Praca.pl Poradniki Utrata pracy
Lenistwo w pracy - za obijanie się w pracy możesz skończyć z wypowiedzeniem

Lenistwo w pracy - za obijanie się w pracy możesz skończyć z wypowiedzeniem

 
 Lenistwo w pracy - za obijanie się w pracy możesz skończyć z wypowiedzeniem

Do leniuchowania w pracy mało kto chce się otwarcie przyznać. Według różnych badań ci, którzy mówią o swoim lenistwie, szacują je na około 2 godziny dziennie. Czas ten pożytkują przede wszystkim na przeglądanie portali społecznościowych. Galeria zdjęć, komentarze czy aktualizacja statusu są tym, co zabiera „leniuchom” najwięcej służbowego czasu.

 

Leniwy pracownik – czyli kto?

 

W pierwszej kolejności intensywnie poszukujemy pracy. Pieczołowicie przygotowujemy się do rozmowy kwalifikacyjnej, pokazujemy siebie z jak najlepszej strony i… dostajemy etat. Czujemy radość, zapał, staramy się być punktualni, angażujemy się w nowe obowiązki. Dodatkowy raport czy cztery spotkania więcej tygodniowo z kluczowymi klientami firmy nie stanowią dla nas problemu. Mija trochę czasu i nasz zapał słabnie. Coraz częściej udajemy, że nie skończyliśmy poprzedniego zadania, żeby chwilę poprzeglądać ulubione strony. Na każde nadliczbowe zlecenie reagujemy jak na wielką niesprawiedliwość i najchętniej oddajemy je kolegom. Praca przestała być dla nas wyzwaniem, a nużącą koniecznością. Ten scenariusz wygląda znajomo?

 

Lenistwo w pracy bardzo często jest wynikiem utraty motywacji do pracy. Warunki panujące w firmie, zlecane projekty i stawiane oczekiwania nie są dla nas wystarczającym bodźcem do podjęcia wysiłku poza niezbędne minimum. Pozwalamy sobie na obijanie się również wtedy, jeśli czujemy, że nikt od nas więcej nie wymaga. Chętniej tracimy czas w pracy, jeśli nie mamy z niej satysfakcji – szczególnie finansowej. Gdy zawodowe zadania nas nudzą, również więcej przesiedzimy na krześle, nie robiąc niczego pożytecznego. Ponieważ jednak czas w firmie trzeba jakoś zapełnić, szukamy bardziej interesujących alternatyw. Filmiki, zakupy online, newsy sportowe czy lifestyle’owe – a zegar tyka.

 

Bardziej odważni piją kolejną kawę z koleżeństwem. Przecież kiedyś trzeba opowiedzieć o weekendzie, zapytać o dzieci i kolejny raz podkreślić, że szef nie dał podwyżki. Wiele osób przeciąga również przysługujący ustawowo czas wolny w czasie pracy, na przykład 5-minutową przerwę na godzinę pracy przy komputerze czy 15-minutową przerwę lunchową.

Ci, którym stanowisko pozwala, załatwiają prywatne sprawy poza biurem, niekoniecznie zgłaszając ten fakt przełożonym. Wizyta w urzędzie, odbieranie paczek, przewożenie dzieci z punktu A do B, a nawet domowe zakupy – w tym wypadku niektórzy pracownicy wykazują się prawdziwą kreatywnością.

 

Sposób na lenistwo

 

Obijanie w pracy generuje straty dla przedsiębiorstwa, które płaci za bezproduktywny czas zatrudnionych osób. Na lenistwie tracą również pracownicy, ponieważ nie rozwijają się zawodowo i nie odczuwają satysfakcji ze swojej pracy. Co zrobić, by zwalczyć to zjawisko?

 

Firma powinna przede wszystkim zadbać o sprawnie funkcjonujący system motywacyjny. Za wzmożoną aktywność podwładni powinni być nagradzani w stopniu współmiernym do podejmowanego wysiłku – niekoniecznie finansowo, choć premie i dodatki należą do najsilniejszych bodźców, skłaniających do intensywniejszej pracy. Istotne jest również to, by menedżerowie zadbali o dobrą atmosferę w zespole. Czy są w nim ci, które demotywują innych? A może niektóre osoby są faworyzowane? Kluczową kwestią w zwalczaniu zjawiska lenistwa jest też sprawiedliwy i odpowiadający możliwościom rozkład pracy. Chodzi o to, by podwładni nie czuli się przytłoczeni nawałem zadań, a z drugiej strony ich czas służbowy został w pełni wykorzystany.

