Praca.pl Poradniki Studenci
Jak zarobić w wakacje

Jak zarobić w wakacje

 
Jak zarobić w wakacje

Praca w wakacje

 

Obecnie duża część uczniów oraz studentów decyduje się na pracę na wakacje. Pozwala to podreperować budżet, zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe oraz zapełnić luki w CV. Potencjalny przełożony zobaczy także, że jesteśmy zaradni, otwarci i chętni do nauki. Warto zatem znaleźć zatrudnienie na okres letniej przerwy. Większość takich prac można wykonywać bez doświadczenia. Jeżeli nie wiemy, jak zarobić w wakacje, to warto skorzystać z poniższego poradnika.

 

Praca dorywcza na wakacje

 

Poszukując zatrudnienia na wakacje warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co lubimy robić. Duża liczba studentów szuka pracy w gastronomii. W okresie letnim zapotrzebowanie na barmanów, barmanki czy kelnerów wzrasta. Większość restauracji otwiera ogródki, do których potrzebna jest dodatkowa obsługa. Praca w knajpach najczęściej wiąże się z pracą zmianową. Zarobki w pubach są bardzo różne. Dodatkowo dostaje się napiwki, które często przewyższają podstawową stawkę.

 

Kolejnym pomysłem może być opieka nad dzieckiem. Musimy jednak pamiętać, że często wiąże się to z wcześniejszym wstawaniem, co dla niektórych młodych ludzi jest wręcz awykonalne. Bycie nianią to dobry pomysł dla studentów pedagogiki, którzy mogą zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe.

 

Wiele przedsiębiorstw prowadzi na okres wakacji rekrutacje na płatne staże. Można także samemu wysłać aplikację do wymarzonej firmy z prośbą o przyjęcie na praktyki.

 

Innym pomysłem pracy dorywczej może być call center. W takich miejscach rotacja zatrudnionych osób jest zazwyczaj dość duża, dlatego szanse na znalezienie posady są całkiem spore. Dzięki tej pracy nauczymy się sztuki negocjacji oraz będziemy w stanie poćwiczyć radzenie sobie w nieprzyjemnych i stresujących sytuacjach, co zdecydowanie może wpłynąć na rozwój naszej kariery zawodowej.

 

Dla młodych ludzi mających tak zwane lekkie pióro idealnym zajęciem będzie pisanie artykułów. Praca copywritera jest z reguły pracą zdalną. Dodatkowo sami decydujemy, ile czasu poświęcimy na wykonanie zadań. Kolejna opcja to korepetycje. Jeżeli mamy zdolności matematyczne lub językowe, to na pewno znajdzie się jakiś uczeń, który ma poprawkę i musi podszkolić swoje umiejętności w zakresie przedmiotów szkolnych.

 

Część studentów decyduje się na wyjazd za granicę. Może to być świetny sposób na podszkolenie języka i zdobycie nowych ciekawych doświadczeń. Warto w tym przypadku skorzystać z usług biura pośrednictwa pracy, dzięki czemu mamy pewność, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Musimy bowiem uważać, żeby wybierać oferty mądrze i z rozwagą, aby nie paść ofiarą oszustwa.

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.