Praca.pl Poradniki Studenci
Jak stworzyć dobry biznesplan?

Jak stworzyć dobry biznesplan?

 
Jak stworzyć dobry biznesplan?

Nie musisz wiedzieć kim był Hugo Koch ani nic o znaczeniu Enigmy dla całego przebiegu wojny. Jeśli myślisz o założeniu firmy potrzebujesz dobrego pomysłu, który może mieć znaczenie dla społeczeństwa. Jedynym podobieństwem do wynalazcy Enigmy musi być użyteczność zaproponowanej przez nas usługi/produktu. Ta kwestia będzie przez konsumentów dokładnie sprawdzona i również powinna być dla nas cenną informacją: Czego klienci najbardziej potrzebują.

My sami z kolei potrzebujemy dobrego biznesplanu, który będzie naszym kapitałem początkowym. Od niego bowiem zależy jak pokierujemy rozwojem swojej firmy. To jakie zyski będzie przedsiębiorstwo generowało.

Jeśli projekt naszej firmy zrealizuje któryś z priorytetów Unii Europejskiej, możemy liczyć na nie małe dofinansowanie. Współ finansowane dziedziny przez UE to:

    * badania i rozwój nowoczesnej technologii,
    * infrastruktura strefy Biznes + Rozwój (na rzecz wzrostu konkurencyjności polskiej nauki),
    * kapitał dla innowacji,
    * inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia,
    * dyfuzja innowacji (pomoc we współpracy przedsiębiorstw ze sobą, nagromadzenie kapitału-naukowego),
    * polska gospodarka na rynku międzynarodowym
    * oraz budowa i rozwój społeczeństwa informacyjnego.


Potrzebujemy dobrej analizy rynku, w obrębie którego będziemy się poruszać. Informacje najważniejsze jak konkurencja oraz zapotrzebowanie na usługi będą stanowić dla nas priorytet w naszym biznesplanie. Część potrzebnych danych możemy zebrać samodzielnie. Wyszukać podmioty gospodarcze podobne profilem do naszego. A także- o czym jeszcze nie wszyscy wiedzą, zbadać kanały komunikacyjne.

Pierwszą rzeczą, którą będziemy musieli zrobić z chwilą założenia firmy, to poinformowanie o naszym istnieniu na rynku. Ważne jest by wcześniej zbadać lub dowiedzieć się, z jakiego źródła czerpią informacje nasi potencjalni klienci. I jak najlepiej do nich dotrzeć. Może to być lokalna gazeta, czasopismo branżowe lub w zależności od specyfiki branży- popularyzowanie wiedzy o działalności w charakterystyczny dla dziedziny sposób. Oprócz poinformowania o istnieniu na rynku, potrzebować będziemy źródeł lub źródła, które sukcesywnie będą budowały wizerunek naszej firmy. Miejsce to musi być łatwo dostępne. Ma to być medium, do którego klient zawsze będzie mógł bez problemu sięgnąć. W ostatnich latach, coraz więcej firm robi to za pomocą strony internetowej. Ona służy za źródło informacji o produktach oferowanych przez firmę, promocjach oraz dostarcza maksimum potrzebnych danych naszemu klientowi.

Finansowanie przedsięwzięcia w pierwszych miesiącach istnienia. To druga po dobrym pomyśle sprawa, którą bardzo dokładnie powinniśmy zbadać. Powód, dla którego bezrobocie w Polsce nadal jest wysokie to właśnie m.in. wysokie koszty pracy oraz okresowo niska stopa wzrostu gospodarczego. Oznacza to tyle, że przedsiębiorcy muszą się liczyć z brakiem doraźnych bodźców poprawy gospodarczej w przeciągu jednego kwartału. Wzrost jest zauważalny dopiero w skali roku. W związku z tym, przedsiębiorca oprócz problemów z rosnącymi kosztami pracy i brakiem wykwalifikowanych osób do pracy, borykać się musi z długofalowym planowaniem wydatków.

Jeśli zrobimy dobry plan inwestycyjny, zmieścimy się w którejś z dziedzin wspieranych przez Unię Europejską, możemy zgłosić nasz projekt do otrzymania dotacji. Nie włożymy w to wiele więcej pracy, natomiast może udać się nam zyskać istotne źródło finansowania. Projekty takie składane są w Urzędzie Wojewódzkim. A wszystkie potrzebne dokumenty zawsze powinny być dostępne do pobrania na stronie internetowej.

Dobry Biznesplan to 50% naszego powodzenia. Drugie 50% to nasz pomysł. Na całość składa się więc dobry pomysł oraz jego realizacja. Dlatego by obie te rzeczy złożyły się na nasz sukces, potrzebujemy dobrego zorganizowania wszystkich informacji. Jest to tym bardziej potrzebne, że początkujący przedsiębiorca ogranicza ilość wydatków. Jest więc sobie sekretarką, dyrektorem oraz marketingiem.

Co zrobić by nie pogubić się w tych wszystkich funkcjach już na samym początku?

Przede wszystkim, musimy doskonale zorganizować i przemyśleć każde nasze posunięcie.

Stworzyć bardzo wyraźny i dokładny biznesplan, który pozwoli trzymać nam rękę na pulsie.

Po opracowaniu pomysłu, musimy poznać mocne i słabe strony. One muszą uświadomić nam prawdopodobieństwo (nie) powodzenia. Jeśli będziemy mieli świadomość szansy niepowodzenia naszego przedsięwzięcia, to będziemy w stanie nanieść poprawkę redukującą to ryzyko. W miarę gromadzenia danych o możliwości założenia firmy, wybierajmy te elementy, które najłatwiej zaadoptujemy do warunków naszej spółki. To znaczy, że otwierając np. nowe przedsiębiorstwo produkcyjne, starajmy się by użyty przez nas produkt nie pociągnął za sobą zbyt dużych kosztów. Decyzja ta mogłaby obarczyć nas dodatkową pracą i formalnościami. Najlepiej uczy się na błędach. Jednak nie zawsze jest to zasada, na którą można sobie pozwolić w biznesie.

Typologia i sposób na stworzenie biznesplanu jest jeden. Zawsze punktem wyjściowym jest rodzaj przedsięwzięcia, które chcemy założyć. Biznesplan to dokument zawierający najważniejsze dane potrzebne do założenia firmy. Jednak każda potencjalna działalność to nowy twór na rynku. Dlatego napisanie takiego planu nie powinno być powielanym wzorem. Model postępowania co do zbierania informacji jest podobny. Natomiast musimy uwzględnić całkiem inne czynniki składające się na nasz biznes. Różny zatem będzie sposób postępowania w przypadku otwierania nowej kawiarni. A różny w stosunku do sektoru usług.

Tworzenie dobrego biznesplanu nie jest łatwe. Natomiast jest to wysiłek, który warto podjąć. By w przyszłości zaowocowało to dobrze rozwijającą się firmą. A ponieważ łatwiej uczyć się na cudzych błędach - już niebawem portal praca.pl opublikuje model biznesplanu, który będzie mógł służyć adeptowi biznesu za matrycę. By jednak był on przydatny i rzetelny, warto wiedzieć, że indywidualne zmiany musimy sami wprowadzić.

 

 

03.01.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.