Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

 
Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Mazurki, pisanki, lany poniedziałek... przerwa wielkanocna trwa zdecydowanie za krótko, a po świątecznej przerwie niełatwo znaleźć w sobie siły, by z pozytywnym nastawieniem wrócić do służbowych zadań. Dlatego już zawczasu warto zadać sobie pytanie: jak się zmotywować do pracy po urlopie? Oto kilka wskazówek, które w tym pomogą.

 

Spis treści

Dlaczego tak trudno się zmotywować do pracy po świątecznej przerwie?

 

Przerwa w pracy ma sprawić, że odpoczniemy, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Oznacza to, że w tym czasie nie tylko możemy, ale wręcz powinniśmy zapomnieć o karierze, obowiązkach służbowych, życiu firmowym. Oderwanie myśli od spraw zawodowych to usunięcie związanego z nimi napięcia emocjonalnego, stresu, lęków. Taka regeneracja jest bardzo ważna dla naszej kondycji psychicznej i korzystna nie tylko z uwagi na życie prywatne – któremu możemy się całkowicie poświęcić – ale i życie zawodowe. Prawdziwy urlop, a więc także ten „mentalny”, pozwala na spojrzenie na kwestie związane z pracą z nowej perspektywy. Odprężony umysł to umysł kreatywny i gotowy do działania na wysokich obrotach. To dlatego niejednokrotnie po wakacjach lub nawet przerwie świątecznej wpadamy na najbardziej oryginalne pomysły albo zaczynamy dostrzegać, że dotychczas obrana ścieżka nie była tą właściwą – i robimy krok, by ją zmienić. 

 

Z drugiej strony tak radykalna zmiana mentalna – przejście na tryb „świąteczny” i zapomnienie o pracy, zrelaksowanie się, sprawia, że wielu z nas odczuwa niechęć na myśl o powrocie do obowiązków. Trudno pogodzić się z końcem świąt – objadaniem się smakołykami, wylegiwaniem się w łóżku do późnego przedpołudnia, spędzaniem całego dnia z bliskimi czy oddawaniem się ulubionemu hobby. Praca to w końcu przede wszystkim obowiązki, niezależnie od tego, czy ją lubimy, czy też traktujemy jako przykrą konieczność. Obowiązki zaś niosą ze sobą stres, organizację, grafiki – innymi słowy, powrót do trybu zadaniowego, do którego niekiedy naprawdę trudno nam powrócić. 

 

Mimo tych trudności, są sposoby na to, by nieco złagodzić szok związany z powrotem do pracy po urlopie świątecznym bądź jakimkolwiek innym. Warto wypróbować poniższe sposoby w szczególności, jeśli nasza przerwa od pracy trwa co najmniej tydzień.

 

Czytaj takżeDrzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

 

 

5 sposobów na zmotywowanie się do pracy po świętach

 

  • Idź wcześniej spać

 

Jeśli ostatni wieczór przed powrotem do pracy po urlopie przeciągnie się do późnych godzin, a Ty obudzisz się rano niewyspany/niewyspana i w złym humorze, to zdecydowanie trudniej będzie Ci przetrwać ten dzień. Dlatego ta prosta rada – idź spać wcześniej – ma ogromne znaczenie dla Twojego samopoczucia. Podobnie, jeśli wracasz z wycieczki czy pobytu w rodzinnych stronach w wieczór poprzedzający powrót do pracy, to z pewnością kolejnego dnia – zamiast o obowiązkach zawodowych – będziesz myśleć o czekającej w domu stercie prania i nierozpakowanych walizkach. Na koniec urlopu daj sobie chwilę odpoczynku, weź długą kąpiel, zrelaksuj się. Sen to zawsze świetny pomysł.

 

  • Uporządkuj biurko

 

Jeśli przed świętami nie było na to czasu, to powrót po urlopie jest świetną okazją, aby uporządkować swoje biurko. Posegreguj dokumenty, pozbądź się niepotrzebnych rzeczy. Porządek pozwoli Ci łatwiej wejść w stan koncentracji.

 

  • Usuń rozpraszacze

 

Wyeliminowanie rozpraszaczy jest bardzo ważne, szczególnie jeśli myślami jesteś jeszcze na urlopie. Rozpraszacze to zbiorcza nazwa dla wszystkiego, co nie pozwala nam się skupić, odciąga nas od pracy, finalnie wprowadza nerwowość i stres. Dekoncentrować nas może przeglądanie mediów społecznościowych i rozmowy w komunikatorach tekstowych ze znajomymi (zwykle wystarczy wyciszyć telefon i odłożyć go poza zasięgiem ręki), telefony i rozmowy ze współpracownikami (być może da się ustalić godziny, kiedy jesteś dostępny). Spróbuj określić, co najbardziej przeszkadza Ci w pracy i zastanów się, jak ten czynnik wyeliminować.

 

Czytaj także: Trening mózgu – jak wspierać mózg, aby być wydajniejszym w pracy?

