Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

 
Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie oraz rolnictwie. Ze względu na sezon urlopowy to także dobry moment na zdobycie doświadczenia w pracy biurowej. Wakacje są zatem świetnym czasem dla studentów i absolwentów, nie tylko na staże i praktyki zawodowe, ale też na znalezienie pracy sezonowej lub tymczasowej. W jakich zawodach najłatwiej znaleźć pracę wakacyjną? Sprawdź, gdzie można dorobić w wakacje, kto ma szansę na pracę sezonową nad morzem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

 

Spis treści

Praca nad morzem – kto znajdzie zatrudnienie?

 

Praca wakacyjna nad morzem często wybierana jest przez uczniów i studentów, którzy latem mogą cieszyć się dwoma bądź trzema miesiącami wolnymi od nauki. Dla młodych ludzi wakacyjna praca to okazja, by dorobić do kieszonkowego, zdobyć pierwsze, jakże cenne doświadczenia, na rynku pracy. Latem obowiązki można wykonywać w pięknych okolicznościach przyrody, łączyć przyjemne z pożytecznym. Jak wygląda rekrutacja do pracy nad morzem i czym można się zajmować?

 

  • Praca wakacyjna dla ucznia

 

Zacznijmy od kwestii formalnych. Osoby, które ukończyły 18 lat, mogą zawierać zarówno umowy o pracę, jak i cywilnoprawne bez żadnych dodatkowych ograniczeń. Jeśli zatrudnienia szuka szesnasto- czy siedemnastolatek, sprawa się komplikuje, jednak nieznacznie. Praca nad morzem dla nieletnich (i w każdym innym miejscu) jest oczywiście zgodna z prawem, ale pod pewnymi warunkami. Są one ujęte w Rozdziale III a Kodeksu pracy: Zatrudnianie młodocianych w innym celu niż przygotowanie zawodowe.

 

Zgodnie z prawem młodociany może na podstawie umowy o pracę podjąć się wykonywania lekkich prac (art. 2001 § 2. K.p.), jednak:

Praca lekka nie może powodować zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego, a także nie może utrudniać młodocianemu wypełniania obowiązku szkolnego.

 

Dozwolone jest także zawieranie umów cywilnoprawnych, jednak zakres zadań nie może obejmować prac wzbronionych młodocianym (ich wykaz znajdziemy w  Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 r. w  sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym). Warto przy tym podkreślić, że umowa zlecenie i o dzieło nie zastępują umowy o pracę. W ramach zlecenia można zatem np. rozdawać ulotki, na umowie o dzieło chociażby pisać reklamowe hasła, artykuły czy tworzyć bazy danych. Umowa o pracę zakłada natomiast wykonywanie obowiązków w czasie i miejscu wskazanym przez pracodawcę.

 

  • Praca wakacyjna dla studenta

 

Wielu pracodawców chętnie przyjmuje w wakacje studentów, zarówno w ramach praktyk i płatnych lb bezpłatnych staży, jak i na umowy o pracę, w tym umowy próbne. Spowolnienie w wielu firmach powoduje, że te wykorzystują lato na przetestowanie nowych pracowników i złowienie młodych talentów. Co więcej, studenci latem nie mają zajęć na uczelni, co sprawia, że wielu z nich szuka pracy – chętnych nie brakuje. Podpisanie ze studentem do 26. roku życia umowy zlecenia jest także wyjątkowo korzystne finansowo dla pracodawcy z uwagi na zwolnienia z opodatkowania i oskładkowania.

 

Praca nad morzem – jak się przygotować?

 

Oferty pracy nad morzem pojawiają się tuż przed sezonem i w jego trakcie na portalach ogłoszeniowych. Zapotrzebowanie na młodych pracowników widoczne jest przede wszystkim w gastronomii, hotelarstwie, obsłudze klienta, handlu. Pracę bez problemu znajdzie też ratownik wodny, animator czy instruktor sportowy.

 

Najlepszym  źródłem ogłoszeń jest internet. Ofert pracy nie brakuje, jednak jeśli poszukujemy pracy poza profesjonalnym serwisem, trzeba je dokładnie weryfikować. Firmy, które obiecują stawki znacznie wyższe niż rynkowe, a do tego podają niewiele informacji o sobie i charakterze pracy, mogą okazać się nieuczciwe. Warto więc za każdym razem dopytać o rodzaj umowy, ustalić wymiar pracy, wynagrodzenie brutto i netto. Dopięcie szczegółów da nam większą pewność, że wybrana praca na wakacje spełni nasze oczekiwania.

 

 

Praca nad morzem – co można robić?

 

Poszukując zatrudnienia na wakacje, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co lubimy robić. Poniżej kilka pomysłów na pracę w nadmorskiej miejscowości.

 

  • Kelner

 

Duża liczba studentów szuka pracy w gastronomii. W okresie letnim zapotrzebowanie na barmanów, barmanki czy kelnerów wzrasta (a także kucharzy i pomocy kuchennych). Większość restauracji otwiera ogródki, do których potrzebna jest dodatkowa obsługa. Praca w knajpach najczęściej wiąże się z pracą zmianową. Zarobki w pubach są bardzo różne. Dodatkowo dostaje się napiwki, które często przewyższają podstawową stawkę.

