Praca.pl Poradniki Studenci
Staż wakacyjny – korzyści, list motywacyjny, zarobki

Staż wakacyjny – korzyści, list motywacyjny, zarobki

 
Staż wakacyjny – korzyści, list motywacyjny, zarobki

Wakacyjny staż – korzyści dla studentów

 

Czas wakacji to dla studentów i absolwentów szansa na podjęcie pracy i tym samym zdobycie doświadczenia przydatnego w dalszej karierze. Obecnie wiele firm proponuje młodym ludziom staże lub praktyki, które pozwolą wzmocnić wyniesioną z uczelni wiedzę. Ofert można szukać w różnych branżach m.in. handlu, bankowości czy budownictwie.

 

Część pracodawców samodzielnie organizuje wakacyjny staż dla zainteresowanych. Istnieją również niezależne programy zrzeszające firmy, które oferują płatne miejsca stażowe w swoich jednostkach. Wiele przedsiębiorstw wskazuje na szansę, iż najlepszym pracownikom zostaną złożone propozycje dalszej współpracy. Studenci mogą również samodzielnie aplikować do organizacji, które wcale nie zakładały zatrudniania stażystów. Należy tylko odpowiednio umotywować taki krok i sformułować właściwe dokumenty rekrutacyjne.


Dlaczego w ogóle podejmować się stażu? Obecnie na rynku pracy ciężko jest znaleźć oferty, które nie wymagają od kandydatów doświadczenia. Jeśli już takie ogłoszenia się pojawiają, to przyszłego pracownika czeka okres szkoleń, często związany z mniejszą pensją. Staż wakacyjny, między kolejnymi latami studiów, może zdecydowanie przyspieszyć cały proces wstępowania na obraną ścieżkę zawodową.

 

Wakacyjny staż – list motywacyjny

 

Staż na wakacje jest też ważną okazją do zmierzenia się z procesem rekrutacji. Osoba, która próbuje podjąć się zatrudnienia w firmie, powinna przecież posiadać odpowiednie umiejętności, wiedzę, dedykowane konkretnemu stanowisku. Konieczne będzie więc też przedstawienie tychże, przyszłemu pracodawcy.

 

W CV warto wpisać wszelkie dokonania na uczelni, kursy, na które się uczęszczało, dodatkowe koła zainteresowań itd. Jednak to w liście motywacyjnym kandydat ma szansę na przekonanie do siebie osoby decydującej o zatrudnieniu. Jak więc stworzyć dokument? Formalnie powinien on być oczywiście sformułowany zgodnie z wszelkimi zasadami wysyłania takiego pisma – należy umieścić zwroty grzecznościowe, oznaczenia stron, zachować format A4.

 

Co umieścić w treści? Warto skupić się na kompetencjach miękkich oraz umiejętnościach zdobytych podczas nauki. Zdolności organizacyjne, praca pod presją czasu, lekkie pióro itd. mogą przykuć uwagę przyszłego pracodawcy bardziej niż doświadczenie. Również zainteresowania studenta odgrywają ważną rolę – jeśli np. uczy się nowego języka programowania, dopiero wprowadzanego na rynek, może być dla przedsiębiorstwa cennym pracownikiem.

 

Dobrze jest też zaznaczyć, w jakich obszarach działalności firmy wymieniane kompetencje się przydadzą. Kandydaci mogą również wskazać, czego chcą się nauczyć podczas wakacyjnego stażu, jakie mają cele. Jak podkreślają pracodawcy, liczy się przede wszystkim zaangażowanie i chęć rozwoju kandydatów.

 

Wakacyjny staż – zarobki

 

Co ważne, często firmy oferują stażystom wynagrodzenie. Można skorzystać z programów gwarantujących minimalną pensję. Jeśli kandydat aplikuje do branży, w której brakuje personelu, a posiada odpowiednie umiejętności, jego pensja często jest zbliżona do wynagrodzenia pełnoetatowego pracownika.


Wakacyjne staże studenckie nie są więc wyłącznie okazją do wykorzystania w praktyce zdobytej na uczelni wiedzy czy umiejętności. To często możliwość pierwszego zarobku, gromadzenia oszczędności i umiejętnego dysponowania nimi.

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.