Praca.pl Poradniki Utrata pracy
Utrata pracy – początek czegoś nowego

Utrata pracy – początek czegoś nowego

 
Utrata pracy – początek czegoś nowego

Utrata pracy – co dalej

 

Każdy, kto choć raz otrzymał wypowiedzenie, doskonale wie, jak trudna to sytuacja. Utrata pracy to jednak nie tylko koniec, to przede wszystkim początek i tylko od ciebie zależy, czy będzie to początek nowego, udanego zawodowego życia.

 

Zostałeś zwolniony? W twojej głowie kłębi się milion myśli. Co teraz? Czy, a jeśli tak – to kiedy, uda mi się znaleźć coś nowego? Dlaczego akurat ja straciłem pracę

 

Gdy opadną pierwsze emocje po otrzymaniu wypowiedzenia, warto na spokojnie zastanowić się i dokładnie przeanalizować sytuację, w jakiej się znalazłeś. Oczywiście przy utracie pracy niewielu z nas będzie umiało optymistycznie podejść do sprawy. Dla zdecydowanej większości teksty w stylu „to nie koniec świata”, „teraz czas pomyśleć o sobie”, „przecież nigdy nie lubiłeś tej pracy” czy „wreszcie będziesz mieć czas na spełnienie marzeń” odniosą raczej przeciwny skutek od zamierzonego. Jeśli jednak spojrzysz na sytuację utraty pracy z dystansem, może rzeczywiście okazać się, że otworzą się przed tobą zupełnie nowe szanse i możliwości.

 

Czas na zmianę zawodu

 

Jeśli po spokojnej, rzeczowej analizie dojdziesz do wniosku, że praca, którą właśnie straciłeś, faktycznie nie była szczytem twoich marzeń i tak naprawdę od dawna jej nie lubiłeś, warto zadać sobie kilka pytań:
- Czy nadal chcę pracować w tej branży?
- Czy naprawdę powinienem/powinnam szukać podobnego stanowiska?
- Czy moje zarobki były satysfakcjonujące?
- Czy lubiłem/lubiłam swoją pracę?


Być może odpowiedzi na te pytania sprawią, że pomyślisz o całkowitej zmianie kierunku i przekwalifikowaniu.

 

Przejście do innej branży wcale nie musi oznaczać długotrwałego i kosztownego procesu. Czas i pieniądze są zwykle dwoma głównymi czynnikami, które sprawiają, że odkładamy takie decyzje w nieskończoność. Właśnie dlatego utrata pracy, jakkolwiek trudna do zaakceptowania, jest – paradoksalnie – jednym z najlepszych momentów na takie zmiany. Zyskujesz niezbędny czas. O ile na studia podyplomowe potrzeba go więcej, o tyle na kurs zawodowy czy szkolenie potrzebujemy zwykle od kilku tygodni do ok. 3-4 miesięcy. Może warto pomyśleć o takim rozwiązaniu?

 

Nowa praca - jaki zawód wybrać?   

 

Decyzji o wyborze nowego zawodu nigdy nie podejmujmy pochopnie, pod wpływem impulsu (np. informacji o wysokości zarobków na wybranym stanowisku lub w danej branży). Nawet jeśli już się zdecydowałeś, bo np. wybrany zawód jest mniej lub bardziej powiązany z twoją dotychczasową branżą, umiejętnościami lub hobby, wcześniej warto dokładnie przeanalizować sytuację. W jaki sposób?

 

Po pierwsze – przejrzeć dostępne ogłoszenia i oferty pracy. Należy także zawrócić uwagę na sytuację gospodarczą w twoim regionie – kierunki rozwoju, dostępność środków unijnych, plany inwestycyjne istniejących firm i tych, które dopiero zamierzają otworzyć swoje siedziby.  

 

Po drugie – zasięgnąć języka, popytać znajomych, poszukać osób pracujących w danym zawodzie, skorzystać z sieci kontaktów w mediach społecznościowych i porozmawiać o realiach panujących w danej branży. Może się bowiem okazać, że rozmijają się one z twoimi dotychczasowymi wyobrażeniami i oczekiwaniami.