 

  • Wychowawca kolonijny

 

Kolejnym pomysłem może być opieka nad grupą kolonijną. Musimy jednak pamiętać, że często wiąże się to z wcześniejszym wstawaniem, co dla niektórych młodych ludzi jest wręcz niewykonalne. Bycie wychowawcą kolonijnym to dobry pomysł dla studentów pedagogiki, którzy mogą zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe.

 

Czytaj także: Wychowawca kolonijny: jak zostać? Ile zarabia?

 

  • Sprzedawca

 

Dodatkowa pomoc w sklepie, stoiska przy deptakach, sprzedaż obnośna na plaży... Latem nad morzem zdecydowanie potrzeba rąk do pracy w handlu. Jest to praca, w której wymaga się pozytywnego nastawienia do klientów, często umiejętności obsługi kasy fiskalnej (choć wielu pracodawców po prostu szkoli nowe osoby), a jeśli sprzedaż dotyczy produktów spożywczych, także aktualnego orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych.

 

  • Animator

 

A może praca i zabawa w jednym? Animatorzy czasu wolnego zatrudniani są przez biura podróży, hotele, organizatorów wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych nad Bałtykiem, a także prywatne osoby np. do organizowania zabawy dzieciom w czasie imprez urodzinowych, ceremonii ślubnych itp. 

 

Czytaj także: Animator czasu wolnego - co robi, jak zostać, kurs, wymagania

 

  • Pokojówka

 

Zwiększony ruch w branży hotelowej oznacza, że placówki te potrzebują większej liczby personelu. Latem zatrudnia się przede wszystkim dodatkowe pokojówki i pokojowych do sprzątania. 

 

Praca nad morzem z zakwaterowaniem – czy to dobry pomysł?

 

Praca z zakwaterowaniem nad morzem to dobre rozwiązanie dla osób z innych części Polski. Przedsiębiorcy często oferują taką możliwość, aby przyciągnąć chętnych kandydatów. Zazwyczaj z zakwaterowaniem po stronie pracodawcy może się wiązać mniejsza pensja dla podwładnego. Jest to jednak często korzystniejsza finansowo opcja niż wynajem pokoju na własną rękę.

 

Osoby pełnoletnie mogą także rozważyć zatrudnienie się jako wspomniany wcześniej wychowawca kolonijny, choć ta praca wymaga ukończenia kursu. Organizatorzy wyjazdów pokrywają koszt dojazdu, zapewniają kadrze wyżywienie i zakwaterowanie na wysokim poziomie.

 

Praca wakacyjna – co poza turystyką?

 

W wakacje zaczyna się szczytowy okres w rolnictwie, który wiąże się ze znacznym wzrostem zatrudnienia m.in. u prywatnych gospodarzy rolnych przy żniwach, w sadownictwie przy zbiorach oraz w przedsiębiorstwach produkcyjnych specjalizujących się w przetwórstwie owocowo-warzywnym. Sezon trwa do września, a nawet aż do października. W tym okresie zapotrzebowanie na pracowników jest tak duże, że swoją szansę na dodatkowy, wakacyjny zarobek znajdą również osoby bez jakiegokolwiek doświadczenia zawodowego.

 

Ofert nie brakuje także w budownictwie. Te zaczynają pojawiać się już wczesną wiosną, a wzmożony sezon budowlany skończy się dopiero zimą. Pracodawcy poszukujący pracowników sezonowych na plac budowy często nie wymagają biegłej znajomości języka polskiego. Zarobki mogą być korzystne, ale praca wyczerpująca. Warto mieć na uwadze, że prac ciężkich nie mogą wykonywać osoby młodociane.

 

Czytaj także: Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

 

Z zwiększony popyt na pracowników nierzadko wynika z konieczności znalezienia dodatkowych pracowników na zastępstwo w okresie urlopowym. Tutaj pojawia się szansa na znalezienie np. dodatkowej pracy biurowej czy zajęcia w centrach obsługi biznesu. Taka praca, w odróżnieniu od typowej pracy dorywczej, wiąże się z możliwością zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego w interesującej nas dziedzinie i zaprezentowaniu się potencjalnemu pracodawcy. Jeśli trafi się na solidnego pracodawcę, może to być dobrze płatna praca na wakacje i zarazem świetny start w branży. Co więcej, zdarza się, że osobom wyjątkowo skutecznym i utalentowanym proponuje się stałą pracę.

 

 

Jak szukać ofert pracy wakacyjnej?

