Praca.pl Poradniki Studenci
Kto uzna nasz dyplom za granicą?

Kto uzna nasz dyplom za granicą?

 
Kto uzna nasz dyplom za granicą?
W chwili, gdy coraz więcej osób wyjeżdża z kraju szukając pracy pojawia się problem uznawalności zdobytych w kraju kwalifikacji i wykształcenia. Aby posługiwać się dokumentem potwierdzającym wykształcenie w kraju innym niż kraj jego wydania należy poddać go procedurze uznania zgodnie z obowiązującymi w danym państwie przepisami.

Istnieją dwie sytuacje, w których ludzie zabiegają o uznanie ich dokumentów o wykształceniu w innym kraju. Pierwszy powód, to chęć podjęcia bądź kontynuacji edukacji. Mówimy w tym przypadku o uznaniu do celów akademickich. Drugi, to chęć podjęcia pracy i związana z tym konieczność potwierdzenia kwalifikacji. Jest to uznanie w celu zatrudnienia.

Osoba składająca wniosek o uznanie kwalifikacji w celu zatrudnienia musi być w pełni uprawniona do wykonywania zawodu w kraju, w którym swoje kwalifikacje zawodowe osiągnęła. Oznacza to, że nie może starać się o uznanie swoich kwalifikacji osoba, która nie spełnia jeszcze wszystkich wymagań w kraju uzyskania dyplomu, nawet jeżeli spełnia już wszystkie wymagania kraju, w którym ten zawód zamierza wykonywać.

Niektóre zawody wymagają zdobycia odpowiednich kwalifikacji, potwierdzonych dyplomem lub certyfikatem. W Unii Europejskiej zarówno swoboda przepływu pracowników, jak i swoboda świadczenia usług, byłyby pustą deklaracją bez zapewnienia wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych. W celu zharmonizowania prawa poszczególnych państw członkowskich, Unia wydała szereg dyrektyw na temat wzajemnej uznawalności kwalifikacji zawodowych. Akty te określają poziomy kwalifikacji oraz definiują, jakiego typu szkolenie jest konieczne dla danego poziomu kwalifikacji. W ten sposób można ocenić, czy szkolenie, które dana osoba przeszła w jednym z krajów członkowskich, spełnia wymogi stawiane przed pracującymi w drugim z krajów.

Wśród zawodów regulowanych jest osiem wyjątków, które posiadają własne regulacje. Są to zawody: lekarza, pielęgniarki, położnej, aptekarza, dentysty, weterynarza, prawnika i architekta. W zakresie tych zawodów obowiązują tzw. dyrektywy sektorowe. Wszystkie pozostałe zawody, których odpowiednie dyrektywy UE nie wymieniają nie nakładają na pracownika obowiązku dokonania uznania wykształcenia. O jego kwalifikacjach decyduje sam pracodawca.

Sposób, w jaki odbywa się procedura uznania wykształcenia jest indywidualny dla każdego kraju. Bywa też, że w jednym kraju inne procedury obejmują potwierdzenie akademickie i zawodowe. Jedynie w przypadku uznawania kwalifikacji zawodowych do pracy w zawodach regulowanych w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego istnieją dyrektywy UE obowiązujące w tych państwach. We wszystkich tych państwach mogą zostać uznane osiągnięte kwalifikacje, z zastrzeżeniem, że w razie potrzeby procedura musi zostać przeprowadzona w każdym kraju oddzielnie. Nie ma więc możliwości uznania kwalifikacji na terenie całej Unii.

Złożyć wniosek o uznanie kwalifikacji w ramach omawianej procedury może tylko obywatel jednego z państw Unii oraz Norwegii, Islandii i Lichtensteinu. Regulacje unijne nie dotyczą więc obywateli państw spoza Unii, np. Szwajcarii, USA, Japonii.

W Polsce procedurą uznawalności zajmuje się Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Narodowej. Jest to jednostka podległa Ministrowi Edukacji Narodowej i pełni w Polsce rolę krajowego ośrodka ENIC/NARIC oraz ściśle współpracuje z ośrodkami tej sieci na całym świecie. Od 1 maja 2004 r. Biuro pełni rolę polskiego ośrodka informacji (contact point) odnośnie dyrektyw ogólnego systemu uznawania kwalifikacji zawodowych uzyskanych w UE.

Polska nie ma jednolitej procedury uznawania dyplomów. Wszystko zależy od kraju, z jakiego pochodzi, poziomu wykształcenia oraz celu dokonania uznania. Inaczej są traktowane dyplomy z krajów członkowskich UE, inaczej z krajów, z którymi Polska podpisała umowy o wzajemnym uznawaniu dokumentów o wykształceniu, a jeszcze inaczej w sytuacji, gdy dyplom pochodzi z kraju, z którym takiego układu nie ma.

Polskie dyplomy za granicą mogą być uznawane bądź na mocy umów międzynarodowych o uznaniu równoważności dokumentów o wykształceniu, albo też na podstawie obowiązujących w danym kraju przepisów o uznawalności zagranicznych dyplomów.

Zanim jednak wyjedziemy trzeba pamiętać, że przed wywiezieniem zagranicę polski dyplom powinien zostać poddany procedurze legalizacji w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Zgodnie z rozporządzeniem MEN legalizuje do obrotu prawnego z zagranicą wyłącznie oryginały następujących dokumentów:

- dyplomów ukończenia studiów

- świadectw stwierdzających ukończenie studiów podyplomowych

- dyplomów nadania stopni naukowych oraz

- zaświadczeń o ukończeniu studiów.



Legalizacji dokumentów wydanych przez inne uczelnie dokonują urzędy obsługujące ministrów sprawujących nad nimi nadzór. Pozostałe dokumenty dotyczące toku studiów, których legalizacji wymagają partnerzy za granicą legalizuje uczelnia, która je wydała.
08.01.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.