Praca.pl Poradniki Utrata pracy
Korzyści zwolnienia z pracy – 5 pozytywnych aspektów utraty pracy

Korzyści zwolnienia z pracy – 5 pozytywnych aspektów utraty pracy

 
Korzyści zwolnienia z pracy – 5 pozytywnych aspektów utraty pracy

Utrata pracy – co dalej


Jest pewnie garstka ludzi, którzy mogą powiedzieć: „Zostałem zwolniony z pracy. To wspaniała wiadomość, bo przecież o nic nie muszę się martwić” albo „Straciłam pracę. Będę miała dużo czasu na przyjemności”. Dla znakomitej większości wypowiedzenie umowy oznacza brak stabilności finansowej i wiążący się z nim niepokój. Nie wiadomo przecież kiedy dostaniemy kolejną pracę czy wystarczy nam oszczędności, by żyć na dotychczasowym poziomie i jak odnajdziemy się w nowej rzeczywistości.

Warto jednak poświęcić chwilę i spojrzeć na naszą życiową sytuację z nieco innej strony. Utrata pracy jest trudnym, stresującym doświadczeniem, ale choć wydaje się to paradoksalne, może być początkiem dobrych zmian w życiu.

 

Weryfikacja dotychczasowej ścieżki zawodowej

 

Codzienna praca po pewnym czasie tak wchodzi w nawyk, że możemy nie zauważyć, kiedy zmieni się z rozwijającego zajęcia w rutynę nieprzynoszącą przyjemności. Jeśli od lat zajmowałeś to samo stanowisko – było bezpiecznie, ale nie do końca satysfakcjonująco, to zwolnienie lub odejście z pracy jest dobrą okazją do przemyślenia, co chciałbyś robić. Warto opracować sobie plan działania, ocenić, czy chcemy poszukać pracy na tym samym stanowisku, czy spróbujemy sił w innej branży. Zweryfikujmy, co potrafimy i wykorzystajmy to! Jeśli pracodawca zwalnia pracownika, to musi mieć ku temu powody. Warto przeanalizować dokładnie własną sytuację i wyciągnąć z niej wnioski.

 

Rozwijanie zainteresowań

 

Czas poszukiwania nowego zajęcia warto też potraktować, jako idealny moment na powrót do odłożonych na bok i zaniedbanych aktywności, które poszerzą zakres posiadanych kwalifikacji i mogą się okazać kartą przetargową w procesie rekrutacji. Strata pracy to czas, w którym nie aktywności nie ogranicza sztywny grafik pracy. Można więc zapisać się na długo odwlekany kurs, nauczyć nowych rzeczy, rozwinąć. Spójrz na swoją sytuację jako na szansę i nie marnuj ani chwili. Działaj!

 

Zwolnienie z pracy – motywator do działania


Od jakiegoś czasu myślałeś o założeniu firmy? Praca sprawiała ci ostatnio mniej przyjemności? Wiadomość o jej stracie może być czynnikiem, który sprawi, że podejmiesz długo odwlekaną decyzję o otworzeniu własnej działalności. Utrata dotychczas zajmowanego stanowiska może pobudzić „ducha przedsiębiorczości” i sprzyjać powstaniu nowej inicjatywy, która będzie zwrotem w karierze.

 

Czas dla najbliższych

 

Dzisiejsze tempo pracy oraz rosnące wymagania wobec pracowników sprawiają, że coraz mniej czasu poświęca się relacjom międzyludzkim. Odbija się to negatywnie nie tylko np. na rodzinie, ale również na samych zatrudnionych, żyjących w bolesnym rozdźwięku pomiędzy sferą prywatną a zawodową. Pracownicy powodowani wyrzutami sumienia oraz lękiem o najbliższych niedostatecznie skupiają się na swojej pracy, osiągają słabsze wyniki oraz są mniej kreatywni.

Zwolnienie z pracy sprawia, że zyskuje się czas, którego do tej pory brakowało na życie prywatne. Oczywiście, na dłuższą metę obowiązki domowe mogą nużyć i sprawiać trudności, mogą jednak stać się kopalnią kreatywnych pomysłów, pomocnych w rozwoju przyszłej kariery. „Rygor zawodowy sprawia, że wiele idei nie może się urzeczywistnić. W momencie utraty pracy, kiedy nie ma już tych ograniczeń, wiele z nich może zostać wprowadzonych w życie. Brak zawodowego stresu sprawia, że jesteśmy bardziej otwarci na nowe rozwiązania, które mogą być źródłem przyszłego sukcesu w karierze” – mówi Michał Filipkiewicz, ekspert portalu Praca.pl.

