Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk ogłasza konkurs na stanowisko
DYSCYPLINA NAUKOWA: nauki biologiczne
TERMIN SKŁADANIA OFERT: 4 marca 2022 r.
ADRES STRONY ICHB PAN: http://www.ibch.poznan.pl
Kierownik projektu: dr hab. Agnieszka Fiszer, prof. ICHB PAN
Strona www Zakładu Biotechnologii Medycznej: https://portal.ichb.pl/z-d-biotechnologii-medycznej/
Tematyka badawcza: Biologia RNA zawierających ciągi powtórzeń w kontekście ich funkcji oraz chorób neurodegeneracyjnych człowieka
Opis projektu: Badania będą realizowane w ramach projektu 2021/41/B/NZ3/03803 pt. „Funkcja i dysfunkcja ciągów powtórzeń w transkryptach niekodujących i kodujących białka”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.
Celem tego projektu jest odkrycie funkcjonowania szerokiego spektrum cząsteczek RNA zawierających wielokrotne powtórzenia sekwencji trzech zasad, jak i wykazanie jak długość ciągu powtórzeń wpływa na aktywność danego RNA lub kodowanego białka. Skupimy się na ciągach powtórzonej sekwencji CAG (cytozyna-adenina-guanina) w kontekście układu nerwowego. Dla lepszego poznania jak funkcjonuje nasz mózg i jak możemy skutecznie leczyć choroby neurodegeneracyjne, istotne jest poznanie sieci oddziałujących tam cząsteczek, m.in. RNA i białek.
Szczegółowe pytania naukowe, na które chcemy odpowiedzieć w ramach tego projektu, to:
- Jakie funkcje, ważne dla układu nerwowego, pełnią cząsteczki RNA zawierające ciągi powtórzeń CAG?
- Czy istnieje specyficzna sieć oddziałujących RNA zawierających ciągi powtórzeń trójnukleotydowych?
- Jaka jest sieć interakcji białko-białko, w których pośredniczy ciąg glutaminowy?
- Czy niektóre RNA zawierające powtórzenia CAG działają zarówno jako niekodujące RNA, jak i kodujące białka/peptydy?
- Jak długość ciągu powtórzeń CAG / glutamin (w normalnym zakresie) wpływa na funkcjonowanie określonego RNA/białka?
- Jak dysfunkcyjne są somatycznie wydłużone ciągi powtórzeń CAG/glutamin?
Aby odpowiedzieć na te pytania, użyjemy optymalnych modeli biologicznych, tak aby znaleźć wyraźny związek badanych RNA z funkcjonowaniem układu nerwowego. Planowane są między innymi modele pochodzące z indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (iPSC). Koncepcja metodologiczna zakłada wykorzystanie zestawów linii komórkowych o tym samym podłożu genetycznym, co powinno pozwolić na uwydatnienie efektów związanych ściśle z długością ciągu CAG i glutaminowego. Obserwacje na liniach komórkowych zostaną zweryfikowane w tkance mózgowej myszy.
ICHB PAN jest w grupie wiodących jednostek badawczych w Polsce i prowadzi działalność naukową w dziedzinie chemii, biologii molekularnej, biomedycyny i bioinformatyki. Instytut zapewnia dostęp do zaawansowanej technologicznie aparatury badawczej.
- Stopień naukowy doktora w dziedzinie biologii molekularnej, bioinformatyki, biotechnologii, biochemii, medycyny lub pokrewnej*.
- Doświadczenie i znajomość technik stosowanych w biologii molekularnej zwierząt i/lub człowieka
- Udokumentowany dorobek naukowy w formie publikacji w rozpoznawalnych czasopismach naukowych (z bazy Web of Science).
- Bardzo dobra organizacja pracy i silna motywacja do pracy naukowej.
- Umiejętność samodzielnej pracy oraz współdziałania w zespole.
- Bardzo dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie.
Oferta kierowana jest do doświadczonych pracowników naukowych posiadających co najmniej stopień doktora, do realizacji badań z zakresu biologii molekularnej w kontekście chorób człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem analiz RNA, proteomicznych, mikroskopowych oraz generowania linii komórkowych (m.in. w systemie Flp-In T-REx).
*Zgodnie z wymogami NCN przyjęta może zostać tylko osoba, która uzyskała stopień naukowy doktora nie wcześniej niż 7 lat przed rokiem zatrudnienia w projekcie. Okres ten może być przedłużony o czas przebywania w tym okresie na długoterminowych (powyżej 90 dni) udokumentowanych zasiłkach chorobowych lub świadczeniach rehabilitacyjnych w związku z niezdolnością do pracy. Dodatkowo do tego okresu można doliczyć liczbę miesięcy przebywania na urlopach związanych z opieką i wychowaniem dzieci udzielanych na zasadach określonych w Kodeksie pracy, a w przypadku kobiet – 18 miesięcy za każde urodzone bądź przysposobione dziecko, jeżeli taki sposób wskazania przerw w karierze naukowej jest bardziej korzystny.
Zgodnie z wymogami NCN przyjęta osoba musi dodatkowo spełniać jeden z warunków: (I) uzyskała stopień naukowy doktora w podmiocie innym niż Instytut Chemii Bioorganicznej PAN lub (II) odbyła co najmniej 10-miesięczny, ciągły i udokumentowany staż podoktorski w podmiocie innym niż ICHB PAN oraz w kraju innym niż Polska.
- Tworzenie konstruktów genetycznych i wyprowadzanie modyfikowanych linii komórkowych.
- Optymalizacja i wdrażanie protokołów analizy cząsteczek RNA i białek.
- Prezentacja wyników na seminariach zakładowych i innych spotkaniach naukowych.
- Analiza wyników i przygotowywanie manuskryptów publikacji.
- Podanie do Dyrektora ICHB PAN, wraz z deklaracją, że ICHB PAN będzie dla kandydata pierwszym miejscem zatrudnienia.
- CV z informacją o dorobku naukowym, z uwzględnieniem: listy publikacji, patentów, poprzednich miejsc pracy oraz projektów grantowych.
- List motywacyjny zawierający opis dotychczasowej drogi naukowej kandydata, osiągnięcia naukowe oraz dane kontaktowe do trzech pracowników naukowych mogących wystawić referencje.
- Kopię dyplomu potwierdzającego uzyskanie stopnia doktora.
Termin składania dokumentów upływa 4 marca 2022 r.
Po przeprowadzeniu wstępnej weryfikacji na podstawie przesłanych dokumentów wybrani kandydaci będą zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, w wyniku której wyłoniona zostanie osoba rekomendowana do zatrudnienia. Głównymi kryteriami, które będą brane pod uwagę przy selekcji kandydatów będą: (i) dorobek naukowy (publikacje), (ii) kompatybilność dotychczasowego doświadczenia z planowanymi w ramach projektu zadaniami badawczymi (iii) doświadczenie zdobyte na stażach naukowych.
Konkurs zostanie rozstrzygnięty najpóźniej do dnia 31 marca 2022 r.
Pozycja dostępna od kwietnia-maja 2022 (w zależności od rozstrzygnięcia konkursu). Pozycja na okres 28 miesięcy (umowa o pracę) w ramach projektu. Przewidziane wynagrodzenie w ramach projektu wynosi ok. 8 300 zł brutto/miesięcznie.
Zatrudnienie odbędzie się zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy.