Nawet 16 tys. studentów i absolwentów uczelni wyższych będzie mogło do końca roku odbyć praktyki w 1500 urzędach administracji rządowej. Ma to im pomóc w sprawnym odnalezieniu się na rynku pracy po zakończeniu nauki.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rusza z nowym programem umożliwiającym młodym ludziom zdobycie praktycznego doświadczenia zawodowego. Jest to jedna z zapowiedzi, które zawarła premier Ewa Kopacz w swoim expose.
– Administracja potrzebuje młodych ludzi pełnych pomysłów, zaangażowania, innowacyjnego myślenia. A młodzi ludzie nauczą się tego jak działa administracja – podkreśla min. Lena Kolarska-Bobińska w oficjalnym komunikacie dotyczącym programu.
Już w marcu br. przyjęte zostały nowe założenia odnośnie praktyk dla studentów w administracji rządowej. Od teraz urzędy i podległe im jednostki mają obowiązek, by na każdych 20 zatrudnionych pracowników przypadało jedno miejsce dla praktykanta. W 2015 roku 1500 urzędów zgłosiło gotowość utworzenia 16,6 tys. takich stanowisk, w samym MNiSW będzie ich 58.
Praktyka pozwoli studentom zdobyć umiejętności przydatne na rynku pracy, chociażby poznać zasady pracy w zespole czy rozwiązywania problemów, jakie pojawiają się w codziennym życiu zawodowym. Osoby wiążące przyszłość z administracją publiczną będą zaś mogły oswoić się ze specyfiką funkcjonowania urzędów i wymaganiami pracodawców w tym sektorze.
Sprawne funkcjonowanie programu praktyk ma zapewnić współpraca między uczelniami wyższymi a urzędami. Będzie on podlegał stałej ocenie, co pozwoli na dokonanie ewentualnych modyfikacji i jeszcze lepsze dostosowanie do potrzeb ludzi młodych.
- Niezwykle istotne w naszej ocenie jest, by zadania realizowane przez studentów w procesie praktyk odpowiadały na faktyczne potrzeby określone w programach praktyk, w taki sposób, aby opiekun praktyk w uczelni mógł z całym przekonaniem potwierdzić, że student osiągnął zakładane cele praktyki i nabył podczas niej określone kompetencje na zakładanym poziomie – te słowa kieruje minister nauki w liście do rektorów uczelni wyższych.
Praktyki mogą być finansowane ze środków uczelni pochodzących z dotacji z ministerstwa, a także funduszy europejskich.
Nowy program to nie jedyna inicjatywa MNiSW skierowana do studentów. Od jesieni 2014 prowadzona jest kampania „Studiujesz? Praktykuj”, która promuje wysokie standardy praktyk studenckich i zachęca młodych ludzi do ich podjęcia jeszcze w trakcie nauki.