Kontroler finansowy, ang. financial controller, to ważne stanowisko w strukturze każdej nowoczesnej organizacji. Pracownik ten jest odpowiedzialny za nadzór nad finansami firmy i koordynowanie działań kontrollingowych w zakresie zarządzania budżetem i inwestycjami. Do zakresu obowiązków kontrolera finansowego należy m.in. analiza danych finansowych oraz przygotowywanie raportów dla zarządu. Jako centralna postać w dziale finansowym, specjalista ds. kontrolingowych współpracuje z różnymi działami firmy, aby wspólnymi siłami precyzyjne zarządzać kapitałem, optymalizować koszty i zmniejszać ryzyko finansowe. Osoba na tym stanowisku często pracuje w centralach dużych korporacji, spółek giełdowych czy firm audytorskich. Jeśli chcesz rozwinąć skrzydła w branży finansowej, interesuje Cię udział w procesie kontrolingu, zaaplikuj na aktualne stanowiska pracy kontrolera finansowego. W naszym serwisie znajdziesz atrakcyjne oferty pracy dla specjalistów ds. finansowych – sprawdź!
Kontroler finansowy – co robi?
Kontroler finansowy to pracownik odpowiedzialny za nadzór nad finansami przedsiębiorstwa, instytucji lub innej organizacji. To właśnie on dokonuje analiz ekonomicznych, niezbędnych do podejmowania strategicznych decyzji biznesowych, inwestycyjnych, dotyczących kredytowania itp. Podstawowe obowiązki osoby na tym stanowisku obejmują:
- zarządzanie budżetem,
- sprawowanie kontroli nad kosztami / wydatkami,
- przygotowywanie szczegółowych raportów finansowych dla zarządu.
Działania kontrolera finansowego mają bardzo duże znaczenie dla efektywności finansowej danej jednostki oraz jej procesów zarządczych. Współpraca tego pracownika z działami audytu i innymi specjalistami analityki finansowej umożliwia bieżące monitorowanie wyników gospodarczych organizacji.
Jak zostać kontrolerem finansowym?
Ścieżka kariery kontrolera finansowego zaczyna się zazwyczaj od zdobycia wykształcenia wyższego w dziedzinie finansów, rachunkowości bądź ekonomii. Wiele osób już w czasie studiów podejmuje staż w firmach z branży finansowej czy bankowej, a następnie zdobywa posadę juniorską. Żeby awansować na stanowisko seniora, starszego kontrolera finansowego czy kontrolera finansowego ds. ryzyka, wymagane jest zgromadzenie odpowiedniego doświadczenia w pracy na niższych stanowiskach, takich jak analityk finansowy czy młodszy kontroler.
Warto wiedzieć, że pracodawcy często poszukują kandydatów z doświadczeniem w zarządzaniu projektami i zdolnościami lidera, mających miejętność efektywnego koordynowania pracy zespołu i wdrażania strategii finansowych. Ponadto certyfikaty zawodowe, takie jak ACCA czy CIMA, mogą znacznie zwiększyć szanse na zatrudnienie w tej roli i pięcie się po szczeblach kariery.
Ile zarabia kontroler finansowy?
Specjaliści w branżach finansowej i bankowej zwykle nie muszą narzekać na poziom zarobków. Nie inaczej rzecz ma się także w przypadku pracy na stanowisku kontrolera finansowego. Zarobki osoby obejmującej stanowisko średniego szczebla często wynosi od około 7,9 tys. do 11,7 tys. zł brutto miesięcznie, wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2024.
Najnowsze oferty pracy dla specjalistów ds. kontrolingu
Jeśli poszukujesz pracy jako kontroler finansowy, przede wszystkim regularnie sprawdzaj aktualne oferty pracy na Praca.pl. U nas znajdziesz atrakcyjne oferty z całego kraju, zarówno odnoszące się do stanowisk juniorskich, jak i posad seniorskich w dziedzinie kontrolingu finansowego. Pamiętaj o dostosowaniu CV i listu motywacyjnego do wymagań specyficznych dla stanowiska, podkreślając swoje doświadczenie w zarządzaniu finansami oraz umiejętności analityczne. Stwórz bezpłatny profil kandydata, w którym wgrasz swoje CV i będziesz śledzić historię swoich rekrutacji. Regularne aktualizowanie swojego profilu zawodowego i rozwijanie umiejętności z zakresu najnowszych narzędzi finansowych zwiększają szanse na znalezienie satysfakcjonującej Cię pracy!
Praca kontroler finansowy – najczęściej zadawane pytania:
-
Jakie są główne obowiązki kontrolera finansowego?
Podstawowym zadaniem kontrolera finansowego jest nadzór nad finansami danej organizacji oraz analiza ekonomiczna, która wspiera strategiczne decyzje biznesowe. Osoba na tym stanowisku zajmuje się przygotowywaniem szczegółowych raportów i analiz finansowych, monitorowaniem budżetu oraz kontrolą rozliczeń z klientami czy dostawcami.
-
Gdzie szukać ofert pracy jako kontroler finansowy?
Atrakcyjne oferty pracy dla kontrolerów finansowych znajdziesz na Praca.pl. Zobaczysz tu oferty zarówno dla młodszych specjalistów ds. kontrolingu, jak i dla doświadczonych seniorów w tej dziedzinie. Aby zwiększyć swoje szanse na błyskawiczne znalezienie dobrej pracy, zaktualizuj swoje CV i list motywacyjny, a także aplikować na nowe oferty pracy, które odpowiadają Twoim kwalifikacjom i doświadczeniu.