętności techniczne takie jak szpachlowanie, szlifowanie oraz lakierowanie. Lakiernik musi mieć zdolność do precyzyjnego wykonywania zadań zgodnie z wytycznymi i określoną metodą pracy.
-
Gdzie szukać ofert pracy jako lakiernik?
Oferty pracy dla lakierników, malarzy proszkowych i na pokrewne stanowiska znajdziesz przede wszystkim na portalu Praca.pl, a niekiedy także bezpośrednio w warsztatach blacharsko-lakierniczych i innych firmach z branży przemysłowej, znajdujących się w Twojej okolicy. Zwróć uwagę, że czasami są to oferty pracy tymczasowej oraz z zakwaterowaniem, szczególnie w przypadku dużych projektów lub prac na linii lakierniczej w większych przedsiębiorstwach bądź za granicą.