Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

 
Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej ojcowie chcą skorzystać z urlopu okolicznościowego z powodu przyjścia na świat potomka?

 

Spis treści

Ile dni urlopu okolicznościowego na urodzenie dziecka?

 

Urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi w wyjątkowych sytuacjach i udzielany jest w przypadku określonych wydarzeń osobistych lub rodzinnych. Takim wydarzeniem jest powitanie na świecie nowego członka rodziny. 

 

Urlop okolicznościowy to krótki i płatny urlop regulowany przepisami Kodeksu pracy, który udzielany jest pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę.

 

Zgodnie z przepisami art. 15. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku, pracodawca jest zobowiązany zwolnić  od pracy pracownika na czas obejmujący:

 

  • 2 dni – w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,

  • 1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

 

W związku z powyższym, urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka przysługuje obojgu rodzicom w wymiarze 2 dni. W praktyce jednak z tego przywileju korzystają najczęściej jedynie ojcowie. Dlaczego?  Matka dziecka w momencie urodzenia maluszka rozpoczyna urlop macierzyński. W takiej sytuacji nie może ona wykorzystać urlopu okolicznościowego na urodzenie dziecka, ponieważ może zostać on udzielony tylko pracownicy, która nie przebywa na urlopie macierzyńskim. 

 

Pamiętaj! 

 

Pracownikowi z tytułu urodzenia dziecka – niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie – przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego. 

 

Urlop okolicznościowy z okazji urodzenia dziecka – czas na wykorzystanie

 

Może się wydawać, że urlop okolicznościowy za urodzenie dziecka przysługuje jedynie w dniu, w którym zachodzą okoliczności usprawiedliwiające jego udzielenie, czyli konkretnie w dniu urodzin potomka. W rzeczywistości jednak przepisy nie określają terminu, w którym pracownik jest zobowiązany wykorzystać tego rodzaju urlop. Przyjmuje się jednak, że dzień wolny powinien być wykorzystany możliwie najbliżej daty porodu, ponieważ urlop okolicznościowy mieć ścisły związek z danym wydarzeniem. A czy może zostać wykorzystany urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka po miesiącu czy dłuższym okresie? Jeśli pracownik będzie w stanie udowodnić, że dni wolne będą przeznaczone na przykład na załatwienie formalności w urzędzie czy chociażby na opiekę nad świeżo upieczoną mamą, może on wnioskować o taki urlop jakiś czas po rozwiązaniu ciąży. 

 

 W tym miejscu warto zatrzymać się na chwilę nad kwestią urlopu okolicznościowego na urodzenie dziecka dla matki. Jak zostało już wspomniane, ta po urodzeniu maluszka korzysta z urlopu macierzyńskiego, a często również z urlopu rodzicielskiego. Oznacza to więc, że udzielenie jej urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka w praktyce byłoby możliwe dopiero kilkanaście miesięcy po porodzie. W takiej sytuacji pracodawca może udzielić pracownicy niewykorzystanych wcześniej dni wolnych przysługujących za urodzenie dziecka tylko wówczas, gdy wykaże ona, że dni te są jej niezbędne i nadal przeznaczone będą na przykład na załatwienie formalności związanych z urodzeniem potomka, których nie udało sfinalizować się podczas urlopu macierzyńskiego. 

 

 

Urlop okolicznościowy urodzenie dziecka – czy można dzielić?

 

Wiemy już, że w związku z urodzeniem dziecka, pracownikowi przysługują 2 dni wolne od pracy. Pozostaje jedynie pytanie: czy urlop ten można dzielić i wykorzystać go w dwóch różnych terminach? Otóż urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka nie musi być wykorzystany łącznie. Można go rozdzielić pod warunkiem, że każdy dzień wolny będzie ściśle związany z danym wydarzeniem. 

 

Jak złożyć wniosek o urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka?

 

Podstawą udzielenia pracownikowi urlopu okolicznościowego jest wniosek pracownika o przyznanie dni wolnych w wybranym terminie. Warto jednak pamiętać, że pracodawca musi mieć możliwość zweryfikowania wystąpienia zdarzenia motywującego przyznanie urlopu okolicznościowego. W przypadku urlopu z tytułu urodzenia dziecka dokumentem uzasadniającym wniosek może być na przykład akt urodzenia. To na pracowniku ciąży obowiązek przedstawienia pracodawcy takiego dokumentu.

 

Urlop okolicznościowy urodzenie dziecka – ile płatny?