 

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oczekiwań. Jeśli interesuje Cię praca na zastępstwo i zależy Ci na doświadczeniu oraz referencjach, najlepszym i najbezpieczniejszym wyjściem – poza popytaniem znajomych – będzie zarejestrowanie się w agencji pracy tymczasowej. To nic nie kosztuje, a swoje szanse na to, że praca na wakacje będzie satysfakcjonująca można dodatkowo zwiększyć, rejestrując się w kilku takich miejscach jednocześnie. W przypadku niewielkich, mało znanych agencji, najlepiej jest sprawdzić, czy figurują w KRAZ-ie, czyli Rejestrze Podmiotów Prowadzących Agencje Zatrudnienia. Pamiętaj, że na Praca.pl także znajdziesz oferty pracy z agencji pracy.

 

Jeśli interesuje Cię praca dodatkowa na wakacje w gastronomii czy hotelarstwie w miejscowościach turystycznych, warto na własną rękę kontaktować się z potencjalnym pracodawcą lub wysyłać swoje dokumenty aplikacyjne. Sprawdź opcję szybkiego aplikowania przez nasz serwis. Takie postępowanie sprawdzi się również w przypadku produkcji, a także w handlu i usługach. W przypadku tych ostatnich przyda się baczniejsze zwracanie uwagi na witryny sklepowe, na których latem częściej pojawiają się ogłoszenia dotyczące pracy.

 

Praca nad morzem – zarobki

 

Czy praca wakacyjna w Gdańsku, Szczecinie czy małej, nadmorskiej miejscowości pozwoli podreperować budżet? Wiele zależy od miejsca zatrudnienia. Co prawda zarobki w branży gastronomicznej uważane są na niskie na tle innych branż, jednak wielu kelnerów i barmanów jest w stanie osiągnąć wysokie wypłaty dzięki napiwkom. Jeśli liczysz na napiwki, zwróć uwagę na to, w jaki sposób są w danym lokalu rozliczane (wspólnie z innymi czy indywidualnie), a także na popularność danego miejsca oraz typ klientów. Mediana zarobków kelnera w Polsce wynosi 4320 zł brutto miesięcznie. 

 

Przeszedłeś / przeszłaś kurs na ratownika i chcesz zatrudnić się na plaży? Mediana wynagrodzenia ratownika wodnego w Polsce to 4550 zł brutto na miesiąc, jednak jedna czwarta najlepiej opłacanych ratowników zarabia co najmniej 5320 zł brutto miesięcznie. Pamiętaj, że jest to praca wiążąca się z dużą odpowiedzialnością i potencjalnym ryzykiem.

 

Pokojówki i pokojowi zarabiają najczęściej około 3,9 tys. – 5,2 tys. zł brutto miesięcznie. Jest to zwykle praca stała, na umowę o pracę, a także w systemie zmianowym, w tym np. w porze nocnej. Z kolei animatorzy kultury mogą liczyć na wynagrodzenie miesięczne od 4,3 tys. do 5,7 tys. zł brutto na miesiąc (wszystkie kwoty pochodzą z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Sedlak & Sedlak 2024).

 

Praca nad morzem – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Ile można zarobić nad morzem?

 

Praca dorywcza nad morzem często jest nisko płatna, w niektórych zawodach istnieje jednak możliwość podwyższenia zarobków np. poprzez napiwki od klientów. Warto także pamiętać, że pracodawca i zleceniodawca nie może proponować stawek poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku kalendarzowym. Od 1 lipca 2024 r. minimalna krajowa wynosi 4300 zł brutto miesięcznie (dla pełnego etatu), a minimalna stawka godzinowa 28,10 zł brutto.

 

  • W jakim zawodzie można najwięcej zarobić nad morzem?

 

Dobrze opłacane są zawody wymagające specjalistycznych umiejętności, takie jak instruktor sportów wodnych. Zależnie od popularności miejsca i typu klientów, często nieźle zarabiają także kelnerzy i barmani, na których płace składają się napiwki. Dobre zarobki może przynieść także praca animatora na prestiżowym, dużym wydarzeniu.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca ciężarówek C+E

    Feel Flex   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Nasi kierowcy pracują jako: Kierowcy dystrybucji marketów spożywczych; Kierowcy ciężarówek recyklingu; Kierowcy ciężarówek chłodnia, izoterma; Kierowców Terbergów (placowych) Uwaga nie posiadamy ofert dla kierowców na trasach międzynarodowych i chcących pracować w tzw systemie!
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Specjalista / Specjalistka ds. Księgowości

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; dbałość o prawidłowy obieg dokumentów; sporządzanie deklaracji podatkowych, raportów finansowych, raportów wewnętrznych; księgowanie list płac, wyciągów bankowych; fakturowanie, wysyłanie faktur do klienta; prowadzenie rozliczeń;...
  • Młodszy Mikrobiolog Weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obowiązki: Realizacja analiz mikrobiologicznych, w tym posiewy, identyfikacja i antybiogramy. Omawianie wyników z zespołem. Zarządzanie dokumentacją badawczą.
  • Specjalista ds. Strategii Marketingowej B2B

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obowiązki: Opracowywanie i wdrażanie strategii marketingowych B2B. Tworzenie treści marketingowych; Dbanie o spójność wizerunkową marki. Organizacja i uczestnictwo w targach lub w kongresach krajowych czy zagranicznych. Współpraca z międzynarodowymi zespołami w projektach...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?