Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska poszukuje kandydatów\kandydatek na stanowisko:
Warunki pracy
Praca administracyjno-biurowa w systemie ośmiogodzinnym, jednozmianowym. Prace i czynności koncepcyjne i biurowe. Możliwy stres związany z odpowiedzialnością za prawidłowe interpretowanie przepisów prawa oraz reprezentowaniem urzędu na zewnątrz. Kontakt z sądami, innymi organami orzekającymi, organami ścigania. Stanowisko pracy usytuowane jest na pierwszym piętrze budynku. Pomieszczenie pracy o charakterze biurowym jest w pełni ergonomiczne. Użytkowanie sprzętu biurowego (komputer, drukarka, kserokopiarka, niszczarka dokumentów, skaner). Praca przy komputerze powyżej 4 godzin w ciągu dnia pracy z naturalnym i sztucznym oświetleniem.
Budynek przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych (podjazd dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, odpowiednia szerokość ciągów komunikacyjnych, winda w budynku, toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych).
Zakres zadań
- Opiniuje pod względem formalnoprawnym projekty decyzji i postanowień wydawanych w ramach prowadzonych postępowań administracyjnych w związku z naruszeniem wymogów ochrony środowiska, w tym uczestniczy w przygotowywaniu decyzji administracyjnych o charakterze pieniężnym i niepieniężnym.
- Sporządza opinie prawne, udziela porad i konsultacji prawnych oraz wyjaśnień w zakresie stosowania prawa i orzecznictwa, w tym prowadzi wsparcie prawne egzekucji należności.
- Świadczy pomoc prawną pracownikom Wojewódzkiego Inspektoratu w zakresie niezbędnym do realizacji zadań merytorycznych.
- Weryfikuje przygotowywane wnioski o ukaranie składane do sądów w sprawach o wykroczenia oraz zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa składane do organu powołanego do ścigania przestępstw.
- Opiniuje i parafuje projekty aktów prawnych, procedur wewnętrznych, umów (np. w zamówieniach publicznych) i porozumień podpisywanych w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska pod względem formalnoprawnym.
- Opracowuje projekty upoważnień i pełnomocnictw udzielanych przez Wojewódzkiego Inspektora do załatwiania spraw w jego imieniu.
- Prowadzi rejestr spraw sądowych.
- Reprezentuje Wojewódzkiego Inspektora w postępowaniach prowadzonych przez organy ścigania oraz występuje w charakterze pełnomocnika Wojewódzkiego Inspektora w postępowaniach sądowych, administracyjnych, egzekucyjnych i przed innymi organami orzekającymi.
Wymagania niezbędne
wykształcenie: wyższe prawniczedoświadczenie zawodowe/staż pracy: co najmniej 3 lata doświadczenia zawodowego w administracji publicznej lub w obsłudze prawnej.
- Wpis na listę radców prawnych
- Znajomość przepisów z zakresu ochrony środowiska, w tym w szczególności: ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska, ustawy - Prawo ochrony środowiska;
- Znajomość przepisów proceduralnych i karnych, zawartych w Kodeksie postępowania administracyjnego, Kodeksie karnym, Kodeksie postępowania karnego, Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia;
- Znajomość ustaw - Prawo przedsiębiorców i Ordynacji Podatkowej;
- Znajomość Kodeksu pracy;
- Znajomość ustawy o służbie cywilnej, ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie oraz zarządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wytycznych w zakresie przestrzegania zasad służby cywilnej oraz w sprawie zasad etyki korpusu służby cywilnej;
- Znajomość ustawy Prawo zamówień publicznych;
- Zdolności analityczne i umiejętność interpretacji przepisów;
- Asertywność oraz umiejętność argumentowania wypowiedzi ustnych i pisemnych;
- Samodzielność, terminowość, dobra organizacja pracy własnej i nadawania priorytetów;
- Łatwość i skuteczność komunikacji;
- Umiejętność obsługi pełnego pakietu MS Office, Internetu, poczty elektronicznej oraz urządzeń biurowych.
- W służbie cywilnej nie może być zatrudniona osoba, która w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r. pracowała lub pełniła służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub była współpracownikiem tych organów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów - nie dotyczy kandydatek/kandydatów urodzonych 1 sierpnia 1972 r. lub później. Osoba wybrana do zatrudnienia będzie musiała złożyć oświadczenie lustracyjne, jeśli urodziła się przed 1 sierpnia 1972 r.
- Posiadanie obywatelstwa polskiego
- Korzystanie z pełni praw publicznych
- Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe