– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Specjalista ds. ESG
Polecane oferty - Administracja biurowa
-
Specjalista ds. raportowania ESG
VIAPHARMA Hurtownia Farmaceutyczna Sp. z o.o. Teresin praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat
Specjalista ds. ESG
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Specjalista ds. ESG (Environmental, Social, Governance), czyli specjalista do spraw środowiska, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego to osoba, która pracuje nad identyfikacją czynników ESG, które mogą wpływać zarówno na finansowy, jaki i marketingowy . wizerunkowy wymiar przedsiębiorstwa. Specjalista koordynuje proces zbierania i analizowania danych ESG, dokonuje analiz, m.in. ryzyka środowiskowego, społecznego i korporacyjnego, jak również aktywnie uczestniczy w implementacji strategii ESG do działalności firmy i tworzy raporty z tym związane. Specjalista ds. ESG aktywnie przyczynia się do zwiększenia transparentności działalności organizacji, a także budowania zaufania wśród inwestorów, klientów, organizacji rządowych i pozarządowych oraz innych zainteresowanych stron. Jest to praca odpowiedzialna, niezwykle ciekawa i perspektywiczna.
WYMAGANIA
Pracodawcy najczęściej oczekują od kandydatów na stanowisko specjalisty ESG wyższego wykształcenia, najlepiej związanego ze środowiskiem, energetyką, ekonomią, prawem, zarządzaniem. Warto zainteresować się kierunkami studiów podyplomowych kształcących w dziedzinie ESG, gdyż taki dyplom może być ogromnym atutem. Na rynku spotkać można także certyfikowane kursy związane z równoważnym rozwojem i innymi zagadnieniami związanymi z tą dziedziną. Preferowane są osoby z doświadczeniem w pracy z danymi ESG i standardami raportowania, takimi jak CSRD czy ESRS. Na stanowisku specjalisty ds. ESG istotne są także pewne predyspozycje zawodowe, jak umiejętność analitycznego myślenia, zdolność do pracy zespołowej, komunikatywność (w czasie wykonywania obowiązków niezbędna jest współpraca z innymi działami firmy, a także kontaktowanie się z różnymi podmiotami zewnętrznymi). Co jeszcze warto podkreślić w CV i w czasie rozmowy kwalifikacyjnej? Rekruter z pewnością zwróci uwagę na poziom znajomości języka angielskiego w mowie i piśmie.
WARUNKI PRACY
Większość obowiązków specjalista ds. ESG wykonuje przed komputerem, najczęściej w biurze (ewentualnie home office bądź hybrydowo). Niemniej pracownik odbywa także spotkania z klientami, partnerami korporacyjnymi i innymi interesariuszami. Co jakiś czas może pojawić się także konieczność odbycia podróży służbowej. Pracownicy ESG biorą udział chociażby w konferencjach czy szkoleniach zewnętrznych.
Do czynników utrudniających pracę należeć mogą wysoki poziom stresu np. w czasie spotkań z partnerami korporacyjnymi, instytucjami i prowadzenia negocjacji, a także przy realizacji dużych projektów. Obciążająca psychicznie może być także duża odpowiedzialność ciążąca na pracownikach ESG. Do innych zagrożeń należą te związane z pracą biurową przed komputerem (pogorszenie wzroku czy dolegliwości kręgosłupa).
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na tzw. zielone kołnierzyki, czyli starszych i młodszych specjalistów ESG. Znajomość zagadnień ESG oraz umiejętność ich praktycznego zastosowania otwiera drzwi do pracy w różnych branżach. Najwięcej ofert pracy dotyczy zatrudnienia w korporacjach międzynarodowych, niemniej zainteresowanie tematami zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu widać również na rodzimym podwórku. Branże, na jakie warto zwrócić uwagę w czasie poszukiwania pracy w obszarze ESG, to przede wszystkim branża finansowa, ubezpieczeniowa, energetyczna, a także produkcja przemysłowa. Kolejne możliwe miejsca pracy to firmy konsultingowe i NGO. Specjaliści i specjalistki ds. ESG pracują w działach / zespołach zajmujących się zarządzaniem ryzykiem, raportowaniem niefinansowym, CSR, wdrażaniem strategii zrównoważonego rozwoju.
ZAROBKI
Trendy na rynku pracy wskazują na wzrost zapotrzebowania na ekspertów ds. ESG, co ma pozytywny wpływ na poziom zarobków w tej dziedzinie. Specjaliści i analitycy ds. ESG, zajmujący stanowiska średniego szczebla, zarabiają przeciętnie od kilku do kilkunastu tys. złotych, zależnie od zakresu obowiązków, poziomu odpowiedzialności, umiejętności, a także branży. Co więcej, osoby na stanowiskach zajmujących się ESG często mogą liczyć na atrakcyjne bonusy np. pakiety socjalne, prywatną opiekę medyczną, służbowy sprzęt elektroniczny i inne dodatki.
Praca Specjalista ds. ESGNajnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?