Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

 
Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Odejście matki to trudne doświadczenie, które każdy przeżywa na swój sposób. Smutek, żal, przygnębienie, ale bardzo często również zaprzeczenie – to wszystko może towarzyszyć nam po stracie bliskiej osoby. Będąc w żałobie, potrzebujemy czasu nie tylko na dojście do siebie, ale również załatwienie wielu formalności związanych chociażby z pogrzebem. Na tę okoliczność przepisy prawa przewidują dodatkowe dni wolne dla pracownika. Komu przysługuje urlop okolicznościowy z powodu śmierć matki i kiedy można go wykorzystać?

 

Spis treści

Urlop okolicznościowy – śmierć matki: kiedy przysługuje?

 

W życiu każdego z nas zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, które zakłócają standardowy porządek dnia i uniemożliwiają nam chociażby wypełnianie obowiązków zawodowych. Z myślą o nich wprowadzony został tzw. urlop okolicznościowy, czyli dodatkowe dni wolne w pracy przysługujące między innymi z okazji ślubu czy narodzin dziecka, ale także śmierci bliskiej osoby, np. mamy. Wówczas dodatkowy dzień wolny w pracy ma umożliwić rodzinie chociażby pożegnanie najbliższej osoby lub załatwienie wszelkich niezbędnych formalności związanych z pochówkiem.

 

Urlop okolicznościowy na śmierć matki – tak jak każdy inny urlop tego rodzaju – regulowany jest przez Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w miejscu pracy. Pozostaje zatem pytanie: komu należy się dzień wolny  od pracy z powodu śmierci matki? Urlop okolicznościowy przysługuje osobom świadczącym pracę w ramach stosunku pracy. W praktyce oznacza to więc, że mogą z niego skorzystać osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, na zasadzie mianowania, powołania lub wyboru. 

 

Pamiętaj!  

 

Urlop okolicznościowy w przypadku śmierci matki czy śmierci ojca nie przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło. 

 

Urlop okolicznościowy nie wlicza się do puli urlopu wypoczynkowego. Jest odrębnym rodzajem urlopu, który jeśli nie zostanie wykorzystany w ciągu roku kalendarzowego – przepada. Za niewykorzystany urlop okolicznościowy nie przysługuje również ekwiwalent pieniężny. 

 

Czytaj takżeUrlop bezpłatny – podstawowe informacje

 

 

Śmierć matki – ile dni urlopu okolicznościowego?

 

W związku ze śmiercią i pogrzebem najbliższych osób np. śmierci rodziców pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy. Wymiar urlopu zależny jest od okoliczności.

 

Zgodnie z art. 15. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku: 

 

Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący: 

 

  • 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,

  • 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

 

W związku z powyższym, urlop okolicznościowy na pogrzeb matki ma wymiar dwóch dni. Należy zwrócić uwagę, że jeśli podstawą do udzielenia urlopu jest śmierć teścia czy teściowej i związane z tym okoliczności pogrzebowe, pracownik może skorzystać nie z 2 dni wolnego, a tylko z jednego dnia urlopu.

 

Urlop okolicznościowy śmierć matki – jakie dokumenty trzeba dostarczyć do firmy?

 

Pracownik, który chce skorzystać z przysługującego mu przywileju i wykorzystać urlop okolicznościowy, jest zobowiązany udowodnić pracodawcy wystąpienie zdarzenia uzasadniającego przyznanie dnia wolnego. Zwykle podanie o urlop okolicznościowy z tytułu śmierci matki nie będzie w tym przypadku wystarczające. Pracodawca ma prawo zażądać, by pracownik przedstawił dokument potwierdzający wydarzenie, w związku z którym udzielony ma być urlop okolicznościowy. 

 

Choć we wspomnianym rozporządzeniu nie znajdziemy zapisu wskazującego konkretne dokumenty, jakie należy dostarczyć wówczas do firmy, w przypadku urlopu okolicznościowego z tytułu śmierci członka rodziny akceptowalnym dowodem będzie akt zgonu. 

 

Czytaj takżeNowelizacja Kodeksu pracy 2023 – zmiany w urlopach

 

Kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy na pogrzeb matki?

