Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Jak zwolnić się z pracy?

Jak zwolnić się z pracy?

 
Jak zwolnić się z pracy?

Kiedy obowiązuje nas okres wypowiedzenia? Jak zwolnić się z pracy natychmiast? Zanim powiesz przełożonemu o zamiarze odejścia z pracy, sprawdź, jakie masz prawa i obowiązki wynikające z zakończenia stosunku pracy.

 

Jak się zwolnić z pracy bez okresu wypowiedzenia

 

Jak zwolnić się z pracy? Okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta, szczególnie jeśli zależy nam na osiągnięciu pewnego celu – na przykład skróceniu okresu wypowiedzenia.

 

Przypomnijmy, że zgodnie z Kodeksem pracy strony mają możliwość rozwiązania stosunku pracy w następujący sposób:
• umowa wygasa wraz z wyznaczonym terminem (dotyczy to umów czasowych),
• umowa zostaje wypowiedziana z zachowaniem okresu wypowiedzenia na mocy porozumienia stron (może ją wypowiedzieć zarówno pracodawca, jak i pracownik),
• umowa zostaje wypowiedziana bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracownika, bez winy pracownika lub z winy pracodawcy.

 

Jak się zwolnić z pracy z dnia na dzień?

 

By możliwe było zwolnienie się z pracy bez okresu wypowiedzenia, muszą zostać spełnione określone warunki (informują o tym art. 52., 53. i 55. Kodeksu pracy).

 

Pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę ze skutkiem natychmiastowym, jeśli uzyska orzeczenie lekarskie stwierdzające, że wykonywana praca ma szkodliwy wpływ na jego zdrowie. Jeśli pracodawca nie zmieni warunków pracy podwładnego, by zniwelować czynniki szkodliwe lub nie przeniesie go we wskazanym na orzeczeniu terminie do innej pracy (ale takiej, która jest odpowiednia ze względu zarówno na stan zdrowia, jak i kwalifikacje zatrudnionego), wówczas pracownik może wypowiedzieć umowę z dnia na dzień.

 

Drugim przypadkiem, w którym pracownik może wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym jest ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika przez pracodawcę. Naruszeniem tego typu może być np. niewypłacanie wynagrodzenia, niezapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, nieprzestrzeganie czasu pracy, mobbing i inne formy dyskryminacji itp.

 

W takim wypadku, prócz natychmiastowego zerwania umowy, pracownik może uzyskać odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Przy czym, jak stanowią przepisy: „W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia” (art. 55. § 1. Kodeksu pracy).

 

Zakończenie umowy bez okresu wypowiedzenia musi nastąpić na piśmie oraz z podaniem usprawiedliwiającej je przyczyny. W przypadku, gdy doszło do zawinienia przez pracodawcę, zatrudniony ma miesiąc na wypowiedzenie umowy z tego powodu.


Jak się zwolnić z pracy, żeby dostać zasiłek

 

Wiele osób zastanawiających się, jak się zwolnić z pracy, ma wątpliwości, czy w przypadku wypowiedzenia przez nich umowy będą miały prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Rzeczywiście, zgodnie z art. 75. Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zasiłek nie przysługuje osobie, która w czasie 6 miesięcy przed rejestracją w urzędzie pracy rozwiązała stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem. Niemniej, jeśli pracownik rozwiązał umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy, wówczas zasiłek dla bezrobotnych mu się należy.

 

Zasiłek z urzędu pracy będzie wypłacany również wtedy, gdy doszło do rozwiązania umowy za porozumieniem stron (z zachowaniem okresu wypowiedzenia) z powodu:
• upadłości, likwidacji zakładu pracy,
• zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy,
• zmiany miejsca zamieszkania pracownika.

 

Jak się zwolnić z pracy, żeby dostać odprawę?

 

Czy zwolnienie się z pracy powoduje, że pracownik traci prawo do odprawy? Zgodnie z tzw. ustawą o zwolnieniach grupowych (tj. Ustawą z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników) odprawa wypłacana jest w przypadku zakładów pracy zatrudniających co najmniej 20 osób, w których dochodzi do grupowego zwolnienia (tj. rozwiązywany jest stosunek pracy z przyczyn stojących po stronie pracodawcy). W takim przypadku odprawa należy się pracownikowi, jeśli umowa została wypowiedziana przez pracodawcę lub za porozumieniem stron. Odprawę otrzymują również pracownicy zwalniani indywidualnie, jeśli całkowita przyczyna zwolnień leży po stronie pracodawcy (np. likwidowanie stanowisk w wyniku złego stanu finansowego przedsiębiorstwa).

 

Odprawa nie przysługuje, gdy:
• pracownik sam złoży wypowiedzenie,
• gdy podstawą do rozwiązania stosunku pracy jest wina pracownika.

 

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Kierowca cysterny C+E / ADR

    SIEGER Personaldienstleistungen GmbH   Niemcy, Stuttgart   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 20 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Miejsce pracy: Niemcy / Stuttgart Opis stanowiska: Praca kierowcy cysterny w systemie 12-godzinnym (2-zmianowym, codzienny powrót do bazy). Obowiązki: Transport paliw płynnych; Samodzielny załadunek i rozładunek pojazdów;
  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna   dziś wygasa
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 dni
    Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   dziś wygasa
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!