 

  • Ustal plan dnia

 

Plan dnia pozwoli Ci realnie ocenić, ile masz do zrobienia, co wymaga natychmiastowej uwagi, a co może jeszcze poczekać. Do Twojej dyspozycji jest wielu świetnych narzędzi do zarządzania czasem. Zwykle są one proste, a przynoszą dobre efekty. Jeśli dotychczas przygotowywanie planów pracy nie było Twoją domeną, wykorzystaj początek wiosny na wprowadzenie dobrych nawyków. Harmonogram dnia czy tygodnia z pewnością może mieć pozytywny wpływ na Twoją efektywność pracy.

 

  • Zrób przerwę w pracy

 

Rada, aby zrobić sobie przerwę, być może nie jest oczywistą odpowiedzią na pytanie: jak wrócić do pracy po urlopie, niemniej warto ją wypróbować. Bywa, że wracając po długim czasie do obowiązków, chcemy natychmiast nadrobić wszystkie zaległości, zamknąć pozostawione przed świętami czy wyjazdem sprawy. Pierwszy dzień przeładowany do granic możliwości zadaniami to jednak nie najlepszy pomysł. Trzeba mieć na uwadze, że robiąc wiele rzeczy na raz, zwykle nie jesteśmy w stanie poświęcić wszystkim 100% naszej uwagi. Ponadto po długim urlopie warto dać sobie czas na wejście w rytm pracy. Zmęczenie i stres tylko nas zdemotywują. Dlatego dobrze jest przygotować wspomniany wyżej plan dnia i uwzględnić w nim czas na przerwy w pracy.

 

Motywacja do pracy po świętach – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Dlaczego trudno się zmusić do pracy po świętach?

 

W czasie urlopu lub świąt odzwyczajamy się, i fizycznie, i mentalnie, od wykonywania obowiązków zawodowych. Powrót do nawyków związanych z pracą może nieco potrwać. Co więcej, wiele osób zostawia na czas po świętach wiele niezałatwionych spraw. Kumulacja obowiązków przyczynia się do zmęczenia i zestresowania pracownika wracającego ze świątecznej przerwy.

 

  • Jak się motywować po powrocie do pracy?

 

Jest kilka sposobów na zmotywowanie się do pracy po przerwie świątecznej. Przede wszystkim warto przyjść do pracy wyspanym i wypoczętym, a na miejscu zacząć od uporządkowania stanowiska i ustalenia planu działania. Dobrym pomysłem może być przerwa w pracy, np. w środku godzin pracy. Dzięki niej rozładujemy stres i damy sobie czas na zregenerowanie sił.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier elektryk

    Atum Energy Sp. z o.o.   Łódź, ul. Rzgowska 349    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   8 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Czym będziesz się u nas zajmować? opiniowanie rozwiązań technicznych w zakresie urządzeń i sieci elektroenergetycznych związanych z energetyką fotowoltaiczną; przygotowanie koncepcji oraz elektrycznych rozwiązań dla rozdzielnic niskiego napięcia w oparciu o specyfikację klienta oraz...
  • Pracownik elewacyjny

    PHUB MARIUSZ WIŚNIEWSKI   Warszawa   
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Poszukujemy pracowników z całej Polski do wykonywania prac elewacyjnych (ocieplenia) w budynkach jednorodzinnych na terenie Warszawy.
  • Elektromechanik Samochodów Ciężarowych

    Grupa Inter Cars   Cząstków Polski    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny
    1 godz.
    Opis stanowiska: diagnostyka układów elektrycznych i elektronicznych w pojazdach ciężarowych i autobusach; wykonywanie napraw elektrycznych i mechanicznych oraz przeglądów w samochodach ciężarowych i autobusach; obsługa urządzeń diagnostycznych;
  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    17 godz.
    Zakres obowiązków: montaż elementów instalacji elektrycznych; uruchamianie nowych maszyn, urządzeń linii zrobotyzowanych; analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; podłączanie czujników, falowników; rozciąganie kabli zgodnie z dokumentacją; budowa i montaż szaf sterowniczych;
  • Specjalista ds. jakości i bezpieczeństwa żywności

    NTFY Jeżak Rabiej S.K.A.   Ożarów Mazowiecki    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Obowiązki i odpowiedzialności: Kontrola jakości surowców, półproduktów i wyrobów gotowych, nadzór nad jakością produktu na wszystkich etapach procesu; Przeprowadzanie szkoleń pracowników z zakresu GHP, GMP, HACCP; Przeprowadzanie audytów wewnętrznych i zewnętrznych zgodnie z...
  • Specjalista / Specjalistka ds. reklamacji wewnętrznych

    Grupa Inter Cars   Swobodnia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    Do Twoich zadań będzie należało: sprawna i terminowa obsługa reklamacji wewnętrznych; wykrywanie oraz zapobieganie niezgodności w magazynie; optymalizacja obsługiwanych procesów logistycznych pod kątem efektywności; planowanie inwentaryzacji magazynu; współpraca z innymi działami organizacji;

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.