Praca.pl Poradniki Studenci
Księgowy - na czym polega praca w księgowości, kwalifikacje, wymagania, cechy księgowego

Księgowy - na czym polega praca w księgowości, kwalifikacje, wymagania, cechy księgowego

 
Księgowy - na czym polega praca w księgowości, kwalifikacje, wymagania, cechy księgowego

Księgowy


Księgowy czy księgowa to osoba odpowiedzialna za prowadzenie bieżących operacji finansowych firmy bądź klientów indywidualnych. W społeczeństwie istnieje wiele stereotypów na temat osób, które zdecydowały się na taką profesję. Obecnie coraz więcej ludzi podkreśla, że nie jest to nudny zawód.  Mało kto wie, że to właśnie księgowi podliczają głosy przed galą wręczenia Oscarów, a w przeszłości przedstawiciele tej profesji doprowadzili do aresztowania słynnego Ala Capone.

 

Praca w księgowości - na czym polega

 

Prowadzenie księgowości firmy jest bardzo skomplikowanym i zawiłym zadaniem. Na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia można zauważyć duże zmiany w tej branży. Wiąże się to między innymi z rozwojem technologicznym oraz opracowaniem wielu programów, które znacznie ułatwiają pracę w sektorze finansowym.

Księgowy znajdzie zatrudnienie w dużych przedsiębiorstwach lub małych lokalnych firmach. Do obowiązków osób, które pracują w tym zawodzie, należą przede wszystkim: sporządzanie sprawozdań finansowych, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgowanie bieżących wydatków, wyliczanie rezerw oraz podatków, przygotowywanie i wykonywanie przelewów bankowych oraz sprawdzanie ich zgodności z dokumentacją. Księgowi zajmują się również współpracą z instytucjami zewnętrznymi, typu ZUS, GUS czy NBP.

Warto podkreślić, że wykonywanie tego zawodu jest obciążone odpowiedzialnością, ponieważ to głównie księgowi mogą ponieść kary za wszystkie możliwe błędy w rozliczeniach z urzędem skarbowym. Dlatego bardzo ważne jest, aby wszystkie transakcje zawierane w firmie były odpowiednio udokumentowane w księgach rachunkowych.

 

Księgowy - kwalifikacje

 

Większość osób, które zdecydowały się na pracę w księgowości, posiada wyższe wykształcenie. Nie ma jednak konkretnego kierunku, który jest wymagany do wykonywania obowiązków w tym zawodzie. Najczęściej wybierane są studia takie jak: ekonomia, finanse i rachunkowość lub zarządzanie i marketing. Oprócz tego można ukończyć specjalny kurs księgowego, który także daje wiele możliwości.

 

Kurs księgowego

 

Jeżeli chcemy się przekwalifikować, możemy pomyśleć o kursach księgowych. Mają one różne poziomy zaawansowania i najczęściej są prowadzone przez prywatne ośrodki edukacyjne. Szkolenia z zakresu księgowości dzielą się na część teoretyczną oraz praktyczną i są połączone z omówieniem funkcji konkretnych programów rozliczeniowych. Podstawowe przyuczenie do zawodu jest także związane z kursem dla specjalistów ds. księgi przychodów i rozchodów.


Księgowa - wymagania

 

Jeżeli zależy nam na podnoszeniu kwalifikacji, a tym samym zwiększaniu szansy na wyższe zarobki, to możemy zdecydować się na certyfikację zawodu księgowego. 18 lipca 2012 roku została sporządzona ustawa przez Ministerstwo Finansów, które określa, kto i na jakich zasadach może otrzymać taki dokument. W związku z tym, że pojawiają się różnice edukacyjne, zostały spisane inne wytyczne dla osób z wyższym wykształceniem, a inne dl tych, którzy ukończyli kurs na księgowego. Podstawowy warunek wiąże się z odbyciem praktyk:
    • 2-letnich - osoby z wykształceniem średnim (z koniecznością zdania egzaminu Ministra Finansów),
    • 3-letnich - osoby z wykształceniem wyższym (zaliczane są także do tego studia podyplomowe o specjalizacji księgowej).


Trzeba pamiętać, że wymagania wobec specjalistów z tej dziedziny ciągle rosną, dlatego warto zainwestować w rozwój zawodowy. Jest to także związane z powstaniem licznych programów oraz aplikacji, które są używane w wielu firmach.

 

Cechy księgowego


Wykonywanie każdego zawodu wiąże się z posiadaniem pewnym predyspozycji psychofizycznych.  Księgowi powinni być poukładani i systematyczni, dzięki czemu jest mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu. Najczęściej osoby, które decydują się na pracę w tym zawodzie, lubią porządek i są cierpliwe. Ważne są także zdolności analityczne umożliwiające pracę z dużą ilością informacji. Jak w każdym przypadku, także w tej profesji, pracodawcy cenią zaangażowanie oraz sumienne wykonywanie obowiązków. W związku z tym, że księgowi reprezentują swoich klientów np. w urzędzie skarbowym, powinni odznaczać się wysoką kulturą osobistą oraz opanowaniem w stresujących sytuacjach.

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.