 

Po trzecie – poszukać nowych ścieżek i możliwości. Warto też bardzo dokładnie przeanalizować obowiązujące trendy na rynku pracy. Co jakiś czas w mediach pojawiają się różne analizy i listy tzw. zawodów przyszłości. Takie raporty mogą być świetną inspiracją dla osób szukających nowego pomysłu na siebie.

 

Jak znaleźć nową pracę?

 

Jeśli pracowałeś w nieprzyszłościowej branży, chciałbyś to zmienić i przekwalifikować się, ale nie do końca potrafisz zdecydować w jakim kierunku, warto zasięgnąć opinii doradcy zawodowego. To on pomoże ci znaleźć twoje mocne strony i kluczowe kompetencje. Doradzi, które umiejętności warto uzupełnić, wskaże możliwości dalszego rozwoju zawodowego. Podpowie np. czy twoje pomysły są zbieżne z aktualnymi trendami na rynku pracy w regionie lub, czy masz odpowiednie predyspozycje do prowadzenia własnego biznesu.

 

Gdy już podejmiesz decyzję, w jakim kierunku chcesz się dalej rozwijać, czas na wybór odpowiedniego sposobu. Przy wyborze kursu zawodowego czy szkolenia warto zwrócić uwagę na jednostki organizujące zajęcia – jak długo działają na rynku, jakie jest praktyczne doświadczenie kadry, jakie zdobyli certyfikaty i zaświadczenia, jak wygląda szczegółowy program zajęć.

 

Zawsze należy pamiętać, że utrata pracy, stres związany z otrzymaniem wypowiedzenia, nigdy nie powinny nas paraliżować i blokować kolejnych kroków zawodowych. To co było przykrym doświadczeniem może okazać się cenna lekcją, niezbędną do znalezienia wymarzonego stanowiska.

 

Więcej artykułów "Utrata pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi klienta z językiem niemieckim

    Foundever   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do twoich zadań należeć będzie: Telefoniczna oraz emailowa obsługa klientów branży turystycznej zgodna z najwyższymi standardami; Zaangażowanie i zrozumienie problemów klienta aby jak najlepiej mu pomóc. Dążenie do osiągania wyznaczonych przez managerów wskaźników zadowolenia klientów.
  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: sadzenie, zbiór, pakowanie, sortowanie, mycie warzyw; praca na polu i na hali (w zależności od rodzaju pracy) Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od kwietnia 2024 Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego,...
  • Kierownik / Inżynier budowy - instalacje sanitarne

    BK BUD sp. z o.o.   Wrocław    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków nadzorowanie i realizacja prac sanitarnych; kompletowanie dokumentacji budowlanej; pomoc w obliczeniach przedmiarów robót; pomoc w kosztorysowaniu robót budowlanych; współpraca z innymi pracownikami budowy; kontakt z Podwykonawcami oraz dostawcami; kontakt z...
  • Inżynier elektryk

    BK BUD sp. z o.o.   Wrocław    praca mobilna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków pomoc oraz wsparcie Kierownika Robót Elektrycznych w nadzorowaniu i realizacji prac elektrycznych; kompletowanie dokumentacji budowlanej; pomoc w obliczeniach przedmiarów robót; pomoc w kosztorysowaniu robót budowlanych; współpraca z innymi pracownikami budowy;...
  • Kierownik Działu Pielęgniarskiego

    LUX MED Sp. z o.o.   Łódź, Al. Piłsudskiego 87​    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie podległym personelem: pielęgniarki, położne, opiekunowie medyczni; odpowiedzialność za sporządzanie grafików dla podległego personelu; rekrutacja i szkolenie pracowników; nadzór nad przestrzeganiem standardów medycznych i jakością świadczeń;...
  • Kierownik Działu Pielęgniarskiego

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Domaniewskia 5    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie podległym personelem: pielęgniarki, położne, opiekunowie medyczni; odpowiedzialność za sporządzanie grafików dla podległego personelu; rekrutacja i szkolenie pracowników; nadzór nad przestrzeganiem standardów medycznych i jakością świadczeń;...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.