Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Łączenie spółek – na czym polega, zasady, procedury

Łączenie spółek – na czym polega, zasady, procedury

 
Łączenie spółek – na czym polega, zasady, procedury

Chęć rozwoju, zdobywania nowych obszarów, potrzeba restrukturyzacji, to wszystko może powodować, że właściciele przedsiębiorstw zdecydują się na poważny krok, jakim jest połączenie firm.

 

Łączenie przedsiębiorstw – na czym polega?

 

Łączenie spółek jest regulowane przez Kodeks spółek handlowych. Według ustawy, zespolenie może dokonać się na dwa sposoby. Pierwszy, tzw. łączenie się przez przejęcie (inaczej inkorporacja), polega na przeniesieniu majątku. Przechodzi on ze spółki przejmowanej na przejmującą za udziały lub akcje, które zostaną wydane spółce przejmowanej.

 

Drugi sposób łączenia to zawiązanie spółki kapitałowej. Przechodzi na nią majątek wszystkich spółek planujących się połączyć, za akcje lub udziały nowej spółki. W kodeksie nazywane jest to łączeniem się przez zawiązanie nowej spółki.

 

Dodatkowo, oprócz akcji i udziałów, wspólnicy spółek przejmowanych lub łączących się przez zawiązanie nowej spółki mogą otrzymać gotówkową dopłatę. Z kolei spółki przejmujące lub nowo zawiązane mogą uzależnić wydanie akcji i udziałów od odpowiednich dopłat w gotówce (dopuszczalne kwoty wysokości dopłat określa Kodeks spółek handlowych).

 

Łączenie spółek – zasady

 

Przytoczmy kilka podstawowych zasad dotyczących scalania się konkretnych podmiotów. Spółki kapitałowe (czyli z o. o. i akcyjna) mogą łączyć się z osobowymi (do osobowych spółek należą: jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna). Jeśli spółki osobowe chcą się łączyć między sobą, muszą utworzyć spółkę kapitałową.

 

Samo połączenie dokonuje się w dniu, w którym wpisze się je do rejestru (właściwego pod względem siedziby dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej). To zdarzenie jest jednoznaczne z wykreśleniem spółek przystępujących do połączenia lub łączenia się przez przejęcie. Zostają one rozwiązane bez postępowania likwidacyjnego.

 

Połączenie firm – procedury

 

Łączenie spółek kapitałowych wymaga sporządzenia planu. Powinien on zawierać między innymi charakterystykę spółek przystępujących do procesu łączenia, a także, jeśli nastąpi zawiązanie nowej spółki, jej typ, firmę i siedzibę. Ważne jest określenie stosunku wymienianych akcji lub udziałów, oraz zasad ich przyznawania (cała lista obowiązkowych punktów planu przejęcia zawarta jest w art. 499. Kodeksu spółek handlowych). Do sporządzonego formularza należy dołączyć odpowiednią dokumentację i wraz ze stosownym wnioskiem złożyć w sądzie rejestrowym.

 

Przed przystąpieniem do połączenia należy przestrzegać niezbędnych procedur (mówiących o informowaniu partnerów, sporządzeniu odpowiedniej uchwały, itd.). Te również zawarte są w Kodeksie spółek handlowych.

 

Plan łączenie spółek (z udziałem spółek osobowych) wymaga uzgodnienia pisemnego. Jednak nie w każdym przypadku ten plan jest konieczny. Musi powstać, gdy nowo zawiązana lub przejmująca spółka należy do spółek akcyjnych lub komandytowo-akcyjnych. Stworzenie dokumentu jest konieczne, gdyż będzie on poddany sprawdzeniu przez biegłego.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Global Benefits Analyst with French or Italian

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    What the day will look like As Global Benefits Analyst you will be responsible for your own portfolio of clients ensuring the tasks allocated to you are completed timely and of high standard. You will be required to actively attend regular meetings with the Global Benefits Consultants to discuss...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Specjalista ds. Sprzedaży Oprogramowania

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Twój zakres głównych obowiązków: kontakt z aktualnym klientem; doradztwo i sprzedaż rozwiązań i produktów Symfonii; rzetelne wprowadzanie informacji do systemu CRM; realizacja zadań wartościowych (plan sprzedaży), ilościowych (czynności) oraz jakościowych (rozmowy telefoniczne)
  • Team Leader Działu Produkcyjnego

    JMP Flowers Grupa Producentów Sp. z o.o.   Stężyca (pow. rycki, gm. Stężyca)    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków: planowanie pracy oraz organizacji pracy na poszczególnych obszarach; nadzorowanie i koordynowanie pracy zespołu; zbieranie danych i sporządzanie raportów jakościowych, wydajnościowych; uczestnictwo w spotkaniach tygodniowych Team Liderów; praca w systemie zmianowym;
  • Aon
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    What the day will look like You will work with our global clients daily and as a first point of contact, you’ll be responsible for providing help and guidance regarding clients’ benefits. Also, in your first 3 months: you'll learn how we organize employee benefits for our clients you'll get to...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.