Praca.pl Poradniki Studenci
mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

 
mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

Legitymacja potwierdza, że posiadamy status studenta i umożliwia skorzystanie z przysługujących studentom uprawnień. Są to zniżki na przejazd komunikacją miejską, ale też dostęp do biblioteki i innych obiektów na terenie uczelni. Wyróżniamy dwa typu dokumentu: legitymację studencką ELS albo mLegitymację. Sprawdź, czym się one różnią.

 

Spis treści

Elektroniczna legitymacja studencka i mLegitymacja – czy to to samo?

 

Elektroniczna legitymacja studencka (ELS) to elektroniczna wersja dokumentu, który potwierdza status studenta. mLegitymacja także dostępna jest jedynie elektronicznie, jednak nie są to te same dokumenty. Na czym polega różnica?

 

Wszystkie kierunki studiów uprawniają do skorzystania ze zniżek przysługujących studentom. Aby było to możliwe, konieczne jest posiadanie statusu studenta, który można potwierdzić okazując legitymację. Legitymacjastudencka może mieć dwie formy:

 

  • elektroniczna legitymacja studencka (ELS) – elektroniczna forma karty procesorowej;

  • mLegitymacja – dokument elektroniczny przechowywany za pomocą rządowej aplikacji mObywatel.

 

Elektroniczna legitymacja studencka – definicja

 

Legitymacja dla studenta ELS to wprowadzony przepisami rozporządzenia z dnia 2 listopada 2006 roku w sprawie dokumentacji przebiegu studiów elektroniczny dokument, który zastąpił tradycyjne legitymacje. Jest to karta z tworzywa sztucznego z wbudowanym procesorem stanowiąca dokument poświadczający status studenta.

 

mLegitymacja – co to?

 

mLegitymacja to legitymacja studencka w wersji na telefon., która stanowi część aplikacji mObywatel. Zgodnie z prawem może zastąpić tradycyjny dokument – jej okazanie potwierdza status studenta i uprawnia do skorzystania z ulg i zwolnień.

 

mLegitymacja – jak aktywować?

 

Aktywacja mLegitymacji jest banalnie proste. Na początku należy się upewnić, że uczelnia, na której studiujemy, uczestniczy w programie prowadzonym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Jeśli tak, konieczne jest uzupełnienie wniosku – dostępnego w dziekanacie lub na stronie internetowej danej uczelni – i dołączenie do niego zdjęcia w formacie jpg. albo jpeg. (maks. rozmiar pliku to 5 MB).

 

Legitymacja studencka w takiej formie zostaje aktywowana poprzez użycie kodu QR i kodu aktywacyjnego, które otrzymamy w dziekanacie.

 

mLegitymacja – ile trwa jej aktywacja?

 

mLegitymacja wydawana jest na wniosek studenta. Po złożeniu zamówienia w aplikacji mObywatel widoczna jest informacja, że zamówienie jest w toku. Gdy zostanie przetworzone, student otrzyma powiadomienie o tym, że mLegitymacja jest gotowa do zainstalowania.

 

Ile trwa wyrobienie legitymacji studenckiej? Jeśli zostanie poprawnie złożony, przetwarzanie wniosku zazwyczaj trwa nie dłużej niż 24 godziny.

 

Elektroniczna legitymacja studencka – jak wyrobić?

 

Wyrobienie ELS wymaga zalogowania na indywidualne konto IRK (Internetowa Rekrutacja Kandydatów). Po wczytania fotografii kandydata na studia możliwy jest wydruk podania o wydanie ELS. Wszelkie opłaty należy uiszczać dopiero po zakwalifikowaniu na uczelnię. Podanie i dowód uiszczenia opłaty trzeba złożyć w wyznaczonym terminie do dziekanatu.

 

Elektroniczna legitymacja studencka – czy jest obowiązkowa?

 

Elektroniczna legitymacja to wykorzystywany od kilkunastu lat następca papierowego dokumentu. Jest to obowiązkowy identyfikator każdego studenta – potwierdza jego status i w zależności od uczelni pełni wiele dodatkowych funkcji.

 

Elektroniczna legitymacja studencka i mLegitymacja – koszty

 

Legitymacja studencka to zarówno mLegitymacje, jak i elektroniczne legitymacje studenckie. Ta pierwsza jest odpowiednikiem tradycyjnego dokumentu na urządzenia mobilne, a jej aktywacja jest bezpłatna. Aby skorzystać z możliwości, jakie daje mLegitymacja, wystarczy dostęp do Internetu na urządzeniu mobilnym.

 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 roku w sprawie studiów koszt wyrobienia legitymacji ELS to 22 złote. Jeśli konieczne jest wydanie duplikatu ELS, opłata wynosi 33 złote.

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Staż w biurze produktów skarbowych

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    1 godz.
    W naszym zespole na co dzień: uczestniczysz w projektach dotyczących rozwoju produktów skarbowych (tj. Fx Forward, FX opcja, IRS, FRA, commodity, obligacje), wspierasz tworzenie i rozwijanie narzędzi wykorzystywanych do kontroli lub raportowania transakcji na produktach skarbowych, bierzesz...
  • Staż w Dziale Marketingu

    VRG S.A.   Kraków    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    18 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: badanie trendów w branży odzieżowej, monitorowanie działań konkurencji, zbieranie danych o zachowaniach i preferencjach klientów, asystowanie przy planowaniu i realizacji kampanii promocyjnych, w tym promocji w sklepach stacjonarnych oraz online, pomoc w...
  • Płatny Staż / Praktyki zawodowe - Inżynieria Produkcji, Utrzymanie Ruchu

    PO Lighting Poland Sp. z o. o.   Niemce, k. Lublina    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie   28,50 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Twój zakres zadań: Zapoznanie z urządzeniami wykorzystywanymi w procesach produkcyjnych, w tym elektroniki; Zapoznanie ze specyficznymi parametrami, aspektami poszczególnych procesów produkcyjnych i ich wpływem na końcowy wyrób; Zapoznanie z produkowanymi wyrobami, możliwymi defektami (w...
  • Praktykantka / Praktykant​ w oddziale korporacyjnym

    mBank S.A.   Kielce    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat   4 242 zł brutto/mies.
    19 godz.
    Opis stanowiska wsparcie doradców oraz analityków klienta w zadaniach związanych z obsługą klientów korporacyjnych; wprowadzania danych finansowych do systemów bankowych i zbieranie danych do monitoringów kredytowych; zadania związane z otwieraniem rachunku bankowego - weryfikacja...
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Administracyjno-Finansowym

    Urząd Dozoru Technicznego   Toruń    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Kluczowe obowiązki: Wspomaganie pracy działów technicznych. Obsługa kancelarii i sekretariatów, archiwizowanie dokumentów. Weryfikacja kompletności dokumentacji technicznej. Obsługa korespondencji wychodzącej. Pomoc w innych pracach działu administracyjnego.
  • Staż w biurze outsourcingu i sprzedaży

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    19 godz.
    W naszym zespole na co dzień: wspierasz działania mające na celu nawiązywanie i budowanie relacji biznesowych z firmami windykacyjnymi, uczestniczysz we współpracy z firmami windykacyjnymi oraz realizacji wyznaczonych w tym zakresie zadań, współpracujesz i wspierasz pracowników w zakresie...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.