Praca.pl Poradniki Studenci
Pracujący student

Pracujący student

 
Pracujący student

Status studenta

 

Student w języku łacińskim oznacza „starać się, przykładać się do czegoś”. Mimo upływu lat to określenie nie straciło na wartości. Praca dla studenta jest tak częstą praktyką, że synonimem „polskiego studenta” staje się „student pracujący”.


Wielu młodych ludzi doskonale bowiem zdaje sobie sprawę, że stawianie pierwszych zawodowych kroków dopiero po ukończeniu nauki to zdecydowanie za późno. Pracodawcy szukają osób dobrze zorganizowanych, wykształconych, młodych i z doświadczeniem. Żartobliwy stereotyp „25 lat i 15-letnie doświadczenie” powoli ustępuje miejsca realnemu „absolwentowi z przynajmniej dwuletnim doświadczeniem”.

 

Praca na studiach

 

W większości przypadków studenci decydują się na podjęcie pracy, aby dorobić i mieć na codzienne wydatki. Niektórzy potrzebują funduszy, by opłacać studia zaoczne lub wieczorowe. Dla wielu z nich również bardzo ważne jest zdobywanie pierwszych zawodowych doświadczeń. To w tym celu młodzi ludzie podejmują różnego rodzaju płatne staże czy zlecenia związane z ich wykształceniem.


Jednym z większych wyzwań, stawianych przed studentami szukającymi zatrudnienia, jest umiejętność pogodzenia grafików – na uczelni i w miejscach pracy. Z tego powodu wielu szuka zatrudnienia w lokalach gastronomicznych, gdzie zmianowy system pracy pozwala łączyć zawodowe obowiązki z edukacją. Popularnym rozwiązaniem jest także samodzielna „działalność” jako korepetytor lub pracownik nieetatowy, czyli freelancer. W przypadku tego pierwszego wystarczy umieścić ogłoszenie na portalach związanym z tematyką korepetycji i nauki. Zazwyczaj jest tak, że jeden uczeń poleca swojego korepetytora następnemu i tym sposobem pracujący student ma ręce pełne roboty.


Początki pracy jako freelancer mogą być nieco trudniejsze. Propozycje zatrudnienia tego typu zazwyczaj otrzymują studenci, którzy odbyli staż w jakieś firmie, wykazując się zaangażowaniem i odpowiedzialnością. Pracodawcy, mając świadomość, że trudno znaleźć dobrego pracownika często w takich sytuacjach proponują młodym ludziom dalszą współpracę, ale na innych warunkach. To rozwiązanie jest korzystne dla obu stron. Pracodawca nie traci dobrego, młodego pracownika, a student ma możliwość zdobycia doświadczenia i nowych kontaktów. Priorytetem dla takiego układu są efekty pracy, a nie fizyczna 8-godzinna obecność 5 dni w tygodniu w siedzibie firmy.

 

Gdzie szukać pracy?

 

Znalezienie pracy, którą można pogodzić z zajęciami na uczelni, wbrew pozorom nie jest takie trudne. Oczywiście dużo zależy od takich czynników jak np. wielkość miasta, w którym podejmuje się naukę, czy zdolności organizacyjne, dzięki którym dany student-pracownik sumiennie będzie wywiązywać się zarówno z obowiązków na uczelni, jak i w pracy.


Jak zatem szukać pracy? Bez wątpienia jedno z najlepszych źródeł ofert to internet, gdzie prócz ogólnych portali z ogłoszeniami, znaleźć można także specjalne strony skierowane wyłącznie do przyszłych i obecnych specjalistów w wąskich dziedzinach.


Dobrym rozwiązaniem jest także odwiedzanie strony konkretnych firm, gdzie w zakładce „kariera” umieszczane są informacje o przeprowadzanych lub planowanych procesach rekrutacyjnych. Pomocne mogą okazać się także akademickie biura karier, targi pracy dla studentów czy agencje pracy tymczasowej.


Pracodawcy często przychylnie rozpatrują aplikacje osób próbujących pogodzić działalność zarobkową z nauką na uczelni, ponieważ zatrudnienie studenta jest dla przedsiębiorstwa korzystne finansowo.

 

Student studentowi nierówny

 

Niestety czasy, gdy dyplom jednej z najlepszych uczelni w kraju był przepustką do otrzymania wymarzonej posady odeszły w zapomnienie. Dziś równie ważne jak wiedza teoretyczna są umiejętności praktyczne. Czy każdy żak niezależnie od kierunku studiów i miasta, w którym się kształci ma takie same szanse na zdobycie pracy? Niestety nie. Rynek pracy z pewnością jest bardziej łaskawy dla studentów z dużych miast, takich jak Warszawa, Wrocław czy Poznań.


Dla pracodawców liczą się także umiejętności miękkie, odpowiedzialność, zaangażowanie, kreatywność, wysoka kultura osobista, chęć nauki i zapał do pracy. Pracujący student kształci w sobie niezwykle cenną umiejętność efektywnego zarządzania sobą w czasie.

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.