 

Kwestią związaną z urlopem okolicznościowym, która bardzo często budzi wątpliwości, jest termin, w jakim możemy wykorzystać przysługujące nam dni wolne. W jakim konkretnie terminie należy wykorzystać owe 2 dni urlopu? Co mówi na ten temat Kodeks pracy? Urlop okolicznościowy, a konkretniej termin jego wykorzystania, nie został uregulowany w rozporządzeniu. Choć obowiązujące przepisy prawa nie wskazują maksymalnego terminu, w którym można skorzystać z urlopu okolicznościowego, ten musi pozostawać jednak w ścisłym związku ze zdarzeniem, którego dotyczy.  Zatem wolne można wykorzystać nie tylko w dniu wydarzenia uzasadniającego udzielenie urlopu okolicznościowego (czyli np. w dniu pogrzebu matki), ale także w dowolny inny dzień, w którym chociażby załatwiamy sprawy związane z wydarzeniem np. regulujemy kwestie związane z pochówkiem czy stawiamy się w sądzie na postępowaniu spadkowym.

 

Pamiętaj! 

 

Urlop okolicznościowy nie musi pokrywać się z datą zgonu matki czy też datą pogrzebu.  W dniu wolnym musi natomiast zachodzić okoliczność mająca związek z przyczyną uzasadniającą udzielenie urlopu. 

 

Czy urlop okolicznościowy z powodu śmierci bliskiej osoby jest płatny?

 

Urlop okolicznościowy jest zupełnie odrębnym rodzajem urlopu niż urlop wypoczynkowy. W kwestii wynagrodzenia, oba te urlopy rządzą się jednak dokładnie tymi samymi prawami. Osoba, która chce wykorzystać przysługujący jej urlop okolicznościowy, nie musi zatem obawiać się braku wynagrodzenia za dni nieobecności w pracy. Urlop okolicznościowy jest urlopem płatnym, za który pracownikowi należy się pełne wynagrodzenie. To liczone jest analogicznie wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy

 

 

Wniosek o urlop okolicznościowy śmierć matki – wzór

 

W sytuacji, gdy odejście bliskiej osoby jest nagłe i niespodziewane, nie jesteśmy w stanie z wyprzedzeniem poinformować pracodawcy o chęci skorzystania z prawa do urlopu okolicznościowego. W świetle obowiązujących przepisów pracownik musi poinformować przełożonego o zaistniałej sytuacji najpóźniej w drugim dniu nieobecności w pracy. Osoba, która chce skorzystać z przysługujących jej dni wolnych, zobowiązana jest złożyć podanie o urlop okolicznościowy. Wzór takiego dokumentu musi zawierać kilka kluczowych informacji. Są to:

 

  • miejscowość i data,

  • dane pracownika,

  • dane pracodawcy,

  • okoliczność uprawniająca do skorzystania z urlopu,

  • liczba dni wolnych,

  • termin wykorzystania urlopu,

  • podpis pracownika. 

 

 

[Miejscowość, data]

 

[Dane pracownika]

[Dane pracodawcy]

 

Wniosek o urlop okolicznościowy 

 

Zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie mi urlopu okolicznościowego w przysługującym mi wymiarze 2 dni z tytułu śmierci mojej matki, w terminie od …. do …. . 

 

Z poważaniem,

[podpis pracownika]

 

Czytaj także: Urlop okolicznościowy – śmierć babci: najważniejsze informacje

 

Urlop okolicznościowy na śmierć matki – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Ile dni wolnych przysługuje z tytułu śmierci matki? 

 

Zgodnie z Kodeksem pracy w przypadku śmierci jednego z rodziców pracownikowi przysługują dwa dni urlopu okolicznościowego. 

 

  • Kiedy należy wykorzystać urlop okolicznościowy po śmierci matki? 

 

Urlop okolicznościowy nie musi zostać wykorzystany konkretnie w dniu związanym ze zdarzeniem, ale musi pozostawać w ścisłym z nim związku. Dni wolne mogą być przeznaczone zarówno na sprawy związane z pochówkiem, ale i załatwienie spraw sądowych czy urzędowych.

Anna Rychlewicz

Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Słowa są także nieodłącznym elementem jej drogi zawodowej. Zajmuje się copywritingiem, redakcją oraz korektą tekstów. O rynku pracy, ubezpieczeniach, wnętrzach, podróżach, zdrowiu i modzie. Porusza tematykę społeczną oraz kryminalną. Pasjonują ją rozmowy z ludźmi. W czasie wolnym poszerza horyzonty i eksploruje otoczenie, prowadząc blog „Brzmi Znajomo”.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. rozwoju i szkoleń

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    Twój zakres obowiązków Analiza potrzeb rozwojowych i wykorzystywania narzędzi rozwojowych we współpracy z menedżerami i HRBP; Tworzenie rocznego planu szkoleń; Realizacja szkoleń i innych działań rozwojowych zgodnie z potrzebami (zakup, organizacja, koordynacja, rozliczenia z dostawcami,...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Lekarz - Specjalista z zakresu chirurgii (chirurgia naczyniowa i onkologiczna)

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    21 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.