Praca.pl Poradniki TSL
Na czym polega praca w spedycji?

Na czym polega praca w spedycji?

 
Na czym polega praca w spedycji?

Spedytor najczęściej wykonuje następujące czynności:
- opracowuje instrukcje wysyłkowe i informacje dla klientów,
- sporządza umowy, organizuje i rozlicza odprawy celne,
- prowadzi rozliczenia towarów, rozliczenia wysyłki towarów oraz korespondencję z kontrahentami, urzędami.

Praca spedytora jest nadzorowana i okresowo konsultowana przez zwierzchnika. Zazwyczaj pracuje 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu, w biurze lub magazynach. Mogą się zdarzyć sytuacje, kiedy godziny pracy zostają przedłużone lub obejmują także weekend albo funkcjonuje system zmianowy. Telefon, komputer i faks to główne narzędzia pracy.

Cechy dobrego spedytora:
- umiejętność organizacji pracy,
- zdolności analityczne,
- podzielność uwagi, dobra pamięć,
- umiejętność negocjacji,
- inicjatywa i łatwość nawiązywania kontaktów,
- odporność na stres.

Specyfika zawodu wymaga samodzielności w organizowaniu sobie stanowiska pracy, jednak niezbędna jest także umiejętność pracy w zespole, współdziałania.

Duża część zadań polega na sprawnym opracowywaniu trasy transportu, dlatego pożądana jest także wyobraźnia przestrzenna. Jeżeli pracownik zajmuje się importem i eksportem towarów, to znajomość języków obcych jest niezbędna.

Mówiąc o spedytorze przez duże „S” na myśli mamy oczywiście osobę doświadczoną, zdolną do szybkich i trafnych decyzji, która w swojej karierze stawiała czoła niejednej kryzysowej sytuacji, znającą rynek i jego kaprysy oraz świetnie radzącą sobie w kontaktach zarówno z przewoźnikami, jak i klientami.

Jednak zanim spedytor dorobi się tego dużego „S” czeka go długa droga. Na samym jej początku kariera w spedycji zdaje się być bardzo kuszącą opcją – motywacyjny system premiowy, wysokie zarobki, duża samodzielność w działaniu, ciekawość, co spotyka go w kolejnym kroku. Fakt, iż pracy w spedycji próbuje z powodzeniem wiele osób, które kończyły studia filologiczne, udowadnia, że jeśli mamy niezbędne do tej pracy narzędzie, jakim jest język obcy, zdobycie innych nie stanowi na ogół wielkiego problemu. Plusem pracy w spedycji jest więc teoretyczna łatwość wejścia w zawód.

Generalnie praca ta wymaga wiedzy, którą można stosunkowo szybko przyswoić – mówimy tu oczywiście o wiedzy wymaganej do sprawnej realizacji zleceń w danej firmie, w określonym obszarze działań. O ile fachu lekarza czy prawnika nikt nie nauczy się w pół roku, o tyle półroczne szkolenie początkującemu spedytorowi pozwala na całkiem swobodne samodzielne poruszanie się w branży TLS.

Trudności i wyzwania w codziennej pracy

Praktyka szybko dyskwalifikuje osoby nieradzące sobie z wielozadaniowością - to umiejętność niezbędna do osiągania dobrych wyników. Wiąże się to ściśle z ryzykiem zawodowym. Jednoczesne zajmowanie się kilkudziesięcioma ładunkami dziennie u osoby nieprzywykłej do takiego trybu pracy może prowadzić do błędów. Niestety, w tym zawodzie nawet drobne pomyłki, np. błąd w wymiarach ładunku, który w innych okolicznościach nazwalibyśmy „literówką”, mogą mieć poważne konsekwencje.

Dodatkowa trudność pracy spedytora to łączenie skuteczności działania z wysoko rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi. Zdolności negocjacyjne, profesjonalizm, umiejętność zdefiniowania i sprecyzowania potrzeb klienta, zaufanie i chęć do współpracy ze strony przewoźników – wszystko to składa się na wynik w postaci marży czy liczby zrealizowanych zleceń. Dla osób znających języki, które posiadają łatwość uczenia się nowych rzeczy, taka praca może się okazać wyzwaniem, które warto podjąć.

Jest to jednak jeden z tych zawodów, do których trzeba się „przymierzyć” w praktyce, by stwierdzić z całą pewnością, że się nadajemy. Jeśli w codzienności walki z wymaganiami klientów, goniącymi terminami, wycenami „na wczoraj”, niezbyt skorymi do kompromisu przewoźnikami odnajdziemy ten moment dnia, w którym pojawiać się będzie uczucie satysfakcji, to znak, że jesteśmy na dobrej drodze do dużego „S”.

Artur Olejniczak Sekretarz Redakcji Czasopisma Logistyka Instytut Logistyki i Magazynowania

Więcej artykułów "TSL"

Polecane oferty

  • Magazynier

    Starmag Sp. z o.o.   Koluszki    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: Kompletowanie zamówień. Obsługa wózków jezdniowych. Praca ze skanerem. Przygotowanie towaru do wysyłki. Inne zlecone prace magazynowe. Wymagane: Posiadanie uprawnień UDT do obsługi wózków widłowych.
  • Kierowca autobusu miejskiego

    Praca.pl Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie autobusem miejskim na terenie Niemiec; Wymagania wobec kandydata: Prawo jazdy kategorii D albo DE, kodu 95 Doświadczenie jako kierowca autobusu Znajomość języka niemieckiego
  • Kierowca międzynarodowy (C+E)

    Van Huet Glastransport Polska Sp. z o.o.   Niemcy, Osterweddingen    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Grupa Emons się rozwija! Firma-córka Van Huët Glass Logistics w Osterweddingen (Niemcy) rozwija się dzięki zakupowi nowych ciągników siodłowych oraz naczep typu inloader. Właśnie dlatego szukamy Ciebie do naszego zespołu wykwalifikowanych kierowców, którzy jeżdżą z naszymi lekkimi...
  • Spedytor

    Schenker sp z o.o.   Tarnowo Podgórne    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  pełny etat
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Realizacja zleceń transportowych w drogowym ruchu międzynarodowym; Utrzymywanie relacji z klientami firmy; Wyszukiwanie nowych okazji biznesowych oraz aktywne wsparcie dla procesu sprzedażowego; Rozbudowywanie i utrzymanie bazy podwykonawców; Doskonalenie procesów...
  • Kierowca Wózka Widłowego

    Kronospan Polska Sp. z o.o.   Szczecinek    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Odstawianie i podstawianie pakietów płyt i palet na ciągi produkcyjne; Odstawianie palet ze stanowisk pakowania do magazynu; Przestrzeganie zasad ustawienia palet w magazynie zgodnie z obowiązującymi normami i zasadami magazynowania wyrobów gotowych. Wymagamy: Uprawnień...
  • Kierowca CE

    Silva Sp. z o.o.   Szczecin    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Zakres zadań: Krótkie trasy do 200 km w jedną stronę (codzienny powrót do domu, system 2-zmianowy)- jazda samochodem typu hakowiec z kontenerem i przyczepą

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!