Zasiłek dla bezrobotnych to comiesięczne świadczenie wypłacane osobom bezrobotnym przez powiatowe urzędy pracy. Aby pobierać środki, należy spełnić kilka warunków, między innymi zarejestrować się w UP. Co zrobić, aby urząd pracy przyznał zasiłek? Jaka jest wysokość takiego świadczenia? Podpowiadamy, kiedy waloryzacja zasiłku dla bezrobotnych w 2023 r. i jak staż pracy wpływa na zasady pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Spis treści
- Waloryzacja zasiłku dla bezrobotnych – na jaki okres ustalana jest kwota?
- Wysokość zasiłku dla bezrobotnych w 2023 a staż pracy
- Zasiłek dla osób pracujących mniej niż 5 lat
- Zasiłek dla osób pracujących od 5 do 20 lat
- Zasiłek dla osób pracujących ponad 20 lat
- Zasiłek dla bezrobotnych 2023 – najczęściej zadawane pytania:
Waloryzacja zasiłku dla bezrobotnych – na jaki okres ustalana jest kwota?
Zasiłek dla bezrobotnych ulega waloryzacji. Zasiłek dla bezrobotnych w 2023, tak jak w poprzednich latach, waloryzowany jest z uwzględnieniem zeszłorocznego poziomu cen i towarów. Średni wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych podawany jest do wiadomości publicznej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. To na tej podstawie każdego roku zmianie ulega kwota waloryzacji świadczenia.
Zgodnie z założeniami Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy waloryzacja zasiłku dla osób bezrobotnych wchodzi w życie pierwszego czerwca każdego roku. Wysokość zasiłku dla bezrobotnych w 2022 roku wynosiła 1304,1 złotych brutto i 1024,1 złotych brutto. Na podwyższenie kwoty znaczący wpływ miał wzrost cen. W efekcie świadczenie dla bezrobotnych obecnie wynosi:
-
1491,9 złotych brutto (przez pierwsze 90 dni posiadania prawa do świadczenia);
-
1171, 6 złotych brutto (przez kolejne dni posiadania prawa do świadczenia).
Art. 72.6 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy:
Zasiłki podlegają waloryzacji z dniem 1 czerwca o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku. Nie dokonuje się waloryzacji zasiłków, w przypadku gdy średnioroczny poziom cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem nie zmienił się lub uległ zmniejszeniu.
Co ważne, zasiłek dla bezrobotnych z założenia jest wypłacany krótkoterminowo. Jego celem nie jest zastąpienie stałego zatrudnienia, ale wsparcie finansowe osób, które poszukują pracy. Może być na przykład pomocą w okresie przygotowania zawodowego np. przebranżowienia, odbywania kursów i aktywnego szukania pracy. Właśnie dlatego standardowy czas wypłaty świadczenia to 3 miesiące (90 dni), a w specjalnych sytuacjach okres ten zostaje wydłużony do 6, a nawet 12 miesięcy (w zależności od regionalnej stopy bezrobocia).
Waloryzacja zasiłku dla bezrobotnych to nie jedyne zmiany zaplanowane na 2023 rok przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Według projektu ustawy możliwe są poprawki związane z przyznawaniem świadczenia i kwestiami dotyczącymi ubezpieczenia zdrowotnego (zgodnie z założeniami w celu uzyskania ubezpieczenia rejestracja w UP nie byłaby konieczna).
Wysokość zasiłku dla bezrobotnych w 2023 a staż pracy
Osoba bezrobotna może otrzymać zasiłek jedynie po spełnieniu określonych warunków. Podstawowy z nich to rejestracja w urzędzie pracy. Świadczenie zostanie wypłacone tylko wtedy, gdy dana osoba nie otrzymała propozycji odpowiedniej pracy, stażu, szkolenia, robót publicznych itp., a jednocześnie w ciągu 18 miesięcy poprzedzających rejestrację w UP była zatrudniona przez minimum 365 dni, osiągając co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. Do tego okresu nie są zaliczane urlopy bezpłatne trwające łącznie dłużej niż 30 dni.
Prawo do zasiłku (poza kilkoma wyjątkami) mogą nabyć osoby, które rozwiązały stosunek pracy/stosunek służbowy za wypowiedzeniem bądź za porozumieniem stron w okresie 6 miesięcy przed rejestracją w urzędzie lub są w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej.
Warto pamiętać, że zasiłek netto zależy od stażu pracy osoby zarejestrowanej jako bezrobotna. Aktualna wysokość świadczenia (1491,9 złotych brutto lub 1171, 6 złotych brutto) obowiązuje od 1 czerwca bieżącego roku do 31 maja 2024 roku.
Wyjeżdżasz za granicę? Zobacz, co się stanie z Twoim zasiłkiem po wyjeździe z Polski.
-
Zasiłek dla osób pracujących mniej niż 5 lat
Rejestracja w UP, w tym rejestracja w urzędzie pracy online i spełnienie pozostałych warunków, uprawnia do otrzymywania świadczenia w ustalonej na podstawie stażu pracy wysokości. Najniższy zasiłek otrzymają osoby zatrudnione przez okres krótszy niż 5 lat. W takim przypadku świadczenie wynosi 80% zasiłku podstawowego.
-
Zasiłek dla osób pracujących od 5 do 20 lat
Osoby, których staż pracy wynosi od 5 do 20 lat, mogą otrzymywać zasiłek w pełnej wysokości. Jest to 100% zasiłku podstawowego.
-
Zasiłek dla osób pracujących ponad 20 lat
Wyższy zasiłek przysługuje tym osobom, które przepracowały minimum 20 lat. Taki staż pracy uprawnia do wypłaty świadczenia w zwiększonej wysokości – kwota zasiłku wynosi wtedy 120% zasiłku podstawowego.
Zasiłek dla bezrobotnych 2023 – najczęściej zadawane pytania:
-
Kto ma prawo pobierać zasiłek dla bezrobotnych?
Zasiłek przysługuje osobom, które spełniają określone warunki, określone ustawowo. Podstawowym jest rejestracja w urzędzie pracy, a także brak odpowiedniej pracy, stażu, robót publicznych itp., które dana osoba mogłaby podjąć. Co również istotne, zasiłek może pobierać tylko ten bezrobotny, który w ciągu 18 miesięcy przed rejestracją w urzędzie był zatrudniony przez co najmniej 365 dni i uzyskiwał w tym czasie przynajmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.
-
Kiedy jest w Polsce waloryzacja zasiłku dla bezrobotnych?
Waloryzacja zasiłku zachodzi 1 czerwca. Oznacza to, że poprzednia kwota zasiłku obowiązywała do 30 maja 2023, a nowe stawki od 1 czerwca 2023.
-
Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych?
Z początkiem czerwca bieżącego roku zasiłek wynosi przez pierwsze 90 dni posiadania prawa do świadczenie 1491,9 zł brutto, a przez resztę dni 1171, 6 zł brutto,