Praca.pl Poradniki Studenci
Zatrudnianie studentów – student w pracy: król świata czy kozioł ofiarny?

Zatrudnianie studentów – student w pracy: król świata czy kozioł ofiarny?

 
Zatrudnianie studentów – student w pracy: król świata czy kozioł ofiarny?

Pracujący student

 

W roku akademickim 2017/2018 dyplom ukończenia studiów otrzymało 327,7 tys. absolwentów, tj. o 15,4% mniej niż w 2016/2017 – podaje Główny Urząd Statystyczny. W grupie najpopularniejszych kierunków znalazły się: biznes, administracja i prawo (22,0% wszystkich studentów), technika, przemysł, budownictwo(17,2%), nauki społeczne, dziennikarstwo i informacja oraz zdrowie i opieka społeczna (po 11,5%).

Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie, ale znaczenie wykształcenia wyższego nieprzerwanie od lat jest duże. Ogłoszenia o pracę nie pozostawiają złudzeń. Jednak dzisiaj dyplom wyższej uczelni jest często traktowany tak jak dawniej matura – jest niezbędny do zdobycia pracy, np. w administracji czy biurze. Od kilku lat funkcjonuje nawet pojęcie „inflacja wykształcenia" – studia wyższe, dawniej wyróżnik nielicznych, współcześnie stały się czymś powszechnym i nie zawsze docenianym.

Świadomi tego studenci starają się zdobyć doświadczenie zawodowe już podczas edukacji. Taka aktywność jest niezmiernie ważna, nawet jeśli pierwsze zajęcia nie do końca wiążą się z przyszłą karierą. Zdarza się, że młode osoby, przeświadczone o mało optymistycznej wizji zawodowej, decydują się na pozyskanie pracy w branżach niezwiązanych ze swoim kierunkiem studiów. Z jednej strony mogą zarobić, z drugiej jednak nie odczuwają satysfakcji. Nie należy lekceważyć i takiego doświadczenia. Praca kelnerki, niani, telemarketera czy doradcy klienta w odzieżowej sieciówce może być traktowana jako okazja do sprawdzenia umiejętności.

Poruszanie się po rynku pracy wcale nie jest proste, dlatego stawianie pierwszych zawodowych kroków bardzo dobrze rozpocząć jeszcze na studiach. Absolwenci, zwłaszcza bardzo popularnych kierunków, którzy nie podejmowali żadnej pozauczelnianej aktywności, mogą mieć większe trudności ze znalezieniem pracy niż ich bardziej przedsiębiorczy koledzy i koleżanki. Choć trzymają w ręku dyplom, to drzwi wielu firm wciąż są dla nich zamknięte.

 

Praca dla studenta dziennego


Prawdą jest, że o wiele łatwiej wygospodarować czas na pracę osobom, które wybrały studia niestacjonarne. Połączenie zawodowych obowiązków z dziennym trybem nauki na pewno wymaga ogromnej samodyscypliny i konsekwencji. Przeglądając oferty, można jednak znaleźć i takie, które pozwolą pogodzić pracę z nauką. Rozwiązaniem są system weekendowy albo praca zdalna.

 

Status studenta


Pracujący studenci bardzo często zawierają nie umowy o pracę, ale umowy cywilnoprawne. Z jednej strony ten wybór podyktowany jest preferencjami pracodawców, którzy ponoszą niższy koszt zatrudnienia (są zwolnieni ze składek ZUS) niż w przypadku etatu, a z drugiej takie rozwiązanie często pozwala osobie mającej status studenta (i która nie ukończyła 26 lat) zarobić większe stawki.

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.