Praca.pl Poradniki Utrata pracy
Zmiany w przepisach dotyczących powrotu do pracy po bezprawnym zwolnieniu

Zmiany w przepisach dotyczących powrotu do pracy po bezprawnym zwolnieniu

 
Zmiany w przepisach dotyczących powrotu do pracy po bezprawnym zwolnieniu

Od niedawna obowiązują nowe przepisy dotyczące przywrócenia do pracy po nieuprawnionym rozwiązaniu umowy z podwładnym. Sprawdź, jakie obecnie przysługuje odszkodowanie za bezprawne zwolnienie z pracy.

 

Co zmieniło się w przepisach?

 

7 listopada 2019 r. zaczęła obowiązywać ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzone zmiany dotyczą m.in. takich kwestii jak zwolnienie z pracy w przypadku, gdy pracodawca nie miał prawa zastosowania takiego środka. Nowe rozwiązanie prawne wzmacnia pozycję byłego podwładnego w sporze z byłym szefem.

 

Przypomnijmy, że zwolnienie z pracy przez pracodawcę w przypadku umowy etatowej podlega ścisłym regulacjom. Na przykład gdy pracodawca rozwiązuje umowę z podwładnym uzasadniając to likwidacją stanowiska, nie może następnie zatrudnić innej osoby wykonującej zbliżone obowiązki (nawet jeśli jej stanowisko zostało nazwane inaczej).

 

Ponadto, w przypadku wielu osób na tym samym stanowisku decyzja o rozwiązaniu umowy z konkretnym pracownikiem powinna wynikać z obiektywnych pobudek (jak staż pracy, wyniki), a nie osobistych preferencji szefa.

 

Dyscyplinarne zwolnienie z pracy może z kolei zastosować jedynie z uwagi na ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Na dodatek szef może sięgnąć po zwolnienie dyscyplinarne tylko w okresie nieprzekraczającym miesiąca od zawinienia pracownika.

 

Prawo ochrania również kobiety w ciąży, z którymi możliwość rozwiązania umowy jest skrajnie ograniczona.

 

W przypadku bezprawnego zwolnienia z pracy zatrudnieni mogą dochodzić swoich praw w sądzie pracy. Dzięki nowelizacji decyzję o przywróceniu niewłaściwie zwolnionego do pełnienia obowiązków może wydać już sąd I instancji. W efekcie pracodawca będzie musiał z powrotem dopuścić do pracy podwładnego już na tym etapie postępowania. Firma może odwołać się od wyroku, jednak w okresie oczekiwania na uprawomocnienie orzeczenia przez sąd kolejnej instancji ma obowiązek zatrudniać podwładnego.

 

Przywrócenie do pracy po bezprawnym zwolnieniu

 

Wprowadzenie tej zmiany do Kodeksu postępowania cywilnego ma umożliwić szybszy powrót do pracy niesłusznie zwolnionym osobom. Przywrócenie do pracy odbywa się na podstawie wniosku zatrudnionego do sądu I instancji, dołączonego do pozwu.

 

Rozwiązanie to budzi jednak wiele obaw. Możliwe jest, że sąd II instancji rozstrzygnie, że pracownik został zwolniony zgodnie z prawem. Ponadto powstają wątpliwości, co w sytuacji, gdy w czasie oczekiwania na uprawomocnienie się wyroku podwładny dopuści się czynu zagrażającego zwolnieniem dyscyplinarnym. Firma ma prawo zwolnić wówczas pracownika, jednak jeśli pracownik się od takiej decyzji odwoła, sytuacja jeszcze bardziej się skomplikuje. Wciąż nie wiadomo również, jak powinien postąpić pracodawca, jeśli przywrócony do pracy podwładny po prostu nie stawi się w miejscu pracy.

 

Więcej artykułów "Utrata pracy"

Polecane oferty

  • Projektant / Asystent Projektanta instalacji OZE oraz układów automatyki i telemechaniki EAZ

    2MKP Energia Sp. z o.o.   Warszawa, Al. Stanów Zjednoczonych 72    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / praktykant/stażysta / asystent  umowa o pracę / o dzieło / zlecenie / o staż/praktykę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    uczestniczenie w opracowywaniu projektów technicznych instalacji fotowoltaicznych, turbin wiatrowych, uczestniczenie w pozyskiwaniu warunków przyłączenia instalacji fotowoltaicznych oraz turbin wiatrowych do sieci elektroenergetycznej, uczestniczenie w pozyskiwaniu warunków zabudowy oraz...
  • Specjalista ds. Obsługi Świadczeń NNW

    GRUPA PZU   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Merytoryczna obsługa świadczeń z tytułu umów ubezpieczeń; Analiza zgłoszenia, załączonej dokumentacji oraz ustalenie odpowiedzialności i przysługujących świadczeń; Komunikacja z Klientami w zakresie realizacji świadczeń; Przygotowanie decyzji o przyznaniu bądź odmowie wypłaty...
  • Ekspert ds. Obsługi Szkód Klientów Korporacyjnych

    GRUPA PZU   Kraków    praca hybrydowa
    ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Obsługa w pełnym zakresie szkód majątkowych klientów korporacyjnych; Tworzenie i aktualizacja rezerw na odszkodowania; Przeprowadzanie oględzin miejsca i przedmiotu szkody w terenie, uczestniczenie w spotkaniach, negocjacjach z klientem; Pozyskiwanie niezbędnych dokumentów i informacji,...
  • Praca.pl Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat / część etatu / tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zadania: sprzedaż produktów leczniczych oraz wyrobów medycznych; udzielanie informacji dotyczących działania i stosowania produktów leczniczych i wyrobów medycznych; sporządzanie leków recepturowych; monitorowanie stanów magazynowych w aptece;
  • Programista / operator tokarek/frezarek CNC z j. angielskim (m/k)

    Trenkwalder   Niemcy, Bochum   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    8 godz.
    Zakres zadań: konfiguracja i obsługa najnowocześniejszych 3- i 5-osiowych frezarek CNC oraz/lub ustawianie i obsługa najnowocześniejszej tokarki karuzelowej (WEILER, Geminis) z samodzielnym tworzeniem programów na maszynie (Siemens Sinumerik 840D / Fagor), samodzielne tworzenie programów,...
  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.