 

Wiele osób zastanawia się, czy urlop okolicznościowy jest płatny. Rozwiewając więc wątpliwości, należy odpowiedzieć – tak, podczas urlopu okolicznościowego pracownik zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia. 

 

Pamiętaj! 

 

Urlop z tytułu urodzenia dziecka wynosi 2 dni niezależnie od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu i zawsze jest płatny 100 procent. 

 

Pamiętajmy jednak, że jeśli urlop okolicznościowy nie zostanie wykorzystany, wówczas prawo do niego przepada. Pracownikowi nie należy się ekwiwalent za niewykorzystane dni wolne. 

 

Wniosek o urlop okolicznościowy urodzenie dziecka – wzór

 

Złożenie wniosku o urlop okolicznościowy jest podstawą jego udzielenia przez pracodawcę. Co powinno zawierać podanie o urlop okolicznościowy? Jakie informacje należy w nim zawrzeć? Prosty wzór wniosku o urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka powinien zawierać takie dane jak:

 

  • data i miejscowość,

  • imię i nazwisko pracownika,

  • dane pracodawcy,

  • prośba o urlop wraz z uzasadnieniem,

  • wskazanie terminu urlopu i jego wymiaru,

  • podpis pracownika.  

 

Poronienie lub śmierć dziecka – czy w takiej sytuacji przysługuje prawo do urlopu okolicznościowego?

 

Wiemy już, że obojgu rodzicom przysługuje urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka. A jak wygląda sytuacja w momencie, gdy stracimy dziecko? Czy w przypadku poronienia albo śmierci dziecka rodzicom również przysługuje prawo do urlopu? Zgodnie z przepisami pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy także w przypadku urodzenia martwego dziecka.

 

Zarówno ojciec, jak i matka mają prawo do 2 dni urlopu okolicznościowego z tytułu narodzin dziecka oraz 2 dni z tytułu śmierci i pogrzebu dziecka. W takiej sytuacji konieczne jest jednak złożenie u pracodawcy wniosku o udzielenie urlopu oraz aktu urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu. Co więcej, kobiecie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, która traci dziecko po porodzie, przysługuje również prawo do złożenia wniosku o udzielenie jej urlopu macierzyńskiego.

 

Jak wynika z art. 180 Kodeksu pracy:

 

W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.

 

Czytaj także: Urlop okolicznościowy na ślub

 

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Ile urlopu okolicznościowego przysługuje na urodzenie dziecka? 

 

Matce i ojcu dziecka przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego z tytułu przyjścia na świat potomka. 

 

  • Kiedy należy wykorzystać urlop okolicznościowy z okazji urodzenia dziecka?

 

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka nie musi być wykorzystany bezpośrednio po narodzinach potomka, jednak musi mieć ścisły związek z tym wydarzeniem. 

 

  • Czy pracodawca może odmówić urlopu okolicznościowego na urodzenie dziecka? 

 

Pracodawca nie może odmówić udzielenia dni wolnych z tytułu urodzenia dziecka. Jeśli pracownik złoży odpowiedni wniosek i umotywuje go, pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu okolicznościowego w określonych Kodeksem pracy sytuacjach.

Anna Rychlewicz

Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Słowa są także nieodłącznym elementem jej drogi zawodowej. Zajmuje się copywritingiem, redakcją oraz korektą tekstów. O rynku pracy, ubezpieczeniach, wnętrzach, podróżach, zdrowiu i modzie. Porusza tematykę społeczną oraz kryminalną. Pasjonują ją rozmowy z ludźmi. W czasie wolnym poszerza horyzonty i eksploruje otoczenie, prowadząc blog „Brzmi Znajomo”.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Spedytor (Drobnica międzynarodowa)

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa klientów w zakresie transportu międzynarodowego (region Włochy) bezpośrednia współpraca z przewoźnikami i klientami w zakresie obsługiwanych zleceń; monitoring obsługiwanych zleceń, nadzór nad podwykonawcami; dbanie o wysoką jakość i...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Specjalista / Specjalistka ds. rozwoju i szkoleń

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    Twój zakres obowiązków Analiza potrzeb rozwojowych i wykorzystywania narzędzi rozwojowych we współpracy z menedżerami i HRBP; Tworzenie rocznego planu szkoleń; Realizacja szkoleń i innych działań rozwojowych zgodnie z potrzebami (zakup, organizacja, koordynacja, rozliczenia z dostawcami,...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.