Praca.pl Poradniki Studenci
Staż w Unii Europejskiej – spróbuj szans w instytucji UE

Staż w Unii Europejskiej – spróbuj szans w instytucji UE

 
Staż w Unii Europejskiej – spróbuj szans w instytucji UE

Staż w Unii Europejskiej

 

Jesteś studentem, absolwentem i marzysz o pracy w instytucji międzynarodowej? Może warto pomyśleć o praktykach lub stażu w jednej z instytucji europejskich? Będziesz miał okazję zapoznać się z zasadami funkcjonowania poszczególnych organów Unii, zdobędziesz niezwykle cenne doświadczenie, które z pewnością będzie miało znaczenie dla przyszłego pracodawcy.


Staże trwają zwykle od 3 do 5 miesięcy, ale są też instytucje, w których można kształcić się nawet przez rok.

 

Rekrutacją stażystów zajmują się bezpośrednio poszczególne instytucje unijne. Absolwentów i studentów może zainteresować:
staż w Parlamencie Europejskim,
staż w Radzie Unii Europejskiej,
staż w Trybunale sprawiedliwości UE.

Stażystów przyjmują także: Europejski Bank Inwestycyjny, Europejski Komitet Regionów, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, Trybunał Obrachunkowy, Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich i Europejska Służba Działań Zewnętrznych.


Lokalizacje poszczególnych instytucji to m.in. Bruksela, Dublin, Lublana, Frankfurt, Praga, Sewilla, Alicante i wiele innych europejskich miast.

 

Wymagania wobec kandydatów

 

By mieć szansę na staż  w jednej z powyższych instytucji, trzeba spełnić kilka podstawowych wymogów. Od kandydatów na stażystów w instytucjach europejskich oczekuje się najczęściej: dyplomu ukończenia studiów I lub II stopnia, bardzo dobrej znajomości jednego z urzędowych języków Unii Europejskiej.


Wymogi instytucji mogą różnić się od siebie, dlatego warto zapoznać się z informacjami zawartymi na stronach dedykowanych poszczególnym naborom.


Terminy i płatności

 

W instytucjach unijnych oferowane są staże płatne i bezpłatne. W zależności od jednostki można liczyć na wynagrodzenie o zmiennej wysokości, od ok 900 do 1500 EUR.


W niektórych instytucjach osoby otrzymujące stypendium stażowe mogą także liczyć np. na zwrot kosztów podróży, pomoc w znalezieniu zakwaterowania czy specjalny dodatek.  


Absolwenci zainteresowani płatnymi stażami w instytucjach UE przyjmowani są zwykle w dwóch turach – jesienią i wiosną. W przypadku np. Komisji Europejskiej i Parlamentu staże rozpoczynają się w październiku i w marcu, w Radzie Unii Europejskiej w lutym i wrześniu. Rekrutacja rozpoczyna się z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.
 
Szczegółowe informacje dotyczące staży, wymaganych dokumentów i terminów znajdują się na oficjalnym portalu Unii Europejskiej.

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Pomocnik działu logistyki – staż

    ManpowerGroup   Czeladź    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie   27,70 zł brutto/godz.
    8 godz.
    Zadania: Wsparcie działu logistyki; Weryfikacja prawidłowości towarów odbieranych i przygotowanych do wysyłki; Dodatkowe, zlecone prace biurowe; Wymagania: Chęć nauki i rozwoju w branży logistycznej; Chęć pracy na umowę-zlecenie; Studia kierunkowe (mile widziane) Dostępność do pracy w...
  • Płatny Staż w Dziale Spedycji Morskiej

    Logwin Poland Sp. z o.o.   Wojkowice (pow. wrocławski, gm. Żórawina)    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    8 godz.
    W trakcie stażu poznasz wszystkie procesy związane z organizacją przewozów międzynarodowych, a po odpowiednim wdrożeniu będziesz miał(a) okazję samodzielnie w nim uczestniczyć. W naszym dziale jesteśmy centrum wydarzeń dla wszystkich stron zaangażowanych w realizację transportów....
  • Program Stażowy Magenta Start - Dział Relacji Międzyoperatorskich

    T-Mobile Polska S.A.   Warszawa, Marynarska 12    praca hybrydowa
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    10 godz.
    Forma zatrudnienia: Umowa zlecenie Tryb pracy: Hybrydowy Rekrutacja zdalna Czas stażu: 3 miesiące (z możliwością przedłużenia)​ Start stażu: Maj / Czerwiec Praca od poniedziałku do piątku 8 godzin dziennie Opis stanowiska: Analiza dokumentacji i warunków współpracy z podmiotami...
  • Urząd Dozoru Technicznego
    praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Kluczowe obowiązki: Kompleksowa obsługa Biura Obsługi Klienta. Czuwanie nad prawidłowym obiegiem pism. Rejestrowanie spraw w systemach teleinformatycznych. Przyjmowanie i wysyłka korespondencji. Weryfikacja kompletności złożonych dokumentów.
  • Staż w zespole rozwoju mechanizmów rozliczeń

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    12 godz.
    W naszym zespole na co dzień: uczestniczysz w sporządzaniu raportów z zakresu rozliczeń i reklamacji kartowych, pomagasz przeprowadzać analizę reklamacji kartowych, bierzesz udział w projektach dotyczących obszaru rozliczeń produktów kartowych i mobilnych, wspierasz proces rozliczeń...
  • Stażysta w Dziale Logistyki (staż płatny)

    Logwin Poland Sp. z o.o.   Wojkowice (pow. wrocławski, gm. Żórawina)    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    13 godz.
    Czego nauczysz się w trakcie stażu? Obsługi systemu WMS (Warehause Management System) Rozwiązywania bieżących problemów związanych z działaniem magazynu i obsługi klienta; Wspierania zespołu w procesie planowania zamówień; Wspierania zespołu w procesie przyjęć; Analizy danych oraz...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!