 

Odpoczynek


W natłoku codziennych zawodowych obowiązków, stresujących wyzwań i wymagających rozmów z przełożonymi łatwo zaciera się granica pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Przeniknięcie się tych dwóch światów może skutkować takimi negatywnymi reakcjami jak pracoholizm czy stany nerwicowe i depresyjne. Pojawienie się wolnego czasu, na który do tej pory nie było miejsca, zaburza dotychczasową harmonię i wywołuje niepokój, ale z drugiej strony bywa niezbędne z psychologicznego punktu widzenia, by nabrać nowych sił i dowiedzieć się czegoś o sobie.

Konieczność zakończenia pewnego etapu zawodowego i wejście w tryb poszukiwania pracy często są silnym źródłem stresu. Jednak, choć być może osobie bezrobotnej ciężko to przyjąć, ta trudna sytuacja może okazać się nowym początkiem dobrych zmian na zawodowej ścieżce.

Więcej artykułów "Utrata pracy"

Polecane oferty

  • Buhl Gmbh
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / o pracę tymczasową / na zastępstwo  pełny etat / tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Prowadzenie projektu: planowanie prac, ustalanie potrzeb osobowych, sprzętowych, materiałowych; Raportowanie postępów, rozliczanie projektu ze zleceniodawcą; Koordynowanie budowy, wykorzystanie zasobów osobowych i sprzętowych, zapewnienie jakości; Planowanie, koordynowanie oraz nadzór nad...
  • Programista / operator tokarek/frezarek CNC z j. angielskim (m/k)

    Trenkwalder   Niemcy, Bochum   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    10 godz.
    Zakres zadań: konfiguracja i obsługa najnowocześniejszych 3- i 5-osiowych frezarek CNC oraz/lub ustawianie i obsługa najnowocześniejszej tokarki karuzelowej (WEILER, Geminis) z samodzielnym tworzeniem programów na maszynie (Siemens Sinumerik 840D / Fagor), samodzielne tworzenie programów,...
  • Kierownik Punktu Sprzedaży Plusa i Polsat BOX

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   4 550 - 8 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Obsługa Klientów Plusa i Polsat Box w Punkcie Sprzedaży; Koordynacja pracy zespołu oraz obsługa systemu raportowo-sprzedażowego; Wspieranie bieżących działań sprzedażowych; Bieżąca komunikacja z siecią sprzedaży i firmami współpracującymi; Obsługa mailowych skrzynek...
  • Asystent Dyrektora

    NADZEYA KHAROSHKA NDIAX   Warszawa    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa zlecenie  pełny etat   5 000 - 7 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Opis stanowiska Wyszukiwanie informacji na żądanie i prezentowanie ich w uporządkowanej formie; Wykonywanie połączeń telefonicznych i wysyłanie listów biznesowych; Organizacja spotkań biznesowych, wydarzeń; Wykonywanie osobistych zleceń (organizacja podróży, umawianie wizyt u lekarza itp.)
  • Starszy Specjalista ds. Bezpieczeństwa Sieci LTE

    PGE Systemy   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Do głównych zadań osoby zatrudnionej należeć będzie: Aktywny w udział we wdrażaniu rozwiązań bezpieczeństwa dla sieci telekomunikacyjnej LTE450, Udział w procesie projektowym w zakresie identyfikacji i oceny spełnienia wymagań bezpieczeństwa, Przeglądy dokumentacji projektowych pod...
  • Specjalista ds. Nadzoru Sieci LTE

    PGE Systemy   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Do głównych zadań osoby zatrudnionej należeć będzie: Monitorowanie parametrów działania urządzeń i usług LTE450 w Centrum Nadzoru Sieci (NOC). Weryfikowanie alarmów z systemów monitorowania sieci i usług oraz nadzór nad ich rozwiązywaniem. Obsługa prostych incydentów...

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.