Praca.pl Poradniki Studenci
Czego oczekują stażyści

Czego oczekują stażyści

 
Czego oczekują stażyści

Młodzi ludzie szukając stażu sprawdzają przede wszystkim renomę pracodawcy i możliwości zatrudnienia na stałe w danej firmie po jego zakończeniu. Mniejsze znaczenie mają dla nich warunki finansowe.

 

Takie wnioski płatną z raportu „Praca 2.0” przygotowanego przez PwC oraz Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami. Został on stworzony w oparciu badanie przeprowadzone wśród studentów i przedsiębiorców.

 

Prestiż pracodawcy i szansa na stałe zatrudnienie (po 38 proc) są najważniejszym kryterium przy podejmowaniu przez studentów decyzji o wyborze miejsca stażu. Ten pierwszy czynnik podkreślają w jeszcze większym stopniu sami pracodawcy (43 proc.).

 

Więcej niż co dziesiąty z nich wskazuje także, że młodzi ludzie kierują się w tym względzie opiniami znajomych. Jednak druga strona nie potwierdza tego, gdyż jedynie 3% wskazało taką odpowiedź.

 

Pieniądze nie są najważniejsze

 

Co ciekawe, zarobki nie są najważniejsze dla stażystów. Wysokość wynagrodzenia została wskazana jako najważniejszy czynnik decydujący o wyborze pracodawcy na staż jedynie przez 6% studentów.

 

30 proc. respondentów chciałoby zarabiać 1–1,5 tys. zł, a kolejne 33 proc. nieco więcej – w przedziale 1,5-2 tys. zł. Pracodawcy również wskazali najczęściej te przedziały kwotowe, jako zarobki oferowane stażystom.

 

Młodzi nie chcą zaś pracować za darmo. Gotowość do podjęcia stażu czy praktyk bez wynagrodzenia wyraziło jedynie 5 proc.

 

Firmy otwarte dla młodych

 

Polscy pracodawcy coraz bardziej dbają o to, by oferowane staże były wysokiej jakości i służyły rozwojowi zawodowemu studentów. Kluczem do tego jest przygotowanie właściwego programu i sformalizowanie współpracy poprzez zawarcie odpowiedniej umowy.

 

Jak czytamy w raporcie, kolejne ważne elementy to „walor edukacyjny, zapewnienie opieki i mentoringu w trakcie trwania stażu lub praktyki, odpowiednie wynagrodzenie, a także podsumowanie całego programu po jego zakończeniu”.

 

Firmy coraz chętniej zatrudniają także młodych ludzi z dyplomem. Co piąty pracodawca podkreśla, że absolwenci mają szansę, by zacząć u nich pracę zaraz po studiach, nawet bez konieczności odbywania wcześniejszego stażu lub praktyk. 


Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.