 

Co mogą zrobić sami pracownicy, by powstrzymać się od leniuchowania w godzinach służbowych? Tu zadanie jest nieco trudniejsze, wymaga bowiem zmiany podejścia do swojej pracy. Trzeba zadać sobie pytanie, czy dana czynność wciąż sprawia nam satysfakcję, albo co możemy zrobić, by zadania znów stały się dla nas interesujące. Jeśli nie narzuca nam ich przełożony, sami wyznaczmy sobie małe cele i nagradzajmy się na ich realizację. Warto jest też pomyśleć o dodatkowych kursach i szkoleniach, które pozwolą nam rozwinąć swoje umiejętności, nawet w obszarach, których wcześniej nie braliśmy pod uwagę. Zapytajmy też przełożonego o perspektywy rozwoju w firmie – czy przewiduje się awanse, premie dla pracowników wybijających się na tle innych? Natomiast jeśli w danym przedsiębiorstwie nie umiemy dostrzec już niczego rozwojowego, podjęte działania nie pomagają i wciąż mamy poczucie, że tracimy czas – może warto zastanowić się nad zmianą pracy lub nawet branży.

 

Sankcje za lenistwo

 

Należy również pamiętać, że niewypełnianie obowiązków służbowych przez pracownika podlega sankcjom przewidziany przez Kodeks pracy. Za niestosowanie się do poleceń służbowych, niewłaściwe pożytkowanie czasu pracy grożą sankcje nagany i upomnienia (w tym wypadku pracodawca nie może jednak nałożyć kary pieniężnej). Ponadto w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy bądź ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych podwładny może zostać zwolniony dyscyplinarnie.

 

Więcej artykułów "Utrata pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier elektryk

    Atum Energy Sp. z o.o.   Łódź, ul. Rzgowska 349    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   8 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Czym będziesz się u nas zajmować? opiniowanie rozwiązań technicznych w zakresie urządzeń i sieci elektroenergetycznych związanych z energetyką fotowoltaiczną; przygotowanie koncepcji oraz elektrycznych rozwiązań dla rozdzielnic niskiego napięcia w oparciu o specyfikację klienta oraz...
  • Kierownik budowy

    Vp Invest Development SPK   Warszawa    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Pełnienie funkcji kierownika budowy zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawa budowlanego. Weryfikacja dokumentacji projektowej. Nadzorowanie stopnia zaawansowania prac, zgodności z harmonogramem, przyjętymi założeniami projektowymi oraz standardami jakościowymi. Prowadzenie kontroli...
  • Pracownik elewacyjny

    PHUB MARIUSZ WIŚNIEWSKI   Warszawa   
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Poszukujemy pracowników z całej Polski do wykonywania prac elewacyjnych (ocieplenia) w budynkach jednorodzinnych na terenie Warszawy.
  • Specjalista ds. Techniczno - Administracyjnych

    LUX MED Sp. z o.o.   Toruń    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twoje zadania: prowadzenie przeglądów technicznych, umawianie serwisów, bieżące utrzymanie infrastruktury budynkowej, naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne; rozliczanie mediów, uczestnictwo w realizacji zadań remontowych, likwidacja awarii elementów budowlanych, instalacji i urządzeń;...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz (Punkt Szczepień dla Dzieci)

    LUX MED Sp. z o.o.   Szczecin, ul. Mickiewicza 128A    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / o dzieło / kontrakt B2B
    1 godz.
    Oczekiwania wobec Ciebie:​ wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na kierunku pielęgniarstwo; aktualne prawo wykonywania zawodu; ukończony kurs specjalistyczny z zakresu szczepień; doświadczenie w pracy w punkcie szczepień dla dzieci;...
  • Lekarz Stomatolog (endodoncja pod mikroskopem)

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior
    1 godz.
    Nasze oczekiwania wobec Ciebie: wykształcenie kierunkowe - dyplom lekarza dentysty (mile widziana ukończona specjalizacja z endodoncji lub ostatnie lata szkolenia specjalizacyjnego), doceniamy doświadczenie zawodowe w zakresie endodoncji, ukończony kurs ochrony radiologicznej, empatia – Ty...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.