Praca.pl Poradniki Utrata pracy
Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

 
Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

Zwolnienie z pracy łączy się często z wypowiedzeniem bez świadczenia pracy, dzięki czemu odchodzący z firmy pracownik może od razu szukać nowego zatrudnienia, nie tracąc jednocześnie pensji u dotychczasowego pracodawcy. Zgodnie z Kodeksem pracy w przypadku rozwiązania umowy o pracę (zarówno w przypadku jednostronnego wypowiedzenia umowy przez pracodawcę lub pracownika, jak i rozwiązania umowy za porozumieniem stron) pracodawca może bowiem zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W tym czasie pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

 

Odsunięcie pracownika od pracy

 

Pracodawca korzystający z możliwości zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia nie musi w żaden sposób uzasadniać swojej decyzji: może być ona podyktowana interesem firmy (gdy np. pracodawca utracił zaufanie do pracownika) bądź też dobrem pracownika. Ważne jest to, aby w treści dokumentu wypowiedzenia umowy znalazł się zapis o zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy z podaniem daty, od kiedy zwolnienie to obowiązuje.

Co do zasady, decyzja o odsunięciu pracownika od pracy w związku ze zwolnieniem go z obowiązku wykonywania zadań służbowych w trakcie okresu wypowiedzenia jest podejmowana przez pracodawcę i z jego inicjatywy. Nie ma natomiast przeciwwskazań, aby pracownik poprosił go o to lub zasugerował mu taką możliwość.

 

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy: wzór


Jak powinno wyglądać zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy? Pracodawca zobowiązany jest przedstawić je podwładnemu w formie pisemnej, w sposób jasny i niewzbudzający wątpliwości co do tego, od kiedy osoba, której umowa ulega rozwiązaniu, nie musi już przychodzić do firmy.

Dokument powinien więc zawierać dokładną datę zwolnienia z obowiązku pracy, przy czym data ta nie musi być tożsama z dniem wręczenia wypowiedzenia. Zdarza się, że pracodawca chce, aby osoba odchodząca z pracy dokończyła jeszcze jakieś zadanie lub była obecna w firmie na czas przekazania wiedzy czy narzędzi nowemu pracownikowi – wówczas zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy może zacząć obowiązywać dopiero po kilku dniach od przyjęcia/wręczenia wypowiedzenia.

Wzór zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy przedstawiamy poniżej.

                                                                                                                                              [Miejscowość, data]
[Dane pracodawcy]                                                                                                           [Dane pracownika]


Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę w dniu …, na podstawie artykułu 362  Kodeksu pracy zwalniam Panią/Pana z obowiązku świadczenia pracy w okresie od … do …

                                                                                                             [Podpis i pieczątka pracodawcy]
Więcej artykułów "Utrata pracy"

Polecane oferty

  • Fabryka Armatury IDMAR Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: Aktywne pozyskiwanie i obsługa klientów, Praca na podległym terenie, Realizacja polityki i wyznaczonych celów sprzedażowych, Budowa silnej pozycji firmy na lokalnym rynku, Monitorowanie działań konkurencji, Uczestnictwo w targach. Praca na terenie województwa:...
  • Handlowiec

    Praca.pl Sp. z o.o.   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Wymagania: gotowość do pracy zmianowej; znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie B-2 sprawna obsługa komputera, w szczególności programów biurowych; umiejętność profesjonalnej komunikacji i nawiązywania relacji; świetne umiejętności organizacyjne;
  • Programista / operator tokarek/frezarek CNC z j. angielskim (m/k)

    Trenkwalder   Niemcy, Bochum   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Zakres zadań: konfiguracja i obsługa najnowocześniejszych 3- i 5-osiowych frezarek CNC oraz/lub ustawianie i obsługa najnowocześniejszej tokarki karuzelowej (WEILER, Geminis) z samodzielnym tworzeniem programów na maszynie (Siemens Sinumerik 840D / Fagor), samodzielne tworzenie programów,...
  • Pracownik / pracownica działu stolarni

    Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.   Warszawa, Marsa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? profesjonalną i kompleksową obsługę naszych klientów w zakresie zamówień materiałów docinanych na wymiar (m.in. wycinanie formatek z materiałów drewnianych przy użyciu piły wielkoformatowej i wyrzynarki); indywidualne podejście do potrzeb każdego...
  • Księgowy / Księgowa - Specjalista ds. Podatków

    Praca.pl Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Weryfikacja rejestrów VAT i sporządzanie JPK_V7M; Udział w sporządzaniu rozliczeń podatkowych CIT oraz podatku odroczonego; Księgowanie odsetek od pożyczek; Analiza zakupionych usług na potrzeby naliczenia wartości podatku u źródła (WHT) Monitorowanie i wsparcie...
  • Asystentka stomatologiczna / Asystent stomatologiczny

    Praca.pl Sp. z o.o.   Gdańsk    praca stacjonarna
    asystent  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Wymagania: umiejętność pracy ze stomatologiem "na cztery ręce" otwartość na podwyższania swoich kwalifikacji zawodowych; sumienność, dokładność i rzetelność; umiejętność pracy w zespole; doświadczenie w pracy z chirurgiem i / lub uprawnienia higienistki stomatologicznej jako dodatkowy atut;

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.