Praca.pl Poradniki Studenci
Staż po studiach – doskonałym początkiem kariery zawodowej

Staż po studiach – doskonałym początkiem kariery zawodowej

 
Staż po studiach – doskonałym początkiem kariery zawodowej

Staże dla młodych ludzi są dobrą okazją, by postawić pierwszy krok w karierze. Absolwent, zwłaszcza jeśli podczas studiów nie pracował nawet dorywczo, może mieć spory problem w odnalezieniu się na rynku pracy. Staż pozwala zdobyć doświadczenie zawodowe i sprawdzić, jak teoria jest wykorzystywana w praktyce. Czy jednak zawsze to dobry start na rynku pracy? Jakie są plusy i minusy programów stażowych?

 

Programy stażowe dla absolwentów – co warto o nich wiedzieć?

 

W obliczu spadku bezrobocia i braków kadrowych pracodawcy przykładają szczególną wagę do procesu rekrutacji, selekcji i motywowania pracowników. Młody człowiek ma szeroki wybór programów, podczas których zostanie przyuczony do pracy w konkretnej firmie i może zdobyć zatrudnienie po stażu. To bardzo korzystne rozwiązanie i dla przedsiębiorcy, i dla niedoświadczonego studenta.


Warto podkreślić, że stażysta nie jest pracownikiem firmy w powszechnym rozumieniu tego słowa. Przychodzi do pracy, wykonuje powierzone mu obowiązki, jednak robi to pod okiem wskazanego przez pracodawcę mentora (opiekuna stażu) i uczy się zawodu.

 

Plusy i minusy programów stażowych


Staże zagraniczne czy obfitujące w szkolenia, umożliwiające poznanie branży, programy oferowane przez korporacje wydają się mieć same pozytywne aspekty. Są szansą na naukę i weryfikację ścieżki własnej kariery, stanowią ważny punkt w CV młodego człowieka i bardzo często kończą się podpisaniem pierwszej umowy o pracę. Elastyczne godziny, które łatwo dostosować do innych zajęć, a także możliwość zarobienia pieniędzy zachęcają wielu studentów i absolwentów.

Nie wszystkie programy stażowe zbierają jednak pochlebne opinie. Bywa, że przedsiębiorca angażuje studentów w „gorących” okresach swojej działalności, upatrując w tym szansę na wyrobienie normy niskim kosztem. Jeśli młody człowiek wykonuje ciągle jedno żmudne i proste zadanie, całymi dniami kseruje, segreguje dokumenty czy parzy kawę i nie ma szansy na naukę, to taki staż nie tylko nie przyucza do zawodu – po prostu jest stratą czasu.

 

Gdzie szukać staży?


Ofert przybywa w okresie wakacyjnym, ale właściwie przez cały rok firmy poszukują osób, które odciążą pracowników z prostych zadań i przyuczą się do zawodu, by w przyszłości na stałe związać się z przedsiębiorstwem. Ogłoszenia są dostępne na portalach o tematyce rynku pracy, w mediach społecznościowych – na grupach i forach dedykowanych studentom. Pomocą w szukaniu służą także akademickie biura karier. Bezrobotni absolwenci mogą wybrać staż z urzędu pracy.

Rozglądając się za ofertą, warto również sprawdzać zakładki „kariera” na stronach internetowych dużych firm. Korporacje bardzo często prowadzą atrakcyjne programy stażowe. W ich ramach można poznawać realia pracy w branży, nawiązać biznesowe kontakty i rozwinąć się w wybranym kierunku. Wymagania, które musi spełnić potencjalny stażysta, w takich przypadkach są dość wysokie, po to, aby wybrać najlepsze osoby, mające szanse na budowanie kariery zawodowej w strukturach korporacji.

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Program Stażowy Magenta Start - Dział Relacji Międzyoperatorskich

    T-Mobile Polska S.A.   Warszawa, Marynarska 12    praca hybrydowa
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    2 godz.
    Forma zatrudnienia: Umowa zlecenie Tryb pracy: Hybrydowy Rekrutacja zdalna Czas stażu: 3 miesiące (z możliwością przedłużenia)​ Start stażu: Maj / Czerwiec Praca od poniedziałku do piątku 8 godzin dziennie Opis stanowiska: Analiza dokumentacji i warunków współpracy z podmiotami...
  • Urząd Dozoru Technicznego
    praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Kluczowe obowiązki: Kompleksowa obsługa Biura Obsługi Klienta. Czuwanie nad prawidłowym obiegiem pism. Rejestrowanie spraw w systemach teleinformatycznych. Przyjmowanie i wysyłka korespondencji. Weryfikacja kompletności złożonych dokumentów.
  • Staż w zespole rozwoju mechanizmów rozliczeń

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    4 godz.
    W naszym zespole na co dzień: uczestniczysz w sporządzaniu raportów z zakresu rozliczeń i reklamacji kartowych, pomagasz przeprowadzać analizę reklamacji kartowych, bierzesz udział w projektach dotyczących obszaru rozliczeń produktów kartowych i mobilnych, wspierasz proces rozliczeń...
  • Stażysta w Dziale Logistyki (staż płatny)

    Logwin Poland Sp. z o.o.   Wojkowice (pow. wrocławski, gm. Żórawina)    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    5 godz.
    Czego nauczysz się w trakcie stażu? Obsługi systemu WMS (Warehause Management System) Rozwiązywania bieżących problemów związanych z działaniem magazynu i obsługi klienta; Wspierania zespołu w procesie planowania zamówień; Wspierania zespołu w procesie przyjęć; Analizy danych oraz...
  • Stażysta w dziale utrzymania ruchu

    ManpowerGroup   Nowa Wieś Wrocławska    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę tymczasową  pełny etat
    6 godz.
    Obowiązki: Praca w systemie SAP w zakresie planowania zadań predykcji i prewencji; Analiza danych z predykcji i ich rejestracja; Uczestnictwo w spotkaniach dotyczących planowania prac; Wdrażanie i aktualizacja planów predykcji; Aktualizacja dokumentacji wydziałowej; Przygotowywanie, analiza...
  • Płatny Staż / Praktyki w dziale Logistyki

    PO Lighting Poland Sp. z o. o.   Niemce, k. Lublina    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie   28,50 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Wsparcie w organizacji transportów krajowych i międzynarodowych; Udział w o obsłudze reklamacji logistycznych; Wsparcie obszarów obsługi klienta i planowania materiałowego; Udział w tworzeniu grafiku załadunków i rozładunków dla magazynu; Wsparcie w tworzeniu i...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!