Praca.pl Poradniki Studenci
Własna firma po studiach

Własna firma po studiach

 
Własna firma po studiach

Kończysz studia i już wiesz, że nie do końca odnajdziesz się na etacie? Lubisz wyzwania, nie boisz się odpowiedzialności i marzy ci się opłacalny biznes? Sprawdź, z czym się wiąże prowadzenie własnej firmy.

 

Własny biznes po studiach – zbadaj rynek

 

Wydaje ci się, że masz świetny, nowatorski pomysł na własny biznes? Upewnij się, czy masz rację. Przed przystąpieniem do procedury prawnej warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie, czy ktoś nie przetarł już twoich szlaków. Być może istnieją lub istniały firmy o podobnym profilu, które mają za sobą trudne początki oraz mają wiedzę na temat wyzwań, jakie cię czekają. Gdzie szukać informacji? Jednym z rozwiązań jest śledzenie forów internetowych np. na branżowych portalach społecznościowych. Innym sposobem może być wzięcie udziału w panelu dyskusyjnym czy konferencji dotyczącej interesującego cię biznesowego obszaru. Zetknięcie się ze specjalistami, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami, może stać się bodźcem do działania oraz okazją do pozbycia się lęków i wątpliwości.

 

Własna firma – a może franczyza?


Nie masz określonego pomysłu na firmę? Być może rozwiązaniem jest skorzystanie z doświadczeń dużych organizacji, które już osiągnęły rynkowy sukces i w celu poszerzania zasięgu oddziaływania są chętne do podpisywania umów na prowadzenie działalności pod ich szyldem. Często wśród wymagań stawianych przez franczyzodawców jest posiadanie lokalu czy wkład finansowy, jednak poniesione koszty zwracają się w trakcie prowadzenia firmy. Decydując się na tę formę działalności gospodarczej, musisz pamiętać, że nie daje ona dużego pola do kreatywności, ale bez wątpienia jest szkołą biznesu i ułatwi poruszanie się w branżowym świecie.

 

Koszt założenia firmy – skąd wziąć pieniądze?


Zastanawiasz się, skąd wziąć pieniądze na rozruch firmy? Postaraj się o dotację. Obecnie istnieje wiele źródeł finansowania w początkowym etapie działalności. Jednym z nich jest wystąpienie o środki unijne. Pomoc absolwentom w formie bezzwrotnych dotacji oferuje np. Program Kapitał Ludzki. Szansę na rozwijanie samodzielności osobom po studiach  dają również urzędy pracy, które oferują środki na założenie własnej działalności. Warunkiem jest zarejestrowanie się jako bezrobotny i wypełnienie wniosku. Warto też zapoznać się z ofertą inkubatorów przedsiębiorczości, w ramach których można realizować swój biznesowy pomysł, bez rejestracji firmy i innych formalności.

 

Własna działalność wymaga wiedzy


Założenie własnej działalności  jest samo w sobie dość proste. O wiele trudniej pozostać na rynku i rozbudować firmę. Trzymanie ręki na pulsie oraz aktualizowanie posiadanych danych to element niezbędny do rozwijania biznesu. Dlatego warto poszerzać swoją wiedzę i inwestować w szkolenia dla absolwentów, które być może staną się źródłem nowych pomysłów. Tego typu inicjatywy organizują np. uczelniane biura karier.

 

Czy warto założyć firmę zaraz po studiach?


1. Tak. Swoja działalność zaraz po studiach pozwoli ci w pełni wykorzystać twój potencjał.
2. Nie. Swoja firma po studiach to ryzykowny pomysł, najpierw popracuj na etacie i zdobądź branżowe doświadczenie.

Obie rady są na równi trafne i tak naprawdę odpowiedzieć na to pytanie możesz jedynie ty. Powodzenie w biznesie zależy od tego, czy wiesz, co chcesz osiągnąć, czy masz dobry pomysł i potrafisz wdrożyć go w życie. Jeśli myślisz, że własna działalność jest dla ciebie, postaraj się dopracować plan działań oraz zadbać o źródła dofinansowania. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na przetrwanie firmy oraz na odniesienie sukcesu w branży.

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.